Fevzi Davletov "Surxon"ning mavsumdagi ilk g‘alabasi haqida nimalar dedi?
Superliganing 4-turidan o‘rin olgan “Surxon” – “Qo‘qon-1912” jamoalari o‘rtasidagi uchrashuvdan so‘ng mezbonlar ustozi Fevzi Davletov matbuot anjumanida ishtirok etdi.
- Avvalambor, futbol ishqibozlari jangovar futbolni ko‘rishga muvaffaq bo‘lishdi. Ushbu uchrashuvda biz albatta g‘alabaga yaqinroq bo‘ldik. Birinchi bo‘limda o‘yinni yaxshi o‘tkazdik. Bundan tashqari, o‘yin uchun berilgan reja va taktik ko‘rsatmalar bajarildi. Lekin ikkinchi bo‘limda gol o‘tkazib yuborganimizdan so‘ng bu biz uchun xavotirli bo‘ldi. Standart vaziyatda xato qildik. Shunga qaramasdan hujumga o‘tdik, raqibni pozitsiyalar bo‘yicha o‘rgandik va biz yana ikkita gol urishga muvaffaq bo‘ldik.
- Bosim bor edi, qiyin g‘alaba. Chunki mag‘lubiyatlardan so‘ng hamma g‘alabani kutgandi. Jamoa 1:0 hisobida oldinda borayotganda taktik o‘zgarishlarga qo‘l urdingiz. 1:1 bo‘layotganda himoyachini o‘zgartirdingiz.
- Nodir Ne’matxonovda kichik jarohat bor edi. Natijada bu futbolchini almashtirishga majbur bo‘ldik. Qanotlar bo‘yicha esa o‘zgartirdik, kuchaytirdik va tezlik qo‘sha oldik. Bu bizni oldindan o‘ylab qo‘ygan rejamiz edi. O‘ylaymanki, bu o‘zgarishlar bizga yordam berdi va gollar ura oldik.
- Murabbiylik faoliyatingiz davomida bu yil muxlislar tomonidan sizga e’tirozlar bor edi. Bu g‘alabadan so‘ng ishqibozlarga nima degan bo‘lardingiz?
- Muxlislar har qanday holatda ham, hatto og‘ir vaziyatlarda ham jamoaga ishonishlari kerak. Jamoaga kelsak, bizda bo‘lgan xatolar ustida ishlayapmiz va ularni tuzatishga harakat qilyapmiz.
- Nega bugun Jahongir Abdusalomov maydonda bo‘lmadi?
- Abdusalomov kasal bo‘ldi. O‘tgan o‘yinda “Bunyodkor”ga qarshi bahsda ham o‘zini unchalik yaxshi his qilmagan edi. O‘sha paytda uni maydonga tushirmaslik kerak, deb hisoblayman. Lekin u o‘zi o‘ynashga tayyorligini bildirgandi va maydonga chiqdi. Shuningdek, Dmitriy Pletnyovda ham jarohat bor, ammo biz keyingi o‘yinga qadar u tayyor bo‘ladi, deb o‘ylaymiz.

Февзи Давлетов что сказал о первой победе "Сурхон" в сезоне?
После матча между командами “Сурхон” и “Коканд-1912” в 4-м туре Суперлиги, хозяева, тренер Февзи Давлетов, принял участие в пресс-конференции.
- Прежде всего, футбольные болельщики смогли увидеть боевой футбол. В этом матче мы, безусловно, были ближе к победе. В первом тайме мы провели игру хорошо. Кроме того, план и тактические указания для игры были выполнены. Однако во втором тайме, после того как мы пропустили гол, это стало для нас тревожным. Мы ошиблись в стандартной ситуации. Тем не менее, мы перешли в атаку, изучили соперника по позициям и смогли забить еще два гола.
- Давление было, трудная победа. Потому что после поражений все ждали победы. Когда команда вела 1:0, вы сделали тактические изменения. Когда счет стал 1:1, вы заменили защитника.
- У Нодира Нематхонова была небольшая травма. В результате мы были вынуждены заменить этого футболиста. По флангам мы также сделали изменения, усилили и добавили скорость. Это был наш заранее продуманный план. Думаю, эти изменения помогли нам, и мы смогли забить голы.
- В вашей тренерской карьере в этом году у вас были замечания от болельщиков. Что бы вы сказали фанатам после этой победы?
- Болельщики должны верить команде в любых обстоятельствах, даже в трудных ситуациях. Что касается команды, мы работаем над ошибками, которые у нас были, и стараемся их исправить.
- Почему сегодня Джахонгир Абдусаломов не был на поле?
- Абдусаломов заболел. В прошлом матче против “Бунёдкора” он тоже не чувствовал себя хорошо. В тот момент я считал, что его не следует выпускать на поле. Но он сам заявил, что готов играть и вышел на поле. Также у Дмитрия Плетнева есть травма, но мы надеемся, что к следующему матчу он будет готов.