Osiyo chempioni bo'lgan Islombek Ismoilov yangi takliflarga qanday javob berdi?
Yaqinda o‘smirlar o‘rtasidagi Osiyo chempionatida o‘zbekistonlik murabbiy Islombek Ismoilov boshchiligida U-17 terma jamoamiz tarixiy natijaga erishib, qit’a chempionligini qo‘lga kiritdi. Bu yutuq nafaqat futbol muxlislarini xursand qildi, balki murabbiyning o‘ziga ham katta e’tiborni jalb qildi.
Zamin.uz muxbiri olgan ma’lumotlarga ko‘ra, Ismoilovga hozirning o‘zida ikki Superliga klubidan jiddiy taklif kelib tushgan. Bundan tashqari, Saudiya Arabistonining yuqori divizionida to‘p surayotgan nufuzli klublardan biri ham o‘zbekistonlik mutaxassisni o‘z safiga jalb qilish niyatida ekan. Ta’kidlash lozimki, ushbu taklifning moliyaviy jihatlari ham juda jiddiy ko‘rinishga ega.
Bunday qiziqish, albatta, murabbiyning salohiyati va terma jamoa bilan qayd etgan natijalaridan dalolat beradi. Ammo, Islombek Ismoilov Zamin.uz sayti bilan qisqa suhbatda ushbu masalaga oydinlik kiritdi.
“Albatta, keyingi faoliyatimga oid turli takliflar kelmoqda, lekin mening e’tiborim hozircha faqat bir yo‘nalishda — jahon chempionatiga tayyorgarlik. Men uchun o‘z boshqaruvimdagi jamoa bilan katta musobaqada munosib ishtirok etish juda muhim. Noyabr oyida bo‘lib o‘tadigan U-17 Jahon chempionatigacha boshqa hech qanday masalaga e’tibor qaratmayman”, — dedi murabbiy.
Ayni paytda O‘zbekiston o‘smirlar terma jamoasi jahon chempionatiga puxta tayyorgarlik ko‘rish jarayonida. Ismoilovning so‘zlariga qaraganda, jamoa seleksiya ishlarini olib bormoqda va murabbiylar shtabi har bir o‘yinchi uchun individual rivojlanish yo‘nalishlarini belgilab bermoqda.
Ismoilovning o‘zi ham ta’kidlaganidek, hozirgi natijalar — boshlanish bo‘lsa, asosiy sinov noyabr oyida o‘tadi. Shunday ekan, murabbiy bu vaqt mobaynida ishonchni oqlash va O‘zbekiston sharafini xalqaro maydonda munosib himoya qilishga bel bog‘lagan.
Qisqacha aytganda, Islombek Ismoilovga takliflar ko‘paymoqda, lekin murabbiyning fikri ochiq va aniq — hozircha asosiy vazifa faqat U-17 Jahon chempionatida yuksak natija qayd etishdir. Undan keyin esa yangi rejalar haqida fikr yuritish mumkin bo‘ladi.

Азия чемпион Исламбек Исмаилов новым предложениям как ответил?
Недавно на чемпионате Азии среди подростков под руководством узбекского тренера Исламбека Исмоилова наша команда U-17 добилась исторического результата и завоевала титул чемпионов континента. Этот успех не только обрадовал футбольных болельщиков, но и привлек большое внимание к самому тренеру.
По информации, полученной корреспондентом Zamin.uz, Исмоилову в настоящее время поступили серьезные предложения от двух клубов Суперлиги. Кроме того, один из престижных клубов, выступающих в высшем дивизионе Саудовской Аравии, также намерен привлечь узбекского специалиста в свои ряды. Следует отметить, что финансовые аспекты этого предложения также выглядят весьма серьезно.
Такой интерес, безусловно, свидетельствует о потенциале тренера и достигнутых результатах с национальной командой. Однако Исламбек Исмоилов в коротком интервью с сайтом Zamin.uz прояснил этот вопрос.
“Конечно, поступают различные предложения относительно моей дальнейшей деятельности, но мое внимание сейчас сосредоточено только на одном направлении — подготовке к чемпионату мира. Для меня очень важно достойно выступить на крупном турнире с командой, которую я тренирую. Я не буду отвлекаться на другие вопросы до чемпионата мира U-17, который пройдет в ноябре”, — сказал тренер.
В настоящее время узбекская молодежная сборная готовится к чемпионату мира. По словам Исмоилова, команда проводит селекционную работу, и тренерский штаб определяет индивидуальные направления развития для каждого игрока.
Как отметил сам Исмоилов, текущие результаты — это только начало, а основное испытание пройдет в ноябре. Таким образом, тренер нацелен оправдать доверие и достойно защитить честь Узбекистана на международной арене в этот период.
Вкратце, предложения для Исламбека Исмоилова увеличиваются, но мнение тренера открыто и ясно — в настоящее время главная задача заключается только в том, чтобы добиться высоких результатов на чемпионате мира U-17. После этого можно будет обсудить новые планы.