Milandagi dramatik bahslardan so‘ng, Yevropa Chempionlar ligasiga yo‘llanmalar uchun kurash Italiya chempionatida yanada qizg‘in pallaga kirdi. “Roma” klubi va uning sadoqatli muxlislari orzu qilib kelayotgan katta maqsad — qit’aning eng nufuzli musobaqasiga yo‘l olish — bugunga kelib yanada real tus oldi.
A Seriyadagi 36-tur arafasida “Roma”, “Yuventus”, “Latsio” va “Bolonya” kabi jamoalar bir xil darajadagi ochkolar bilan to‘rtinchi o‘rin uchun qattiq raqobatga kirishgan. Bu o‘rin Yevropa Chempionlar ligasi yo‘llanmasini taqdim etadi.
E’tibor qaratish joizki, “Roma” so‘nggi turlardagi natijalari bilan o‘zini “qaytgan chempion” sifatida ko‘rsatmoqda. Bergamoda bo‘lib o‘tadigan “Atalanta”ga qarshi bahs aynan “bo‘rilar” uchun hozirgi mavsumdagi eng muhim uchrashuvlardan biri bo‘ladi.
Klubning xaloskoriga aylangan tajribali murabbiy Klaudio Raneri ushbu bahs oldidan jamoaning ruhiy va jismoniy tayyorgarligiga jiddiy yondoshmoqda. Shuningdek, mutaxassis “Fiorentina” va “Inter”ga qarshi g‘alabalar qayd etgan tarkibga katta ishonch bildirmoqda.
Bu safar ham “Roma” darvozasini yana Mile Svilar qo‘riqlaydi. Uni jamoaning 19 uchrashuvdan iborat mag‘lubiyatsiz seriyasining asosiy omili, deb bemalol atash mumkin.
Himoya chizig‘ida Zeki Chelik, Janluka Manchini va Evan Ndika kabi sobit futbolchilar joy oladi. Mats Xummels esa uzoq kutgan imkoniyatni nihoyat qabul qilishi mumkin.
Qanotda Matias Sule va Anxelino faol harakat qilsa, markazda Brayan Kristante hamda Manuel Kone joy oladi. Pleymeyker pozitsiyasida esa Pellegrini yoki Paredesga ishonch bildiriladi.
Hujumda esa o‘zbekistonlik Eldor Shomurodov va ukrainalik Artyom Dovbik tandemining yana ilk daqiqalardan maydonda paydo bo‘lishi kutilmoqda. Bu juftlik so‘nggi turlarda jamoa uchun juda muhim gollar va paslar bilan ajralib turibdi.
Ayniqsa, Eldor Shomurodov bugungi kunda “Roma”ning asosiy ishonchli yuzlaridan biriga aylangan. Oxirgi beshta uchrashuvdan to‘rttasida samarali harakatlar amalga oshirib, ikki gol va ikki assistga mualliflik qilgan hamyurtimiz murabbiylar shtabi ishonchini to‘liq oqlamoqda.
Bergamoda bo‘lib o‘tadigan “Atalanta”ga qarshi bahs 12 may kuni, Toshkent vaqti bilan 23:45 da start oladi. Bu to‘qnashuv “Roma” uchun nafaqat chempionatdagi navbatdagi bahs, balki Chempionlar ligasi yo‘llanmasi uchun hal qiluvchi sinov bo‘lishi mumkin.
Muxlislar esa ishonch bilan ishonchli jamoasini qo‘llab-quvvatlashga tayyor. “Roma”da o‘zini ko‘rsatayotgan Shomurodov va Dovbik dueti esa jamoaning eng kuchli “quroli” bo‘lib xizmat qilmoqda.

“Рома” в Лиге чемпионов: Решения Ранери, Шомуродов снова в основе
После драматических матчей в Милане борьба за путевки в Лигу чемпионов Европы в итальянском чемпионате вступила в более горячую стадию. Большая цель, о которой мечтает клуб “Рома” и его преданные болельщики — попасть в самый престижный турнир континента — стала более реальной на сегодняшний день.
Накануне 36-го тура Серии А команды, такие как “Рома”, “Ювентус”, “Лацио” и “Болонья”, вступили в жесткую конкуренцию за четвертое место с одинаковым количеством очков. Это место предоставляет путевку в Лигу чемпионов Европы.
Стоит отметить, что “Рома” демонстрирует себя как “возвращающийся чемпион” благодаря результатам последних туров. Матч против “Аталанты”, который пройдет в Бергамо, станет одним из самых важных встреч для “волков” в этом сезоне.
Опытный тренер Клаудио Ранери, ставший спасителем клуба, серьезно подходит к моральной и физической подготовке команды перед этой игрой. Также специалист выражает большую уверенность в составе, который одержал победы над “Фиорентиной” и “Интером”.
На этот раз ворота “Ромы” снова будет защищать Миле Свилар. Его можно смело назвать основным фактором беспроигрышной серии команды из 19 матчей.
В защитной линии сыграют такие стабильные футболисты, как Зеки Челик, Джанлука Манчини и Эван Ндика. Мацс Хуммельс, наконец, может получить долгожданный шанс.
На флангах активно будут действовать Матия Суле и Анхелино, а в центре разместятся Брайан Кристанте и Мануэль Конэ. На позиции плеймейкера будет доверие оказано Пеллегрини или Паредесу.
В атаке ожидается появление тандема узбекистанца Эльдора Шомуродова и украинца Артема Довбика с первых минут. Эта пара выделяется важными голами и передачами для команды в последних турах.
В частности, Эльдор Шомуродов на сегодняшний день стал одним из самых надежных игроков “Ромы”. За последние пять матчей он проявил себя в четырех из них, забив два гола и сделав два ассиста, полностью оправдывая доверие тренерского штаба.
Матч против “Аталанты” в Бергамо начнется 12 мая в 23:45 по ташкентскому времени. Это столкновение может стать не только очередной игрой в чемпионате для “Ромы”, но и решающим испытанием за путевку в Лигу чемпионов.
Болельщики готовы с уверенностью поддержать свою надежную команду. Дуэт Шомуродов и Довбик, проявляющий себя в “Роме”, служит самым сильным “оружием” команды.