Sobiq Moskva «Spartak» futbolchisi Yevgeniy Lovchev rossiyalik futbolchilarning Yevropaga ketishlari haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikricha, so‘nggi yillarda rossiyalik futbolchilar hali yetuk bo‘lmasdan Yevropaga ketishga harakat qilmoqda. Lovchev ta’kidlashicha, faqat Aleksandr Golovin Yevropada asosiy tarkibda mustahkam o‘yinchiga aylana olgan.
Fedor Chalov, Arsen Zaxaryan va hatto Aleksey Miranchuk bunday darajaga yetishmagan. Lovchev o‘z fikrini davom ettirib, ukrainalik futbolchi Andrey Shevchenko misolini keltirdi.
U 1999-yil yozda Kiyevning «Dinamo» klubidan «Milan»ga o‘tgan. Shevchenko o‘sha paytda yetuk futbolchi bo‘lib, Lobanovskiy uni ushlab turgan, sotmagan.
Milan uni 25 million yevroga sotib olgach, aniq bo‘lganki, bunday katta summa evaziga o‘yinchi zahiraga o‘tkazilmaydi, hatto ikki o‘yinda muvaffaqiyatsizlikka uchrasa ham. Lovchevning so‘zlariga ko‘ra, shunday yondashuvni Sergey Pinyaevga nisbatan ham qo‘llash kerak.
Oldinroq ma’lum bo‘lishicha, bu yozda CSKA Sergey Pinyaevni sotib olishni xohlagan, ammo 20 yoshli futbolchi «Lokomotiv»dan «armeylar» safiga o‘tishni rad etgan. Matbuotda Pinyaev Yevropada o‘zini sinab ko‘rmoqchi ekani haqida xabarlar tarqalgan.

Ловчев раскритиковал россиян на примере Шевченко
Бывший футболист московского «Спартака» Евгений Ловчев высказался о переходах российских футболистов в Европу. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, в последние годы российские футболисты пытаются уехать в Европу, не достигнув зрелости. Ловчев отметил, что только Александр Головин смог стать основным игроком в Европе.
Федор Чалов, Арсен Захарян и даже Алексей Миранчук не достигли такого уровня. Ловчев продолжил свою мысль, приведя в пример украинского футболиста Андрея Шевченко.
Он в летнее время 1999 года перешел из киевского «Динамо» в «Милан». Шевченко на тот момент был зрелым футболистом, Лобановский его удерживал, не продавая.
Когда «Милан» купил его за 25 миллионов евро, стало ясно, что за такую большую сумму игрока не отправят в запас, даже если он потерпит неудачу в двух матчах. По словам Ловчева, такой подход нужно применять и к Сергею Пиняеву.
Ранее стало известно, что этим летом ЦСКА хотел приобрести Сергея Пиняева, но 20-летний футболист отказался переходить из «Локомотива» в ряды «армейцев». В прессе появились сообщения, что Пиняев хочет попробовать себя в Европе.