Oston O‘runov "Persepolis" klubidan ketishi mumkin: vaziyat Turkiyada aniqlanadi
O‘zbekiston milliy terma jamoasi va Eronning «Persepolis» klubi vingeri Oston O‘runovning jamoasini tark etishi haqida xabarlar paydo bo‘lmoqda. Eronning bir qator ommaviy axborot vositalari, xususan, «parsfootball», «tarafdori» va «vista iran» nashrlari O‘runovning sotilishi ehtimoli borligini ma’lum qildi.
Nashrlarning ma’lumotiga ko‘ra, jamoaning bosh murabbiyi Ismoil Kartal o‘zbekistonlik legionerga ko‘p ishonch bildirmayapti. Shuningdek, klub rahbariyati ham futbolchini sotib yuborish imkoniyatlarini ko‘rib chiqmoqda. Lekin yakuniy qaror Turkiyada o‘tadigan mavsumoldi yig‘in paytida aniq bo‘ladi.
«Persepolis»ga o‘tgan mavsumning ikkinchi yarmida kelib qo‘shilgan O‘runov, jamoaning Eron Pro-ligasi chempionligini qo‘lga kiritishida muhim rol o‘ynagan edi. Biroq keyinchalik futbolchi o‘zining yuqori formasini ushlab qola olmadi.
O‘runov mavsum boshida O‘zbekiston terma jamoasi bilan Olimpiya saralash o‘yinlarida va FIFAning boshqa turnirlarida faol ishtirok etdi. Bu esa futbolchiga katta bosim o‘tkazib, uning jarohatlarini og‘irlashtirib yubordi. Natijada u ko‘plab muhim o‘yinlarni o‘tkazib yubordi va mutaxassislarning fikriga ko‘ra, jamoaning umumiy natijalariga salbiy ta’sir qildi.
Bosh murabbiy Ismoil Kartal esa kelgusi mavsum uchun O‘runovdan ortiqcha natija kutayotgani yo‘q va o‘z tarkibini yana ikki yangi va sifatli vinger bilan kuchaytirishni rejalashtirgan. Shuning uchun ham Turkiyada bo‘lib o‘tadigan 24 kunlik yig‘in futbolchi uchun hal qiluvchi ahamiyat kasb etadi. Agar O‘runov ushbu tayyorgarlik paytida yana jarohat olsa, jamoa uni keyingi mavsum uchun rejalaridan chiqarishi ehtimoli yuqori.
Eslatib o‘tamiz, Oston O‘runov 2024/25 yilgi Eron chempionatida 18 ta uchrashuvda maydonga tushib, o‘z hisobiga ikkita gol va bir golli uzatma yozdirib qo‘ygan.

Остон О‘рунов может покинуть клуб "Персеполис": ситуация будет определена в Турции
Появляются сообщения о том, что вингер сборной Узбекистана и иранского клуба «Персеполис» Остон О‘рунов может покинуть свою команду. Ряд иранских СМИ, в частности, «parsfootball», «tarafdori» и «vista iran» сообщили о возможности продажи О‘рунова.
Согласно информации изданий, главный тренер команды Исмаил Картал не проявляет большой уверенности в узбекском легионере. Также руководство клуба рассматривает возможность продажи футболиста. Однако окончательное решение будет принято во время предсезонного сбора, который пройдет в Турции.
О‘рунов, который присоединился к «Персеполису» во второй половине прошлого сезона, сыграл важную роль в завоевании командой титула чемпиона Иранской Про-лиги. Однако впоследствии футболист не смог удержать свою высокую форму.
В начале сезона О‘рунов активно участвовал в отборочных играх Олимпийских игр и других турнирах ФИФА с национальной сборной Узбекистана. Это создало для футболиста большое давление и усугубило его травмы. В результате он пропустил множество важных матчей, что, по мнению специалистов, негативно сказалось на общих результатах команды.
Главный тренер Исмаил Картал не ожидает от О‘рунова выдающихся результатов в следующем сезоне и планирует усилить свой состав еще двумя новыми и качественными вингерами. Поэтому 24-дневный сбор, который пройдет в Турции, имеет решающее значение для футболиста. Если О‘рунов получит травму в этот период подготовки, вероятность того, что команда исключит его из своих планов на следующий сезон, высока.
Напоминаем, что Остон О‘рунов провел 18 матчей в чемпионате Ирана 2024/25 годов, забив два гола и сделав одну голевую передачу.