Taniqli futbol skauti Jank Chetin Manchester Evening News nashriga bergan intervyusida O‘zbekiston terma jamoasi va “Manchester Siti” klubi himoyachisi Abduqodir Husanovning o‘yinlarini yuqori baholadi.
U 2023 yilda Argentinada bo‘lib o‘tgan U-20 Jahon chempionatida futbolchi yuqori darajada o‘ynagani haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
"U turnirda o‘tkazgan to‘rt o‘yinda ham havodagi kurashlarda raqiblariga hech qanday imkoniyat qoldirmadi. U jismoniy kuchidan tashqari, juda tezkor va harakatchan futbolchi hisoblanadi".
Chetin Husanovning Isroilga qarshi 1/8 final uchrashuvidagi o‘yinini ham alohida ta’kidladi:
"Husanov Isroilga qarshi bahsda o‘yinni o‘qish, to‘g‘ri joylashish, to‘pni olib qo‘yish va birga bir vaziyatlarda himoyalanish bo‘yicha yuqori darajada ekanini ko‘rsatdi. U Anan Halili va Taya Abeda kabi jismonan va texnik jihatdan kuchli hujumchilarga qarshi muvaffaqiyatli harakat qildi".
Skaut Abduqodir Husanovning kelajagi haqida gapirar ekan, uning Pep Gvardiola qo‘l ostida yanada yuqori darajali futbolchiga aylanishi mumkinligini ta’kidladi:
"U vaqt o‘tishi bilan til bilan bog‘liq muammoni yengib o‘tadi va “Manchester Siti” tarkibidagi eng muhim futbolchiga aylanadi".
Shuningdek, Jank Chetin Markaziy Osiyo futbolining tez rivojlanayotganini ta’kidlab, bu hududni futbol bozoridagi yangi raqobatdosh hudud deb atadi. Uning fikricha, Abduqodir Husanov kabi futbolchilar tufayli ushbu qiziqish keskin oshib bormoqda.

Футбольный скаут: “Интерес к футболистам Центральной Азии возрос благодаря Абдукодиру Хусанову
Известный футбольный скаут Джанк Четин в интервью изданию Manchester Evening News высоко оценил игру защитника сборной Узбекистана и клуба “Манчестер Сити” Абдукодира Хусанов.
Он поделился своими мыслями о том, как футболист выступал на высоком уровне на чемпионате мира U-20, который прошел в Аргентине в 2023 году.
"В четырех матчах турнира он не оставил своим соперникам никаких шансов в воздушных единоборствах. Он является очень быстрым и подвижным футболистом, помимо своей физической силы".
Четин также отдельно отметил игру Хусанов в матче 1/8 финала против Израиля:
"Хусанов продемонстрировал высокий уровень в чтении игры, правильном позиционировании, отборе мяча и защите в ситуациях один на один. Он успешно действовал против таких сильных нападающих, как Анан Халили и Тая Абед".
Говоря о будущем Абдукодира Хусанов, скаут подчеркнул, что он может стать еще более высококлассным футболистом под руководством Пепа Гвардиолы:
"Со временем он преодолеет языковой барьер и станет ключевым игроком в составе “Манчестер Сити”".
Кроме того, Джанк Четин отметил быстрое развитие футбола в Центральной Азии, назвав этот регион новым конкурентоспособным рынком в футболе. По его мнению, интерес к этому региону резко возрастает благодаря таким футболистам, как Абдукодир Хусанов.