Messi, Ramos va Kvartsxeliya eng yaxshi jamoada tanlandi
Jahon Klublar chempionatining so‘nggi bosqichi, ya’ni play-off bosqichi shanba kuni boshlanadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Guruh bosqichi yakunlari bo‘yicha WhoScored ekspertlari ramziy jamoani tuzdilar. Ushbu jamoaning asosini o‘tgan o‘yinlardagi futbolchilar baholari tashkil etadi.
Ramziy jamoa quyidagicha ko‘rinishga ega: butunlay himoya chizig‘idan boshlab, hujumga o‘tgan futbolchilargacha hisobga olingan baholar asosida shakllangan. Jamoada himoyachilar sifatida Bunu (Al-Hilol), Otamendi (Benfika), Ramos (Monterrey) va Barbosa (Botafogo) joy olgan.
Yordamchi o‘yinchilar qatorida Neves (Al-Hilol), Olise (Bavariya), Yildiz (Yuventus) va Kvaratsxeliya (PSJ) bor. Hujum chizig‘ida esa Messi (Inter Mayami), Suarez (Inter Mayami) hamda Gonsalo Garsiya (Real) mavjud. Amalda, bunday jamoa g‘alaba qozonishda qiyinchiliklarga duch kelishi mumkin, chunki unda qanot o‘yinchilari va hujumchilar soni ko‘p, ya’ni olti futbolchi joy olgan.
Bu esa muvozanatli o‘yin rejasi uchun muammolar tug‘dirishi mumkin. Shu bois, jamoaning o‘yindagi samaradorligi va muvozanati katta ahamiyatga ega bo‘ladi.
Futbolchilar individual mahorati yuqori bo‘lsa-da, jamoaviy samara ham muhim hisoblanadi. Mutaxassislar ta’kidlashicha, kuchli himoya va hujum o‘rtasida to‘g‘ri muvozanatni saqlash jamoaning muvaffaqiyati uchun zarur.
Shunday qilib, ushbu ramziy jamoa futbolchilarning o‘tgan o‘yinlardagi ko‘rsatkichlari asosida shakllantirilgan bo‘lsa-da, haqiqiy musobaqada jamoa sifatida g‘alaba qozonish qiyin bo‘lishi mumkin.

Месси, Рамос и Кварацхелия были выбраны в лучшую команду
Последний этап Чемпионата мира клубов, а именно плей-офф, начнется в субботу. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По итогам группового этапа эксперты WhoScored составили символическую команду. Основу этой команды составляют оценки футболистов за прошедшие матчи.
Символическая команда выглядит следующим образом: она сформирована на основе оценок, начиная с полностью защитной линии и заканчивая футболистами, перешедшими в атаку. В команде в качестве защитников представлены Буну (Аль-Хилол), Отаменди (Бенфика), Рамос (Монтеррей) и Барбоса (Ботафого).
В числе полузащитников находятся Невес (Аль-Хилол), Олисе (Бавария), Йылдыз (Ювентус) и Кварацхелия (ПСЖ). В атакующей линии играют Месси (Интер Майами), Суарес (Интер Майами) и Гонсало Гарсия (Реал). На практике такая команда может столкнуться с трудностями в достижении победы, так как в ней много фланговых игроков и нападающих, то есть шесть футболистов.
Это может создать проблемы для сбалансированной игровой схемы. Поэтому эффективность и баланс игры команды будут иметь большое значение.
Хотя индивидуальное мастерство футболистов высоко, командная эффективность также считается важной. Специалисты подчеркивают, что правильное соотношение между сильной защитой и атакой необходимо для успеха команды.
Таким образом, хотя эта символическая команда была сформирована на основе показателей футболистов за прошедшие матчи, в реальном соревновании может быть трудно одержать победу как команде.