Chet ellik murabbiylar rus tilini o‘rganishi zarur
Moskva CSKA klubi sobiq futbolchisi Vladimir Ponomaryov chet ellik mutaxassislar uchun rus tilini o‘rganish majburiy emasligini, lekin buni yaxshi qilish tavsiya etilishini ta’kidladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, bu jamoaga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi va ish jarayonini yaxshilaydi. Har bir insonning til o‘rganishga munosabati va ishlayotgan mamlakatga hurmati boshqacha bo‘ladi.
Agar siz biror mamlakatda faoliyat yuritayotgan bo‘lsangiz, uning tilini bilish odob va madaniyat belgisi hisoblanadi, dedi u. Bundan avval, Moskvaning yangi bosh murabbiyi Fabio Chelestini ham rus tilini o‘rganishini bildirgandi. Shveysariyalik mutaxassis poliglot bo‘lib, u allaqachon besh tilda gaplasha oladi.
CSKA rahbariyati uni ishga olganda aynan shu jihatga e’tibor qaratgan. Tilni bilish murabbiy va jamoa o‘rtasidagi muloqotni osonlashtiradi, shuningdek, madaniy aloqalarni mustahkamlaydi.

Иностранным тренерам необходимо изучать русский язык
Бывший футболист московского ЦСКА Владимир Пономарев отметил, что для иностранных специалистов изучение русского языка не является обязательным, но рекомендуется делать это хорошо. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, это положительно скажется на команде и улучшит рабочий процесс. Отношение каждого человека к изучению языка и уважение к стране, в которой он работает, будет разным.
Если вы работаете в какой-либо стране, знание ее языка считается признаком вежливости и культуры, сказал он. Ранее новый главный тренер Москвы Фабио Челестини также заявил о намерении изучать русский язык. Швейцарский специалист является полиглотом и уже говорит на пяти языках.
Руководство ЦСКА именно на этом аспекте обратило внимание, когда нанимало его. Знание языка облегчает общение между тренером и командой, а также укрепляет культурные связи.
По этой причине изучение русского языка для иностранных специалистов считается полезным и необходимым.