Smolnikov: Qimmat transferlar natijasini vaqt ko‘rsatadi
Rossiya terma jamoasining sobiq futbolchisi Igor Smolnikov "Spartak" va "Zenit" klublarining qimmat transferlari haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Joriy yozda Sankt-Peterburgning "Zenit" jamoasi Jersonni sotib olish uchun 25 million yevro to‘ladi. "Spartak" klubi esa Jedson Fernandeshni taxminan 21 million yevroga xarid qilgan.
Smolnikovning ta’kidlashicha, bu qimmat transferlarning Rossiya Premyer-ligasiga qanday moslashib ketishini vaqt ko‘rsatadi. Uning fikriga ko‘ra, yangi futbolchilar o‘z darajasini namoyon qilishi uchun muayyan vaqt kerak bo‘ladi.
Transferlar qiymati juda yuqori, biroq bunday xaridlarni to‘g‘ri baholash uchun kamida bir necha oy o‘tishi lozim. Mutaxassisning aytishicha, kuchli legionerlarning jamoaga kelishi foydali hisoblanadi.
Chunki bunday futbolchilar bilan birga yoshlar ham o‘sadi va o‘z ustida ishlashda davom etadi. Bu esa butun jamoaning saviyasini oshirishga yordam beradi.
Shu boisdan ham, bunday transferlar kelajakda o‘zini oqlashi mumkin. Smolnikov fikriga ko‘ra, bu kabi futbolchilarning kelishi mahalliy futbolchilar rivojiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

Смольников: Дорогостоящие трансферы покажут результат со временем
Бывший футболист сборной России Игорь Смольников высказал свое мнение о дорогих трансферах клубов "Спартак" и "Зенит". Об этом сообщает Euro-football.ru.
Этим летом санкт-петербургский "Зенит" заплатил 25 миллионов евро за покупку Жерсона. Клуб "Спартак" же приобрел Жедсона Фернандеша примерно за 21 миллион евро.
По словам Смольникова, время покажет, как эти дорогие трансферы адаптируются к Российской Премьер-Лиге. По его мнению, новым футболистам потребуется определенное время, чтобы проявить свой уровень.
Стоимость трансферов очень высока, однако для правильной оценки таких покупок должно пройти как минимум несколько месяцев. По словам эксперта, приход сильных легионеров считается полезным.
Поскольку с такими футболистами растут и молодые игроки, продолжая работать над собой. Это помогает повысить уровень всей команды.
Поэтому такие трансферы могут оправдать себя в будущем. По мнению Смольникова, приход таких футболистов также положительно скажется на развитии местных игроков.