Andijon viloyatida jamoatchilikni hushyor tortishi mumkin bo‘lgan navbatdagi rezonans holat ro‘y berdi. Xonobod shahar jinoyat ishlari bo‘yicha sud raisi — Yunusjon Egamberdiyev korrupsiyada gumon qilinib, jinoyat ustida qo‘lga olingani ma’lum qilindi. Bu haqda Kun.uz manbasi orqali e’lon qilindi.
30 ming dollarlik “usulda” fosh etildi
Manbalarning xabar berishicha, sudya tezkor tadbir paytida 30 ming AQSH dollarini pora sifatida qabul qilayotgan paytda ushlangan. Mazkur holat O‘zbekiston sud tizimidagi shaffoflik va mas’uliyat masalalari yana qay darajada dolzarb ekanini ko‘rsatmoqda.
Rasmiy bayonot: vakolat to‘xtatildi, javobgarlikka rozilik berildi
Sudyalar oliy kengashi bu holat yuzasidan zudlik bilan yig‘ilish o‘tkazdi va rasmiy bayonot berdi:
“Bugun Sudyalar oliy kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda Bosh prokurorning taqdimnomasi asosida sud raisi Yu.E. (Yunusjon Egamberdiyev)ni Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) va 28,211-moddasi (pora olishga suiqasd) bo‘yicha jinoiy javobgarlikka tortish masalasi muhokama qilindi.
Yakunda Kengash xulosasiga ko‘ra, sudyalik vakolati to‘xtatildi va jinoiy javobgarlikka tortishga rozilik berildi”.
Tafsilotlar tergovdan so‘ng
Kengash so‘zlariga ko‘ra, hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda va aybsizlik prezumpsiyasi talablariga amal qilinmoqda. Shu bois, hozircha qo‘shimcha ma’lumotlar oshkor etilmasligi, ijtimoiy tarmoqlarda tarqalayotgan ba’zi xabarlar esa bo‘rttirilganligi qayd etilgan.
Yaqinda tayinlangandi
Ma’lumot uchun, Yunusjon Egamberdiyev 2024 yil dekabr oyida besh yillik muddatga Xonobod shahar sudi raisi lavozimiga tayinlangan edi. Faqatgina bir necha oy o‘tib, unga nisbatan shunday og‘ir ayblovlar ilgari surilishi jamoatchilikda keskin muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
Zamin.uz tahririyati holat bo‘yicha barcha rasmiy organlar faoliyatini diqqat bilan kuzatmoqda. Sud tizimida adolat ustuvorligi, shaffoflik va javobgarlik prinsiplarining so‘zda emas, amalda ishlashini ta’minlash — fuqarolar ishonchini qaytarishda hal qiluvchi omildir.

В Андижане был задержан председатель суда: раскрыта операция по взятке в 30 тысяч долларов
В Андиджанской области произошел очередной резонансный случай, который может насторожить общественность. Председатель городского суда Ханабада — Юнусджон Егамбердиев был задержан по подозрению в коррупции во время совершения преступления. Об этом сообщается через источник Kun.uz.
Разоблачение по "методу" в 30 тысяч долларов
По сообщениям источников, судья был задержан в момент получения взятки в размере 30 тысяч долларов США. Данный случай вновь поднимает вопросы о прозрачности и ответственности судебной системы Узбекистана.
Официальное заявление: полномочия приостановлены, согласие на уголовную ответственность дано
Высший совет судей срочно провел заседание по данному случаю и сделал официальное заявление:
“Сегодня состоялось заседание Высшего совета судей. На нем обсуждался вопрос о привлечении к уголовной ответственности председателя суда Ю.Е. (Юнусджон Егамбердиев) по статье 168 Уголовного кодекса (мошенничество) и статье 28,211 (попытка получения взятки).
В итоге, согласно заключению Совета, полномочия судьи приостановлены и дано согласие на привлечение к уголовной ответственности”.
Детали после расследования
По словам Совета, в настоящее время проводятся следственные действия, и соблюдаются требования презумпции невиновности. Поэтому пока дополнительная информация не будет раскрыта, некоторые сообщения, распространяемые в социальных сетях, были отмечены как преувеличенные.
Недавно был назначен
Для справки, Юнусджон Егамбердиев был назначен председателем суда города Ханабад в декабре 2024 года на пятилетний срок. Лишь через несколько месяцев после назначения против него выдвинуты такие серьезные обвинения, что вызвало резкие обсуждения в обществе.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за деятельностью всех официальных органов по данному случаю. Обеспечение приоритета справедливости, прозрачности и ответственности в судебной системе — это решающий фактор в восстановлении доверия граждан.