Chicharito ayollarga nisbatan so‘zlari uchun uzr so‘radi
Meksikaning «Gvadalaxara» futbol klubi hujumchisi Xavyer Ernandes, keng jamoatchilik orasida Chicharito nomi bilan tanilgan futbolchi, so‘nggi haftada ijtimoiy tarmoqlarda ayollarga nisbatan bildirgan tanqidiy fikrlari uchun uzr so‘radi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
37 yoshli futbolchi bir videoda ayollar haqida «Sizlar muvaffaqiyatsizlikka uchrayapsiz, erkaklik qadriyatlarini yo‘q qilyapsiz, erkak ta’minotchini xohlaysiz, biroq uy ishlarini patriarxal zulm deb bilasizlar» degan gaplarni aytgan edi. Ushbu so‘zlar keng jamoatchilikda salbiy munosabat uyg‘otdi va hatto Meksika prezidenti Klaudiya Sheynbaum tomonidan ham tanqid qilindi.
Shu sababli, mamlakat futbol federatsiyasi Chicharitoga moliyaviy jarima va shartli diskvalifikatsiya jazosini tayinladi. 24 iyul kuni futbolchi yangi video orqali o‘z so‘zlari uchun kechirim so‘rab, hech kimning his-tuyg‘ularini ranjitmoqchi emasligini ta’kidladi.
U o‘z fikrlari bilan boshqalarga noqulaylik tug‘dirgan bo‘lsa, chin dildan afsusda ekanligini bildirdi. Bu voqea jamiyatda ayollar huquqlari va ijtimoiy munosabatlar haqida muhim muhokamalarga sabab bo‘ldi.

Чичарито извинился за свои слова в адрес женщин
Нападающий мексиканского футбольного клуба «Гвадалахара» Хавьер Эрнандес, известный широкой общественности под именем Чичарито, извинился за свои критические высказывания о женщинах, сделанные на социальных сетях на прошлой неделе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
37-летний футболист в одном из видео сказал о женщинах: «Вы терпите неудачи, уничтожаете мужские ценности, хотите мужчину-содержателя, но считаете домашние дела патриархальным угнетением». Эти слова вызвали негативную реакцию в обществе и были раскритикованы даже президентом Мексики Клаудией Шейнбаум.
В связи с этим футбольная федерация страны назначила Чичарито финансовый штраф и условное наказание в виде дисквалификации. 24 июля футболист через новое видео извинился за свои слова, подчеркнув, что не хотел обидеть ничьи чувства.
Он заявил, что искренне сожалеет, если его мнения вызвали дискомфорт у других. Этот инцидент стал причиной важных обсуждений в обществе о правах женщин и социальных отношениях.