Selin: Batrakovning ikkinchi goli fola o‘xshamaydi
Avvalgi faoliyatida Krasnodar “Kubani” jamoasining yarim himoyachisi bo‘lgan Aleksey Selin “Evro-Futbol.Ru” tarmoq nashri muxbiri Kirill Ivantsov bilan suhbatda Superkubok, RPL doirasida “Krasnodar”ning “Lokomotiv”ga qarshi (1:2) mag‘lubiyati hamda chempionatda “Baltika”ning “Spartak”ni 3:0 hisobida yenggani haqidagi fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Selinning so‘zlariga ko‘ra, mavsumning birinchi o‘yini sifatida Superkubok o‘tkazilishi juda qulay emas. U bu amaliyotni qayta ko‘rib chiqishni taklif qiladi.
Eng ma’quli variant, Superkubok chempionatning ikkinchi va uchinchi tur o‘rtasida o‘tkazilishi bo‘lardi. Hozirda ikki jamoa aynan Superkubok uchun tayyorgarlik ko‘radi, bu esa ularga bir-ikki hafta ichida chempionatga tayyorlanish imkoniyatini kamaytiradi, qolgan jamoalar esa to‘g‘ridan-to‘g‘ri chempionatga tayyorlanadi.
Natijada Superkubokda ko‘pincha yorqin o‘yin kuzatilmaydi, yangi kelgan futbolchilar hali jamoaga to‘liq moslashmaydi. “Krasnodar”ning “Lokomotiv”ga mag‘lub bo‘lishining sababi sifatida, chempionlikni qo‘lga kiritganidan keyin o‘yinchilarda motivatsiya pasaygani qayd etildi.
O‘tgan mavsum oxirida jamoa a’zolari ko‘p ijobiy his-tuyg‘ularni boshdan kechirishgan, shuning uchun yangi mavsumga ruhiy tayyorgarlik biroz qiyin kechmoqda. Buning uchun rotatsiya va yangi futbolchilar zarur.
Ular jamoaga qo‘shilgan, ammo asta-sekin maydonga chiqarilmoqda. Birinchi turda “Krasnodar” yaxshi o‘yin ko‘rsatib, g‘alaba qozondi.
“Lokomotiv” esa mustahkam jamoa bo‘lib, chempionatga yaxshi tayyorlangan va Superkubok uchun alohida tayyorgarlik ko‘rmagan. Birinchi gol penalti hisobidan kiritilgan bo‘lsa, ikkinchi gol borasida Batrakovning harakatlarida qoidabuzarlik ko‘rilmagani tushunarsizdir.
U himoyachining yuziga tirsagini tekkizgan, ammo VAR bu holatga aralashmagan. Odatda maydon markazida bunday vaziyatlarda hakam sariq kartochka beradi, shuning uchun bu epizodda ham qoidalar buzilgani hisoblanar edi.
“Krasnodar” tanaffusdan keyin o‘yin uslubini biroz o‘zgartirib, bosimni oshirdi. Agar ikkinchi gol o‘tib ketmaganida, ehtimol “Lokomotiv”ni bosim ostida ushlab turish mumkin edi.
So‘nggi daqiqalarda kiritilgan gol mag‘lubiyatni yumshatdi, ammo o‘yinning yakuniy natijasiga ta’sir qilolmadi. Selin “Krasnodar” kelgusida xulosalar chiqarishiga ishonch bildirdi.
Shuningdek, “Baltika” yangi jamoa bo‘lishiga qaramay, “Spartak”ga qarshi o‘yinda yaxshi taassurot qoldirgan. Ular ko‘pchilik jamoalardan farqli ravishda faqat himoyaga yopishmay, muntazam hujumga chiqib, kombinatsiyalar uyushtirgan.
“Baltika”ning g‘alabasi haqli bo‘lgan. Yaqin o‘yinda Rossiya Kubogida “Baltika” “Akron” bilan, “Krasnodar” “Krylya Sovetov” bilan, “Lokomotiv” esa CSKA jamoasi bilan bahs olib boradi.

Селин: Второй гол Батракова не похож на фол
Ранее полузащитник краснодарского "Кубани" Алексей Селин в интервью корреспонденту сетевого издания "Евро-Футбол.Ру" Кириллу Иванцову высказал свои мысли о Суперкубке, а также о поражении "Краснодара" от "Локомотива" (1:2) в рамках РПЛ и о победе "Балтики" над "Спартаком" со счетом 3:0. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам Селина, проведение Суперкубка в качестве первой игры сезона не совсем удобно. Он предлагает пересмотреть эту практику.
Наилучший вариант — провести Суперкубок между вторым и третьим турами чемпионата. В настоящее время две команды готовятся именно к Суперкубку, что снижает их возможность подготовиться к чемпионату в течение одной-двух недель, в то время как остальные команды готовятся непосредственно к чемпионату.
В результате в Суперкубке часто не наблюдается яркой игры, новые игроки еще не полностью адаптировались к команде. Причиной поражения "Краснодара" от "Локомотива" было отмечено снижение мотивации у игроков после завоевания чемпионства.
В конце прошлого сезона члены команды пережили много положительных эмоций, поэтому психологическая подготовка к новому сезону проходит немного сложно. Для этого необходима ротация и новые футболисты.
Они присоединились к команде, но постепенно выходят на поле. В первом туре "Краснодар" показал хорошую игру и одержал победу.
"Локомотив" же является крепкой командой, хорошо подготовленной к чемпионату и не проводил специальной подготовки к Суперкубку. Первый гол был забит с пенальти, а по поводу второго гола непонятно, почему в действиях Батракова не было замечено нарушения.
Он задел защитника локтем в лицо, но VAR не вмешался в эту ситуацию. Обычно в таких ситуациях на центре поля судья показывает желтую карточку, поэтому в этом эпизоде также можно было считать, что правила были нарушены.
После перерыва "Краснодар" немного изменил стиль игры и увеличил давление. Если бы второй гол не был пропущен, возможно, "Локомотив" можно было бы держать под давлением.
Гол, забитый в последние минуты, смягчил поражение, но не повлиял на итоговый результат игры. Селин выразил уверенность, что "Краснодар" сделает выводы в будущем.
Также "Балтика", несмотря на то что является новой командой, произвела хорошее впечатление в игре против "Спартака". В отличие от большинства команд, они не только защищались, но и регулярно атаковали, создавая комбинации.
Победа "Балтики" была заслуженной. В ближайшей игре в Кубке России "Балтика" встретится с "Акроном", "Краснодар" — с "Крыльями Советов", а "Локомотив" — с командой ЦСКА.