O‘zbekiston og‘ir atletikachilari Jahon chempionatidan 17 ta medal bilan qaytmoqda
Peruning poytaxti Lima shahrida og‘ir atletika bo‘yicha o‘smirlar va yoshlar o‘rtasidagi nufuzli Jahon chempionati yakunlandi. Ushbu xalqaro musobaqada ishtirok etgan O‘zbekiston terma jamoasi sportchilari munosib natijalar qayd etib, medallar jamg‘arish bo‘yicha yuqori ko‘rsatkichlarga erishdi.
Musobaqaning yakuniy kunida maydonga tushgan hamyurtimiz Qudratbek Salimjonov yoshlar o‘rtasida -109 kg vazn toifasida kuch sinashib, dast ko‘tarish mashqida bronza medalini qo‘lga kiritdi. Bu haqda Milliy Olimpiya Qo‘mitasi matbuot xizmati rasmiy xabar bermoqda.
Qudratbek Salimjonovning medali jamoamiz uchun ushbu chempionatdagi 17-medal bo‘ldi. Umumiy hisobda sportchilarimiz musobaqani 3 ta oltin, 7 ta kumush va 7 ta bronza medali bilan yakunladi.
O‘zbekiston terma jamoasi vakillarining individual natijalariga keladigan bo‘lsak, musobaqaning eng yorqin ishtirokchilaridan biri Mohinur Esonboyeva bo‘ldi. U ikki oltin va bir bronza medali bilan jamoamizning umumiy natijasiga katta hissa qo‘shdi. Alisher Osmanov esa 1 ta oltin va 2 ta kumush medalini qo‘lga kiritib, O‘zbekiston sharafini munosib himoya qildi.
Shuningdek, Marjona Abdumutalova ham musobaqani yuqori saviyada o‘tkazib, 2 ta kumush va 1 ta bronza medalini qo‘lga kiritdi. Munisbek Davletov esa ikki marta kumush medalga ega bo‘lib, o‘zining yuqori mahorat va iste’dodini namoyish etdi.
Diyorbek Ro‘zmetov chempionat davomida bitta kumush va ikkita bronza medali bilan taqdirlandi. Shu bilan birga, Xikmatillo Xaydarov, Dilnura Xoldorova va yuqorida tilga olingan Qudratbek Salimjonov bir martalik bronza medallarini o‘z hisobiga yozdirib qo‘ydi.
Umuman olganda, O‘zbekiston terma jamoasining Jahon chempionatidagi ishtiroki yuqori saviyada bo‘ldi va sportchilarimiz tomonidan qo‘lga kiritilgan medallar soni terma jamoamizda yosh avlodning iqtidori qanchalik yuqori ekanligini yana bir bor ko‘rsatdi.
Endi sportchilarimiz kelgusi musobaqalarda ham shu kabi yuqori natijalarni qayd etish maqsadida tayyorgarliklarni davom ettiradi va yanada ko‘p medallar bilan muxlislarni xursand qilishga harakat qiladi. Ularning navbatdagi maqsadi kattalar o‘rtasidagi musobaqalarda ham jahon arenasida kuchli raqiblarga munosib qarshilik ko‘rsatib, yurtimiz sharafini yuqori cho‘qqilarga ko‘tarishdan iborat.

Узбекистанские тяжелоатлеты возвращаются с чемпионата мира с 17 медалями
В столице Перу, городе Лима, завершился престижный чемпионат мира по тяжелой атлетике среди юношей и молодежи. Спортсмены сборной Узбекистана, принявшие участие в этом международном соревновании, показали достойные результаты и достигли высоких показателей в медальном зачете.
В заключительный день соревнований наш соотечественник Кудратбек Салимжонов в весовой категории до -109 кг среди молодежи завоевал бронзовую медаль в упражнении "рывок". Об этом сообщает пресс-служба Национального олимпийского комитета.
Медаль Кудратбека Салимжанова стала 17-й для нашей команды на этом чемпионате. В общем, наши спортсмены завершили соревнования с 3 золотыми, 7 серебряными и 7 бронзовыми медалями.
Что касается индивидуальных результатов представителей сборной Узбекистана, одной из самых ярких участниц соревнований стала Мохинур Эсонбоева. Она внесла значительный вклад в общий результат нашей команды, завоевав две золотые и одну бронзовую медаль. Алишер Османов, завоевав 1 золотую и 2 серебряные медали, достойно защитил честь Узбекистана.
Также Маржона Абдумуталова провела соревнования на высоком уровне, завоевав 2 серебряные и 1 бронзовую медаль. Мунисбек Давлетов дважды стал обладателем серебряной медали, продемонстрировав свои высокие навыки и талант.
Диорбек Розметов был награжден одной серебряной и двумя бронзовыми медалями в ходе чемпионата. Кроме того, Хикматилло Хайдаров, Дилнура Холдорова и вышеупомянутый Кудратбек Салимжонов также записали на свой счет по одной бронзовой медали.
В целом, участие сборной Узбекистана в чемпионате мира было на высоком уровне, и количество медалей, завоеванных нашими спортсменами, еще раз показало, насколько высоки способности молодежного поколения в нашей команде.
Теперь наши спортсмены продолжат подготовку с целью достижения таких же высоких результатов на будущих соревнованиях и постараются порадовать болельщиков еще большим количеством медалей. Их следующая цель заключается в том, чтобы достойно противостоять сильным соперникам на соревнованиях среди взрослых и поднять честь нашей страны на высокие вершины.