Yaqindagina "Roma" klubining sobiq bosh murabbiyi Klaudio Raneri o‘zining murabbiylik faoliyatiga nuqta qo‘ygani haqida e’lon qilgan edi. Ayni vaqtda Italiya milliy terma jamoasida ham jiddiy o‘zgarishlar sodir bo‘ldi — terma jamoa bosh murabbiyi Luchano Spalletti o‘z lavozimidan bo‘shatildi.
Mana shunday murakkab vaziyatda Italiya futbol federatsiyasi murabbiylikni tark etgan, ammo tajribasi va obro‘si yuqori bo‘lgan Ranerini terma jamoaga taklif qilish haqida qaror qabul qildi. Ammo bu taklif Italiya futboli muxlislari va mutaxassislarining umidlariga qaramay, kutilmagan tarzda rad etildi.
Raneri o‘z qarorini Ansa axborot agentligiga bergan intervyusida shunday tushuntirdi:
"Italiya futbol federatsiyasi prezidenti Gabriele Gravinaga samimiy minnatdorchiligimni bildiraman. U menga yana bir bor terma jamoada ishlash imkoniyatini taklif qilib, menga katta sharaf ko‘rsatdi. Ammo bu masalada juda ko‘p o‘yladim va yakunda butun e’tiborimni "Roma" klubidagi yangi vazifamga qaratishni afzal ko‘rdim".
Qayd etilishicha, Rim klubining rahbarlari bo‘lgan Fridkinlar oilasi Raneri qanday qaror qabul qilsa ham, uni to‘liq qo‘llab-quvvatlashga tayyor edi. Biroq, 72 yoshli mutaxassisning ta’kidlashicha, bu qaror shaxsan o‘zining ixtiyorida bo‘lib, u milliy terma jamoani boshqarishdan voz kechishni tanlagan.
Futbol ekspertlari va muxlislar orasida ushbu qaror juda ko‘p muhokamalar va bahs-munozaralarga sabab bo‘lmoqda. Ayrimlar Raneri klub faoliyatiga bo‘lgan sodiqligini yuqori baholashsa, boshqalari milliy terma jamoani qabul qilishdan voz kechgani uchun hayratda ekanliklarini bildirishmoqda.
Hozirda Italiya futbol federatsiyasi milliy jamoaga yangi murabbiy tayinlash masalasi ustida ish olib bormoqda. Bu vazifa uchun yana bir qator mashhur nomzodlarning nomlari tilga olinmoqda. Lekin Raneri kabi mutaxassisning rad javobini berishi, federatsiya rahbarlarini jiddiy qiyinchiliklarga duchor qilgani aytilmoqda.

Ранери отказался от сборной Италии: причина удивила всех!
Совсем недавно бывший главный тренер клуба "Рома" Клаудио Ранери объявил о завершении своей тренерской карьеры. В то же время в сборной Италии произошли серьезные изменения — главный тренер сборной Лучано Спаллетти был освобожден от занимаемой должности.
В такой сложной ситуации Федерация футбола Италии приняла решение пригласить Ранери, который покинул тренерский пост, но имеет высокий опыт и репутацию, в сборную. Однако это предложение, вопреки надеждам болельщиков и специалистов итальянского футбола, было неожиданно отклонено.
Ранери объяснил свое решение в интервью агентству Ansa:
"Выражаю искреннюю благодарность президенту Федерации футбола Италии Габриэле Гравине. Он еще раз предложил мне возможность работать в сборной, оказав мне большую честь. Но я много думал об этом вопросе и в конечном итоге предпочел сосредоточить все свое внимание на новой роли в клубе "Рома"".
Как сообщается, руководство римского клуба, семья Фридкинов, было готово полностью поддержать Ранери, независимо от того, какое решение он примет. Однако 72-летний специалист подчеркивает, что это решение было исключительно его, и он выбрал отказаться от управления национальной сборной.
Среди футбольных экспертов и болельщиков это решение вызвало множество обсуждений и споров. Некоторые высоко оценивают преданность Ранери клубной деятельности, в то время как другие выражают удивление тем, что он отказался от сборной.
В настоящее время Федерация футбола Италии работает над назначением нового тренера для национальной команды. В числе кандидатов на эту должность также упоминаются несколько известных имен. Однако сообщается, что отказ такого специалиста, как Ранери, поставил руководителей федерации перед серьезными трудностями.