Kafu: «Anchelotti Braziliya uchun to‘g‘ri murabbiy emas, u mahalliy futbolchilarni yetarlicha bilmaydi»
Braziliya terma jamoasining sobiq sardori va afsonaviy himoyachisi Kafu jamoa bosh murabbiyligiga nomzodi asosiy da’vogar bo‘lib turgan «Real Madrid» ustozi Karlo Anchelotti haqidagi fikrlari bilan o‘rtoqlashdi. Unga ko‘ra, italiyalik tajribali mutaxassis Braziliya milliy jamoasi uchun eng maqbul tanlov bo‘lmasligi mumkin.
«Hozirgi vaziyat juda aniq – milliy jamoamizning o‘z boshqaruvchisi yo‘q va bizga tezroq malakali murabbiy kerak. Albatta, Anchelottining murabbiylik qobiliyati, tajribasi va natijalari borligi hammaga ma’lum. Agar u kelib, jamoadagi vaziyatni to‘g‘ri yo‘lga solsa, bu ajoyib bo‘lardi. Ammo menda bu borada ancha shubhalar mavjud», – deya gap boshladi Kafu ESPN telekanaliga bergan intervyusida.
Kafu Anchelotti Yevropa futbolidagi o‘yinchilarni yaxshi bilishini tan oladi, ammo italiyalik mutaxassisning Braziliya chempionati va mahalliy futbolchilar haqidagi tushunchasiga jiddiy e’tiroz bildirmoqda:
«Anchelotti o‘z tarkibini shakllantirishda faqat Yevropa chempionatlarida o‘ynayotgan braziliyalik futbolchilarni yaxshi biladi. Ushbu o‘yinchilarni qaysi holatlarda, qaysi vaziyatlarda va qanday uslubda ishlatishni yaxshi tushunadi. Ammo masala faqat bu futbolchilar bilan cheklanmaydi-ku!»
«O‘ylab ko‘raylik, Anchelotti haqiqatan ham Braziliya milliy chempionati uchrashuvlarini kuzatish uchun tong soat 3-4 da uyg‘ongan holda, "Flamengo" – "Korintians" yoki "San-Paulu" – "Palmeyras" kabi muhim uchrashuvlarni ko‘rib chiqishga tayyormi? Umuman olganda, Anchelotti Braziliya futbolida sodir bo‘layotgan voqealardan qay darajada xabardor?» – deya o‘z xavotirlarini yashirmadi Kafu.
Bundan tashqari, u terma jamoaning muvaffaqiyati faqat Yevropa klublaridagi futbolchilar bilan bog‘liq emasligini, balki Braziliya chempionatida harakat qilayotgan va o‘z mahoratlari bilan ajralib turgan yosh iqtidorlarning ham ahamiyati katta ekanligini ta’kidladi.
«Ko‘pchilik, Anchelotti Braziliya uchun ideal tanlov, chunki u Yevropadagi yigitlarni yaxshi biladi, deyishmoqda. Ammo mahalliy chempionatimizda porlayotgan yoshlar nima bo‘ladi? Milliy chempionatda ajoyib o‘yin ko‘rsatayotgan futbolchilarga kim e’tibor qaratadi? Agar biz milliy jamoani to‘liq kuchga aylantirishni istasak, bunday savollarga javob berishimiz lozim», – dedi Kafu.
Eslatib o‘tamiz, Karlo Anchelottining Braziliya terma jamoasi bosh murabbiyi lavozimiga tayinlanishi haqida oxirgi oylarda ko‘plab xabarlar tarqalgan edi. Ammo rasmiy kelishuv hozircha mavjud emas va Anchelottining o‘zi bu masala bo‘yicha ochiq bayonot berganicha yo‘q. Bundan tashqari, Anchelottining madridliklar bilan amaldagi shartnomasi 2026 yilgacha davom etadi.

Кафу: «Анчелотти не тот тренер для Бразилии, он недостаточно знает местных футболистов»
Кафу: «Анчелотти не является правильным тренером для Бразилии, он недостаточно знает местных футболистов»
Бывший капитан сборной Бразилии и легендарный защитник Кафу поделился своими мыслями о Карло Анчелотти, который является основным кандидатом на пост главного тренера команды. По его словам, итальянский опытный специалист может не стать наилучшим выбором для сборной Бразилии.
«Текущая ситуация очень ясна – у нашей национальной команды нет своего тренера, и нам срочно нужен квалифицированный специалист. Конечно, всем известно, что у Анчелотти есть тренерские способности, опыт и результаты. Если он придет и правильно наладит ситуацию в команде, это было бы замечательно. Однако у меня есть серьезные сомнения по этому поводу», – начал говорить Кафу в интервью телеканалу ESPN.
Кафу признает, что Анчелотти хорошо знает игроков европейского футбола, однако он выражает серьезные сомнения относительно понимания итальянского специалиста бразильского чемпионата и местных футболистов:
«Анчелотти хорошо знает только бразильских футболистов, играющих в европейских чемпионатах, при формировании своего состава. Он хорошо понимает, в каких ситуациях и как использовать этих игроков. Но дело не ограничивается только этими футболистами!»
«Давайте подумаем, готов ли Анчелотти проснуться в 3-4 часа утра, чтобы посмотреть важные матчи, такие как "Фламенго" – "Коринтианс" или "Сан-Паулу" – "Палмейрас"? В общем, насколько Анчелотти осведомлен о событиях, происходящих в бразильском футболе?» – не скрывал своих опасений Кафу.
Кроме того, он подчеркнул, что успех сборной зависит не только от футболистов из европейских клубов, но и от молодых талантов, которые выступают в бразильском чемпионате и выделяются своим мастерством.
«Многие говорят, что Анчелотти – идеальный выбор для Бразилии, потому что он хорошо знает парней из Европы. Но что будет с молодыми игроками, которые сияют в нашем местном чемпионате? Кто обратит внимание на футболистов, показывающих отличную игру в национальном чемпионате? Если мы хотим сделать национальную команду сильной, нам нужно ответить на такие вопросы», – сказал Кафу.
Напомним, что в последние месяцы появилось множество сообщений о назначении Карло Анчелотти на пост главного тренера сборной Бразилии. Однако официального соглашения пока нет, и сам Анчелотти не сделал открытых заявлений по этому вопросу. Кроме того, контракт Анчелотти с мадридцами действует до 2026 года.