O‘zbekistonda Hakamlar akademiyasi o‘z faoliyatini boshladi
O‘zbekiston futbol hakamligi tizimini yangi bosqichga olib chiqish, yosh hakamlarning nazariy bilimlari va amaliy tajribasini oshirish maqsadida O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi tomonidan Hakamlar akademiyasi tashkil etildi.
Bugun “Chig‘atoy” sport bazasida O‘FA rahbariyati, tajribali instruktorlar hamda istiqbolli yosh hakamlar ishtirokida akademiyaning rasmiy ochilishi munosabati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda ishtirokchilarga akademiyaning asosiy vazifalari, o‘quv dasturlari hamda yosh hakamlar uchun yaratilgan imkoniyatlar haqida batafsil ma’lumot berildi.
O‘FA birinchi vitse-prezidenti Ravshan Ermatov o‘z nutqida ushbu loyiha nafaqat yurtimizda, balki mintaqada ham futbol hakamligining taraqqiyotida muhim o‘rin egallashini ta’kidlab o‘tdi. Shuningdek, ilgari amalga oshirilmagan bu tashabbus mamlakatimiz hakamlik tizimini jahon standartlariga moslashtirishga xizmat qilishini aytib o‘tdi.
“Futbol hakami har bir qoida, har bir tafsilotni mukammal bilishi, doimo o‘z ustida ishlashi zarur. Hakamlik – bu nafaqat bilim, balki fidoyilik va yuksak mas’uliyatni talab qiladigan kasb”, dedi Ravshan Ermatov.
Hakamlar akademiyasi yosh mutaxassislarga xalqaro maydonlarda o‘yinlarni boshqarish uchun zarur bo‘lgan ko‘nikma va malakalarni shakllantirishda, ularning kasbiy rivojida muhim rol o‘ynashi kutilmoqda. Bu esa o‘z navbatida o‘zbek futbolining nufuzi va sifati oshishiga xizmat qiladi.
Yangi Akademiya nafaqat o‘quv markazi, balki yosh hakamlar uchun tajriba almashish, tahlil qilish va doimiy o‘sish uchun imkoniyat taqdim etadi.
Eslatib o‘tamiz, akademiyadagi ta’lim jarayoni 6 ta moduldan iborat bo‘lib, amaliy mashg‘ulotlar orqali saralab olingan 25 nafar hakamlar 6–12-may kunlari o‘quv kursining 1-modulida ishtirok etishadi. O‘quv kurslarini muvaffaqiyatli yakunlagan hakamlar Birinchi liga, Proliga, Superliga va OFK tasnifidagi turnirlarni boshqarish uchun tavsiya etiladi.

В Узбекистане Академия судей начала свою деятельность
С целью вывода системы футбольного судейства Узбекистана на новый уровень, повышения теоретических знаний и практического опыта молодых судей, была создана Академия судей Узбекистанской футбольной ассоциации.
Сегодня на спортивной базе "Чигатай" состоялась встреча по случаю официального открытия академии с участием руководства УФА, опытных инструкторов и перспективных молодых судей. Участникам была предоставлена подробная информация о основных задачах академии, учебных программах и возможностях, созданных для молодых судей.
Первый вице-президент УФА Равшан Эрматов в своем выступлении подчеркнул, что этот проект займет важное место не только в нашей стране, но и в регионе в развитии футбольного судейства. Он также отметил, что эта инициатива, ранее не реализованная, будет способствовать приведению системы судейства нашей страны в соответствие с мировыми стандартами.
“Футбольный судья должен прекрасно знать каждое правило, каждую деталь и постоянно работать над собой. Судейство – это не только знания, но и преданность и высокая ответственность”, - сказал Равшан Эрматов.
Ожидается, что Академия судей сыграет важную роль в формировании навыков и квалификаций, необходимых для управления играми на международных площадках, что, в свою очередь, будет способствовать повышению престижа и качества узбекского футбола.
Новая Академия предоставляет не только учебный центр, но и возможности для обмена опытом, анализа и постоянного роста для молодых судей.
Напоминаем, что учебный процесс в академии состоит из 6 модулей, и 25 отобранных судей примут участие в 1-м модуле учебного курса с 6 по 12 мая через практические занятия. Судьи, успешно завершившие учебные курсы, будут рекомендованы для управления турнирами Первой лиги, Про-лиги, Суперлиги и классификации АФК.