Unga ko‘ra, hozirda shu boradagi ishlar davom etmoqda va yaqin vaqt ichida klublar hamda milliy terma jamoaning xalqaro musobaqalarda qatnashishi kutilmoqda. Eslatib o‘tamiz, rossiyalik klublar va terma jamoalar FIFA hamda UEFA tomonidan qabul qilingan qaror asosida xalqaro turnirlarda ishtirok etishdan chetlatilgan.
Ushbu taqiq 2022 yil fevral oyidan beri amal qilib kelmoqda. Shu sababli, Rossiya terma jamoasi faqat do‘stona o‘yinlarda qatnashishga ruxsat olgan.
Oxirgi do‘stona o‘yinda Valeriy Karpin boshchiligidagi jamoa Belorussiya terma jamoasini 4:1 hisobida yirik hisobda mag‘lub etdi. Shu bilan birga, FIFA va UEFA Rossiyaning xalqaro maydonga qaytishga tayyorligini bildirgan.
Bu esa yaqin kelajakda rossiyalik futbolchilar va klublarning xalqaro musobaqalarda ishtirokini tiklashga imkon yaratadi. Ushbu jarayon futbol olamida katta qiziqish bilan kuzatilmoqda.

Руководитель РПЛ: Российские команды скоро вернутся
Глава Российской Премьер-Лиги Сергей Прядкин сообщил, что в ближайшем будущем ожидает возвращения российских команд на международную арену. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
По его словам, в настоящее время продолжаются работы в этом направлении, и в ближайшее время ожидается участие клубов и национальной сборной в международных соревнованиях. Напоминаем, что российские клубы и сборные были отстранены от участия в международных турнирах на основании решения, принятого FIFA и UEFA.
Этот запрет действует с февраля 2022 года. Поэтому сборная России получила разрешение участвовать только в товарищеских матчах.
В последнем товарищеском матче команда под руководством Валерия Карпина одержала крупную победу над сборной Беларуси со счетом 4:1. В то же время FIFA и UEFA заявили о готовности России вернуться на международную арену.
Это создаст возможность для восстановления участия российских футболистов и клубов в международных соревнованиях в ближайшем будущем. Этот процесс наблюдается с большим интересом в футбольном мире.