Samarqand no‘xat shuragiga rasmiy maqom berildi
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan milliy taomlar qatoriga kiruvchi mashhur “Samarqand no‘xat shuragi”ga geografik ko‘rsatkich maqomi rasmiy ravishda berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu maqom davlat intellektual mulk obyektlari reyestrida qayd etilgan bo‘lib, Samarqand viloyati maʼmuriyati matbuot xizmati tomonidan eʼlon qilindi. Ro‘yxatga olish haqidagi hujjat viloyat hokimi vazifasini bajaruvchi Adiz Boboevga tantanali ravishda topshirildi.
Geografik ko‘rsatkich maqomi mahsulotning noyob tabiiy sharoitlari va anʼanaviy tayyorlash usullariga bog‘liqligini qonuniy jihatdan tasdiqlaydi. Samarqand no‘xat shuragi aynan viloyat hududidan kelib chiqqanligi sababli o‘ziga xos taʼm va sifatga ega bo‘lib, bu uning mashhurligi va obro‘sining asosiy omilidir.
Ushbu maqom ishlab chiqaruvchilarga nomning noqonuniy ishlatilishidan himoya beradi va faqat anʼanaviy usullar asosida tayyorlangan mahsulotlarga ushbu nomni qo‘yishga ruxsat beradi. Bu qadam nafaqat milliy madaniyat va oshpazlik merosini asrashga xizmat qiladi, balki Samarqand brendini ichki va xalqaro bozorlarda mustahkamlashga ham yordam beradi.
Bundan tashqari, geografik ko‘rsatkich maqomi gastronomik turizmni rivojlantirishga turtki bo‘lib, mahalliy oshpazlar va tadbirkorlar manfaatlarini himoya qiladi hamda mahsulotning savdo qiymatini oshiradi. Anʼanaviy Samarqand no‘xat shuragi temir qozonda 8-12 soat davomida past olovda pishiriladi, ko‘pincha tun bo‘yi.
Aynan ushbu uzoq va sekin pishirish jarayoni sho‘rva va no‘xatning o‘ziga xos taʼmi va to‘qimalarini hosil qiladi, bu esa tezkor tayyorlash usullarida qayta takrorlanishi mumkin emas. Shu sababli, Samarqand no‘xat shuragi o‘zining noyob taʼmi bilan milliy taomlar qatorida alohida o‘rin tutadi.

Самаркандскому супу из нута присвоен официальный статус
Министерством юстиции Республики Узбекистан официально присвоен статус географического указания знаменитому национальному блюду «Самаркандский гороховый суп». Об этом сообщает Upl.uz.
Данный статус зарегистрирован в реестре объектов государственной интеллектуальной собственности и был объявлен пресс-службой администрации Самаркандской области. Документ о регистрации торжественно вручен исполняющему обязанности хокима области Адизу Бобоеву.
Статус географического указания юридически подтверждает уникальную природную среду и традиционные методы приготовления продукта. Поскольку Самаркандский гороховый суп происходит именно из региона Самарканд, он обладает особым вкусом и качеством, что является основным фактором его популярности и авторитета.
Этот статус защищает производителей от незаконного использования названия и разрешает использовать его только для продуктов, приготовленных по традиционным рецептам. Этот шаг служит не только сохранению национальной культуры и кулинарного наследия, но и способствует укреплению бренда Самарканда на внутреннем и международном рынках.
Кроме того, статус географического указания стимулирует развитие гастрономического туризма, защищает интересы местных поваров и предпринимателей, а также повышает коммерческую ценность продукта. Традиционный Самаркандский гороховый суп готовится в железном котле на медленном огне в течение 8-12 часов, зачастую всю ночь.
Именно этот длительный и медленный процесс приготовления придаёт супу и гороху уникальный вкус и текстуру, которые невозможно воспроизвести при быстром приготовлении. Поэтому Самаркандский гороховый суп занимает особое место среди национальных блюд благодаря своему неповторимому вкусу.