O'zbekistonda kelgusi kunlarda ob-havo sharoiti qanday bo'ladi
O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi mehnat hamkorligi yangi bosqichga chiqmoqda. Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi hamda Yaponiyaning mashhur “Shimizu Corporation” kompaniyasi o‘rtasidagi muzokaralar natijasida yurtdoshlarimiz uchun Yaponiyadagi ish imkoniyatlari yanada kengaymoqda.
Shimizu — 200 yillik tarixga ega gigant
1804 yilda tashkil etilgan “Shimizu Corporation” — Yaponiyaning eng yirik va obro‘li qurilish kompaniyalaridan biri. Korxona qurilish, arxitektura, muhandislik va loyihalash sohalarida faoliyat olib boradi. Kompaniyaning yillik aylanmasi 15 milliard dollardan oshadi.
Ayni paytda kompaniyada 150 nafar o‘zbekistonlik mutaxassis turli loyihalarda vaqtincha mehnat faoliyatini amalga oshirmoqda. Ular asosan qurilish va ishlab chiqarish tarmoqlarida ishlamoqda.
Kelishuv — yangi eshiklarni ochmoqda
Tomonlar o‘rtasida o‘tkazilgan muzokaralarda Yaponiyaning turli hududlarida yurtdoshlarimizni ishga joylashtirish ko‘lamini yanada kengaytirish masalasi muhokama qilindi. E’tiborlisi, endilikda haydovchilik sohasida ham o‘zbekistonliklar uchun ish imkoniyatlari ochilishi kutilmoqda.
Muzokaralar yakunida mazkur hamkorlikni rasmiylashtiruvchi memorandum imzolandi. Unda Yaponiyaning barcha hududlarida qurilish, ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish sohalarida hamkorlik qilish ko‘zda tutilgan.
O‘zbek haydovchilariga ham ishchi vizalar ochiladi
Yangi memorandum, ayniqsa, yapon bozorida haydovchi sifatida ishlashni xohlayotgan fuqarolarimiz uchun katta imkoniyat sanaladi. Rejaga ko‘ra, ishchi o‘rinlari soni bosqichma-bosqich oshirilishi kutilmoqda.

ясно ветер 0.9 м/с, СВ
Трудовое сотрудничество между Узбекистаном и Японией выходит на новый уровень. В результате переговоров между Агентством миграции при Кабинете министров и известной японской компанией “Shimizu Corporation” возможности трудоустройства для наших соотечественников в Японии значительно расширяются.
Shimizu — гигант с 200-летней историей
Компания “Shimizu Corporation”, основанная в 1804 году, является одной из крупнейших и самых уважаемых строительных компаний Японии. Она занимается строительством, архитектурой, инженерией и проектированием. Годовой оборот компании превышает 15 миллиардов долларов.
В настоящее время в компании временно трудятся 150 узбекских специалистов на различных проектах. Они в основном работают в строительной и производственной отраслях.
Соглашение открывает новые двери
В ходе проведенных переговоров обсуждался вопрос дальнейшего расширения масштабов трудоустройства наших соотечественников в различных регионах Японии. Примечательно, что теперь ожидается открытие рабочих мест для узбеков и в сфере водительского труда.
По итогам переговоров был подписан меморандум, который официально закрепляет данное сотрудничество. В нем предусмотрено сотрудничество в области строительства, производства и услуг во всех регионах Японии.
Узбекским водителям также откроются рабочие визы
Новый меморандум, особенно, является большой возможностью для наших граждан, желающих работать водителями на японском рынке. По плану, количество рабочих мест будет постепенно увеличиваться.