Lamin Yamal «Barselona» muxlislariga Chempionlar ligasini yutishga so‘z berdi
Yevropa Chempionlar ligasi yarim final bosqichida «Inter» bilan bo‘lib o‘tgan shiddatli uchrashuvda «Barselona» dramatik tarzda musobaqani tark etdi. Birinchi o‘yinda Italiyaning «Inter» klubiga qarshi 3:3 durang o‘ynagan kataloniyaliklar, javob bahsida qo‘shimcha vaqtda 3:4 hisobida imkoniyatni boy berdi.
O‘yindan keyin jamoaning yorqin iqtidorlaridan biri, 18 yoshli iste’dodli futbolchi Lamin Yamal muxlislarga murojaat qilib, ularga Chempionlar ligasi sovrinini kelajakda albatta qo‘lga kiritishga va’da berdi.
«Biz maydonda bor kuchimizni sarfladik, bor imkoniyatlarimizni ishga soldik. Afsuski, bu mavsum Chempionlar ligasida g‘alaba qozonish imkoni bo‘lmadi. Ammo biz bu bilan taslim bo‘lib qolmaymiz, biz qaytamiz va yana g‘olib bo‘lish uchun harakat qilamiz», — dedi Lamin Yamal.
Uning ta’kidlashicha, «Barselona» klubi o‘z tarixiga va nufuziga mos ravishda yana Yevropaning eng yuqori cho‘qqisiga qaytishi kerak:
«Kules (Barselona muxlislari), biz klubimizni o‘ziga munosib bo‘lgan joyga olib chiqamiz va eng yuqori darajadagi sovrinlarni qo‘lga kiritmaguncha to‘xtamaymiz. Bu mening sizlarga va’damdir va albatta uni amalga oshiraman. Chempionlar ligasidagi bu g‘alabani albatta shahrimizga olib kelamiz!»
Shu bilan birga, Yamal muxlislarni yakshanba kuni bo‘lib o‘tadigan Ispaniya chempionati (La Liga) doirasidagi «Real Madrid»ga qarshi klassik uchrashuvda birgalikda jamoani qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi:
«Ha, bugun biz uchun og‘ir kun bo‘ldi. Lekin yakshanba kuni bizga yana bir muhim final kutmoqda – "El-Klasiko". Bu o‘yinda biz muxlislarimiz bilan birgalikda bo‘lib, g‘alabaga erishishimiz shart. Yashasin Barsa!» — deya o‘z murojaatini yakunladi Lamin.
Aytish joizki, yosh iqtidor egasi Lamin Yamal nafaqat Ispaniya, balki butun dunyoda, jumladan O‘zbekistonda ham ko‘plab muxlislarga ega. Uning bu so‘zlari dunyoning turli burchaklaridagi muxlislarda Chempionlar ligasi g‘alabasiga bo‘lgan ishonchni qayta uyg‘otishi shubhasiz.
O‘z navbatida, «Barselona»ning bu yilgi Chempionlar ligasidagi muvaffaqiyatsizligini Ispaniya, Italiya, Turkiya kabi mamlakatlar sport nashrlari ham keng muhokama qilmoqda. Kataloniyaliklarning keyingi mavsum uchun yangi rejalar, yangi o‘yinchilar bilan qaytishi haqida ko‘plab taxminlar ham paydo bo‘ldi.
Yamal kabi yosh iqtidorlarning bu kabi qat’iy va’dalari muxlislarda yangi umidlarni uyg‘otmoqda. Hozircha «Barselona» Chempionlar ligasi bilan xayrlashdi, ammo klubning buyuk tarixidagi yangi sahifa hali oldinda. Lamin Yamal esa o‘sha tarixni yozishda muhim figuralardan biri bo‘lishi mumkin.

Ламин Ямал пообещал болельщикам «Барселоны» выиграть Лигу чемпионов
В полуфинале Лиги чемпионов Европы «Барселона» драматически покинула турнир в напряженной встрече с «Интером». В первом матче каталонцы сыграли вничью 3:3 с итальянским клубом, а в ответном поединке в дополнительное время упустили возможность, проиграв 3:4.
После матча один из ярких талантов команды, 18-летний одаренный футболист Ламин Ямал обратился к фанатам, пообещав им, что в будущем они обязательно завоюют трофей Лиги чемпионов.
«Мы отдали все силы на поле, использовали все возможности. К сожалению, в этом сезоне не удалось одержать победу в Лиге чемпионов. Но мы не собираемся сдаваться, мы вернемся и будем стараться снова стать победителями», — сказал Ламин Ямал.
Он подчеркнул, что клуб «Барселона» должен вернуться на высшую вершину Европы, соответствуя своей истории и репутации:
«Кулес (фанаты Барселоны), мы выведем наш клуб на место, которое он заслуживает, и не остановимся, пока не завоюем трофеи самого высокого уровня. Это мое обещание вам, и я обязательно его выполню. Мы обязательно принесем эту победу в Лиге чемпионов в наш город!»
Кроме того, Ямал призвал фанатов поддержать команду в классическом матче против «Реала», который состоится в воскресенье в рамках чемпионата Испании (Ла Лига):
«Да, сегодня был тяжелый день для нас. Но в воскресенье нас ждет еще один важный финал – "Эль-Класико". В этом матче мы должны вместе с нашими фанатами добиться победы. Да здравствует Барса!» — завершил свое обращение Ламин.
Стоит отметить, что молодой талант Ламин Ямал имеет множество поклонников не только в Испании, но и по всему миру, включая Узбекистан. Его слова, безусловно, пробуждают уверенность в победе в Лиге чемпионов у фанатов из разных уголков мира.
В свою очередь, неудачи «Барселоны» в этом году в Лиге чемпионов также активно обсуждаются спортивными изданиями таких стран, как Испания, Италия и Турция. Появилось множество предположений о новых планах каталонцев на следующий сезон с новыми игроками.
Такие решительные обещания молодых талантов, как Ямал, вдохновляют фанатов на новые надежды. Пока «Барселона» попрощалась с Лигой чемпионов, но новая страница в великой истории клуба еще впереди. Ламин Ямал может стать одной из ключевых фигур в написании этой истории.