Jizzaxda AQShga noqonuniy migratsiyani uyushtirgan shaxs qo‘lga olindi
Jizzax viloyati IIB matbuot xizmatiga ko‘ra, huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan maxsus tezkor tadbir o‘tkazilgan. Tadbir davomida Sh.Rashidov tumanida yashovchi shaxs ushlandi. Ma’lum bo‘lishicha, u Zarbdoq tumanida yashovchi fuqaroning ishonchini qozonib, uni AQShga ishlashga yuborishni va’da qilib, 11 200 AQSh dollari (taxminan 141 million so‘m) va 50 million so‘m olgan. Umumiy miqdorda 200 million so‘m olgan.
Tergovga ko‘ra, u fuqaroning AQShga noqonuniy yo‘l bilan, Meksika orqali yuborilishini rejalashtirgan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Tergov ishlari olib borilmoqda.

В Джизаке был задержан человек, организовавший незаконную миграцию в США
По информации пресс-службы УВД Джизакской области, правоохранительными органами проведена специальная оперативная мероприятие. В ходе мероприятия был задержан человек, проживающий в Ш.Рашидовском районе. Установлено, что он, завоевав доверие гражданина, проживающего в Зарбдокском районе, пообещал отправить его на работу в США, получив 11 200 долларов США (примерно 141 миллион сум) и 50 миллионов сум. В общей сложности он получил 200 миллионов сум.
По данным следствия, он планировал отправить гражданина в США незаконным путем, через Мексику.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье "Мошенничество" Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Ведется следствие.