Eduard Spercyan qayerga ko‘chishi mumkinligi haqida fikrlar
Hujumchi yarim himoyachi va “Krasnodar” jamoasi sardori Eduard Spertzyan so‘nggi mavsumlarning eng yorqin futbolchilaridan biri sanaladi. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
U “buzovlar” bilan chempionlikni qo‘lga kiritgach, yana diqqat markazida. OAVda muntazam ravishda Spertzyanni o‘z safida ko‘rishni istaydigan yangi klublar haqida ma’lumotlar tarqalmoqda.
Internet nashri “Evro-Futbol.ru” 25 yoshli futbolchining keyingi faoliyati qayerda davom etishi mumkinligi haqida ma’lumot beradi. Spertzyan “Krasnodar” uchun bir necha yillar davomida muhim figuralardan biri bo‘lib kelmoqda. U muntazam ravishda yaxshi natijalar ko‘rsatib, maydonda aqliy qobiliyati, texnikasi va sifatli zarbalari bilan ajralib turadi.
So‘nggi ikki yil ichida Spertzyan nafaqat yangi darajaga chiqdi, balki “Krasnodar”ning tarixidagi birinchi sovrinini qo‘lga kiritishda yordam berdi hamda ko‘plab Yevropa klublarining diqqat markaziga tushdi. Aniqki, Spertzyan Rossiya Premyer-ligasining darajasidan oshib ketgan, shuning uchun u yozgi transfer oynasida tark etishi kerak. Turli manbalarga ko‘ra, Spertzyanning xizmatlariga “Manchester Yunayted”, “PSJ”, “Atalanta”, “Latsio”, “Lids”, “Lans”, “Sevilya”, “Portu”, “Galatasaroy”, “Benfika” kabi klublar qiziqish bildirmoqda.
Ammo unga qayerga borish eng ma’qul? Agar u o‘sishni davom ettirib, kelajakda Yevropaning kuchli jamoalaridan birida o‘ynashni istasa, Turkiyaga ko‘chib o‘tishni o‘ylamasligi kerak.
Portugaliyaning “Benfika” va “Portu” klublari esa yaxshi vositachi bo‘lishi mumkin, ular futbolchilarni rivojlantirish va sotishda mahoratga ega, transfer bozorida yaxshi obro‘ga ega. Ammo agar Spertzyan tez orada yuqori darajadagi musobaqalarda ishtirok etishni xohlasa, u holda “Sevilya”, “Manchester Yunayted”, “PSJ” va “Lids” variantlarini ko‘rib chiqishi kerak.
Biroq bu bilan u o‘zini kuchli jismoniy va ruhiy tayyorgarlikka ega deb hisoblashi lozim. Italiya Seriya Asi uning uslubiga ko‘ra kamroq mos keladi, Spertzyan uchun eng to‘g‘ri tanlov La Liga hisoblanadi. Transfer qiymatiga kelsak, mavsum yakunida ishonchli portal Transfermarkt Spertzyanning narxini 5 million yevroga oshirib, 25 million yevroga yetkazdi va u Rossiya chempionatining eng qimmat futbolchisi bo‘ldi.
Albatta, hozirgi sharoitda hech bir klub RPL o‘yinchisiga, hatto arman pasportiga ega bo‘lsada, shunday summani to‘lamaydi. Buning sababi, kelasi yozda Spertzyanning “Krasnodar” bilan shartnomasi tugaydi va uning hozirgi optimal narxi 8-12 million yevro atrofida.
“Krasnodar” egasi Sergey Galitskiy chempionlikni qo‘lga kiritgan futbolchini nisbatan arzon narxda qo‘yib yuborishga tayyor deb o‘ylash mumkin. Spertzyanni “Krasnodar”dan ketishidagi asosiy to‘siq klubning transfer siyosatidir. Klub qoidalariga ko‘ra, agar yozgi tayyorgarlik boshlanishidan oldin yoki o‘rtalarida taklif kelmasa, futbolchi jamoada qoladi.
Muammo shundaki, Rossiyada yangi mavsum boshlanar ekan, Yevropadagi klublar ta’tildan chiqmoqda. Shu sababdan Spertzyan ilgari ko‘chib o‘tmagan.
“PSJ” esa o‘tgan yili bu borada mahorat ko‘rsatdi, ular bahorda “Krasnodar” bilan bog‘lanib, Matvey Safonovning yozgi transferini tezda amalga oshirdilar. Shu yil Galitskiy bundan istisno qilishi mumkin. Bu esa Spertzyanga Yevropaga ketish uchun katta imkoniyat yaratadi.
Bu jarayonga mashhur vositachi Nobel Arustamyan ham yordam berishi mumkin, u Arsen Zaxaryanning “Real Sosyedad”ga transferida muhim vositachilik qilgan. Agar Spertzyan yozda ketmasa, kelgusi mavsumda bu ishni amalga oshirish ancha qiyin bo‘ladi.
Shuningdek, Rossiya Premyer-ligasida qolsa, uning natijalari pasayishi ehtimoli mavjud, bu holatdan chiqish esa har doim ham oson bo‘lmaydi. Muallif: Dmitriy Milyaev

Мысли о том, куда может переехать Эдуард Сперцян
Нападающий полузащитник и капитан команды "Краснодар" Эдуард Спертян считается одним из самых ярких футболистов последних сезонов. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
Он снова в центре внимания после того, как завоевал чемпионство с "быками". В СМИ регулярно появляются сообщения о новых клубах, которые хотят видеть Спертяна в своем составе.
Интернет-издание "Евро-Футбол.ru" сообщает о том, где может продолжить свою карьеру 25-летний футболист. Спертян на протяжении нескольких лет является одной из ключевых фигур для "Краснодара". Он регулярно демонстрирует хорошие результаты, выделяясь на поле своим умом, техникой и качественными ударами.
За последние два года Спертян не только вышел на новый уровень, но и помог "Краснодару" завоевать первый трофей в истории клуба, а также попал в поле зрения многих европейских клубов. Очевидно, что Спертян перерос уровень Российской Премьер-Лиги, поэтому ему следует покинуть клуб в летнее трансферное окно. Согласно различным источникам, на услуги Спертяна проявляют интерес такие клубы, как "Манчестер Юнайтед", "ПСЖ", "Аталанта", "Лацио", "Лидс", "Ланс", "Севилья", "Порту", "Галатасарай", "Бенфика".
Но куда ему лучше всего перейти? Если он хочет продолжать расти и в будущем играть в одной из сильнейших команд Европы, ему не стоит рассматривать переезд в Турцию.
Клубы Португалии "Бенфика" и "Порту" могут стать хорошими посредниками, так как они обладают опытом в развитии и продаже футболистов, а также имеют хорошую репутацию на трансферном рынке. Однако если Спертян хочет в ближайшее время участвовать в соревнованиях высокого уровня, ему стоит рассмотреть варианты с "Севильей", "Манчестер Юнайтед", "ПСЖ" и "Лидсом".
Тем не менее, он должен считать себя физически и морально готовым к этому. Итальянская Серия А менее подходит его стилю, наиболее правильным выбором для Спертяна является Ла Лига. Что касается трансферной стоимости, то по итогам сезона надежный портал Transfermarkt оценил Спертяна в 25 миллионов евро, увеличив его цену на 5 миллионов евро, и он стал самым дорогим футболистом чемпионата России.
Конечно, в текущих условиях ни один клуб не заплатит такую сумму за игрока РПЛ, даже если у него есть армянский паспорт. Причина в том, что следующим летом у Спертяна заканчивается контракт с "Краснодаром", и его текущая оптимальная цена составляет около 8-12 миллионов евро.
Можно предположить, что владелец "Краснодара" Сергей Галицкий готов отпустить чемпиона за относительно невысокую цену. Основным препятствием для ухода Спертяна из "Краснодара" является трансферная политика клуба. Согласно правилам клуба, если предложение не поступит до начала или в середине летней подготовки, футболист остается в команде.
Проблема в том, что в России новый сезон начинается, а клубы в Европе выходят из отпуска. Поэтому Спертян ранее не переходил.
"ПСЖ" в прошлом году продемонстрировал мастерство в этом вопросе, они весной связались с "Краснодаром" и быстро осуществили трансфер Матвея Сафонова. В этом году Галицкий может сделать исключение. Это создаст для Спертяна отличную возможность уехать в Европу.
В этом процессе может помочь известный посредник Нобель Арустамян, который сыграл важную роль в трансфере Арсена Захаряна в "Реал Сосьедад". Если Спертян не уедет летом, в следующем сезоне будет гораздо сложнее осуществить этот переход.
Также, если он останется в Российской Премьер-Лиге, существует вероятность снижения его результатов, и выйти из этой ситуации всегда бывает непросто. Автор: Дмитрий Миляев