Toshkentda to‘rtta sher noqonuniy boqib kelingani aniqlandi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda Bosh prokuratura tomonidan Toshkent shahri va viloyati hududida yovvoyi hayvonlarni noqonuniy saqlash bilan bog‘liq holatlar o‘rganildi.
Qayd etilishicha, o‘rganishlar davomida Toshkent viloyati hamda shahar hududidagi pitomniklar hamda yovvoyi hayvonlarni tutqunlikda saqlash joylarida 9 turdagi 80 dan ortiq sutemizuvchi hayvonlar va parrandalar, jumladan, to‘rtta Afrika sheri ruxsatnomadan tashqari, noqonuniy saqlab kelinayotgani aniqlangan.
Ushbu hayvonlarning bir qismi belgilangan tartibda saqlash uchun Toshkent shahar hayvonot bog‘iga topshirilgan. O‘rganish ishlari davom ettirilmoqda.
Ma’lumot uchun, «Yovvoyi hayvonlarni saqlash tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi hukumat qaroriga asosan 2025 yil 1 yanvardan boshlab jismoniy shaxslar tomonidan qator yovvoyi hayvonlarni tutqunlikda saqlash hamda sirk tomoshalarida yovvoyi hayvonlardan foydalanish taqiqlangan.

В Ташкенте было установлено, что четверо львов незаконно содержатся
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, а также Генеральная прокуратура провели исследование случаев незаконного содержания диких животных на территории города и области Ташкента.
По данным исследования, в ходе проверок на питомниках и местах содержания диких животных в Ташкентской области и городе было выявлено более 80 млекопитающих и птиц 9 видов, в том числе четыре африканских льва, которые содержались незаконно без разрешения.
Часть этих животных была передана в Ташкентский зоопарк для содержания в установленном порядке. Работы по исследованию продолжаются.
Для справки, согласно постановлению правительства «О мерах по совершенствованию порядка содержания диких животных», с 1 января 2025 года запрещается содержание ряда диких животных физическими лицами, а также использование диких животных в цирковых представлениях.