O‘zbekiston va Afg‘oniston munosabatlarida yangi sahifa: Samarqandga Hirotning oq marmari yuborildi
13 may kuni Termiz xalqaro savdo markazida O‘zbekiston va Afg‘oniston rasmiy delegatsiyalari o‘rtasida yuqori darajadagi muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda O‘zbekiston Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatilla Ergashev, Surxondaryo viloyati hokimi Ulug‘bek Qosimov, Afg‘oniston Bosh vaziri kotibiyati rahbari Mullo Abdul Vose va Balx viloyati gubernatori Muhammad Yusuf Vafo boshchiligidagi rasmiylar ishtirok etdi.
Muloqot davomida ikki davlat o‘rtasidagi mavjud ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash, savdo-iqtisodiy munosabatlarni kengaytirish, transport yo‘laklari rivoji, shuningdek, gumanitar va madaniy sohalardagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar o‘zaro hamkorlikdagi mavjud imkoniyatlarni maksimal darajada ishga solish va kelgusi hamkorlik istiqbollari bo‘yicha fikr almashdilar.
Uchrashuv yakunida o‘zaro do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari ramzi sifatida Afg‘oniston tomonidan Samarqand shahrida barpo etilayotgan Imom Buxoriy majmuasining qurilishi uchun maxsus ajratilgan 16 ta yuk mashinasida Hirotning mashhur oq marmari O‘zbekiston tomoniga topshirildi. O‘zining yuqori sifati va betakror ko‘rinishi bilan dunyoda mashhur bo‘lgan ushbu marmar Imom Buxoriy majmuasining qurilish jarayonida asosiy bezaklardan biri sifatida ishlatiladi.
Rasmiy delegatsiyalar ushbu voqeani ikki xalq o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikning yana bir mustahkamlashuvi sifatida e’tirof etishdi. Tomonlar kelgusida ham shu kabi o‘zaro aloqalarni yanada kengaytirishga kelishib oldilar.
Mazkur uchrashuv O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamda madaniy-gumanitar aloqalarda yangi sahifa ochishi kutilmoqda. Bu esa ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlarning yanada barqaror va samarali shaklda rivojlanishiga xizmat qiladi.

Узбекистан и Афганистан открывают новую страницу в отношениях: в Самарканд отправлен белый мрамор из Герата
Узбекистан и Афганистан: новая страница отношений. В Самарканд отправлен белый мрамор из Герата
13 мая в международном торговом центре Термиза состоялась важная встреча на высоком уровне между официальными делегациями Узбекистана и Афганистана. В встрече приняли участие специальный представитель Президента Узбекистана по Афганистану Исматилла Эргашев, губернатор Сурхандарьинской области Улугбек Касымов, глава канцелярии премьер-министра Афганистана Мулло Абдул Восе и губернатор провинции Балх Мухаммад Юсуф Вафо.
В ходе общения обсуждались вопросы дальнейшего укрепления существующего многостороннего сотрудничества между двумя государствами, расширения торгово-экономических отношений, развития транспортных коридоров, а также углубления сотрудничества в гуманитарной и культурной сферах. Стороны обменялись мнениями о максимальном использовании существующих возможностей для взаимного сотрудничества и перспективах будущего сотрудничества.
В завершение встречи в качестве символа взаимной дружбы и добрососедства Афганистан передал Узбекистану 16 грузовиков с известным белым мрамором из Герата, специально выделенным для строительства комплекса Имама Бухари, который возводится в городе Самарканд. Этот мрамор, известный своим высоким качеством и неповторимым видом, будет использоваться в процессе строительства комплекса Имама Бухари в качестве одного из основных украшений.
Официальные делегации признали это событие еще одним укреплением дружбы и сотрудничества между двумя народами. Стороны договорились о дальнейшем расширении таких взаимосвязей в будущем.
Ожидается, что эта встреча откроет новую страницу в торгово-экономических и культурно-гуманитарных связях между Узбекистаном и Афганистаном. Это будет способствовать более стабильному и эффективному развитию отношений между двумя странами.