Spartak Abenaga 150 ming yevro to‘ladi
Surinamlik futbolchi Mienti Abena "Spartak" klubidan ketishi haqida ma'lumot paydo bo‘ldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Oldinroq "qizil-oq" jamoaning matbuot xizmati 30 yoshli himoyachi bilan shartnoma bekor qilingani haqida rasmiy bayonot bergan edi. Metaratings manbasiga ko‘ra, "Spartak" Abenaga shartnomani muddatidan oldin tugatishi uchun 150 ming yevro to‘ladi.
Shu bilan birga, futbolchi Rossiya klubida yiliga 700 ming yevro maosh olgani ta’kidlanmoqda. Manba xabariga ko‘ra, "Spartak" rahbariyati shartnoma shartlaridagi bir banddan foydalanib, Abena bilan shartnomani bir tomonlama bekor qilishga qaror qilgan va uni kichik kompensatsiya to‘lab chiqarishda davom etgan.
Abena o‘tgan yil yozda "Spartak"ga qo‘shilgan va jamoa libosida jami 12 o‘yin o‘tkazgan, biroq gol urishga muvaffaq bo‘lmagan. U klub uchun muhim himoyachilardan biri bo‘lishi kutilgan edi, ammo shartnoma bekor qilinishi futbolchining faoliyatida yangi sahifa boshlanishini anglatadi.
Hozirda uning yangi jamoa topish borasida muzokaralari davom etmoqda. Futbolchi kelajakda o‘z faoliyatini boshqa ligada davom ettirishi ehtimoldan yiroq emas.
"Spartak" rahbariyati esa jamoa tarkibini yangilash va yaxshilash maqsadida bunday qarorga kelgani aytilmoqda.

Спартак заплатил Абене 150 тысяч евро
Появилась информация о том, что суринамский футболист Менти Абена покинет клуб "Спартак". Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее пресс-служба "красно-белых" сделала официальное заявление о расторжении контракта с 30-летним защитником. По данным источника Metaratings, "Спартак" выплатил Абене 150 тысяч евро для досрочного расторжения контракта.
При этом отмечается, что футболист получал зарплату в размере 700 тысяч евро в год в российском клубе. Согласно сообщению источника, руководство "Спартака" решило воспользоваться одним из пунктов контракта и односторонне расторгнуть соглашение с Абеной, продолжая выплачивать ему небольшую компенсацию.
Абена присоединился к "Спартаку" прошлым летом и провел в форме команды в общей сложности 12 матчей, однако не смог забить ни одного гола. Ожидалось, что он станет одним из ключевых защитников клуба, однако расторжение контракта означает, что в карьере футболиста начинается новая страница.
В настоящее время продолжаются переговоры о поиске нового клуба. Футболист не исключает возможности продолжения своей карьеры в другой лиге.
Руководство "Спартака" сообщает, что такое решение было принято с целью обновления и улучшения состава команды.