Demenko: Torpedo pastga tushirilishi ehtimoli faqat dalil bilan
Futbol bo‘yicha ekspert Maksim Demenko «Evro-Futbol.Ru» tarmoq nashriga bergan eksklyuziv intervyusida «Torpedo» klubini atrofidagi vaziyat haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, u hozirgi voqealarni diqqat bilan kuzatib bormoqda. Bugungi kunda hakamning ayrim vaziyatlarga ta’siri haqida gapirilmoqda.
Bu klub uchun murakkab holatdir. Hammasi Rossiya Futbol Ittifoqiga bog‘liq.
Demenko jamoaning sport tamoyillari asosida RPLga chiqishga loyiq ekanini ta’kidladi. Biroq yuzaga kelgan muammolar klub va uning muxlislari uchun zarba bo‘lishi mumkin.
Klub rahbariyati hakamlar ishiga ta’sir o‘tkazgan bo‘lishi mumkinligini inkor etmaydi, ammo hozircha bu borada faqat tekshirilmagan ma’lumotlar mavjud. Agar ular tasdiqlansa, keyinroq bu haqda gapirish mumkin bo‘ladi.
Hozircha esa faqat Rossiya Futbol Ittifoqi vaziyatni aniqlashtirishi muhim. Maksim Demenko klubni mavsum boshlanishidan oldin pastga tushirish yoki sud qarorini kutish haqida shoshilmaslik kerakligini aytdi.
Qaror qabul qilish uchun dalillar yig‘ilishi zarur. Chunki chempionat tez orada boshlanadi va agar «Torpedo» RPLdan chiqarilsa, uning o‘rnini darhol boshqa jamoa egallashi kerak bo‘ladi.
Shikoyat qilish uchun esa vaqt qolmaydi. Shu bois qaror asosli bo‘lishi lozim.
Agar «Torpedo» RPLdan chiqarilsa, uning o‘rnini «Orenburg» yoki «Ural» jamoalaridan biri egallashi mumkin. Har qanday holatda adolatli yechim topilishi muhim.
Asosiy tamoyil yuqori o‘rinni egallagan jamoaning RPLga chiqishi kerakligi hisoblanadi. Potensial yangi ishtirokchining RPLga ko‘tarilishiga tayyorligi ham e’tiborga olinadi.
Chunki bu boshqa transfer siyosati va boshqa murakkabliklarni o‘z ichiga oladi. Eng yaxshi variant «Torpedo»ning RPLda qolishi bo‘lardi, shunda hech qanday muammo yuzaga kelmas edi.
Ammo futbolda har qanday holat yuz berishi mumkin. Masalan, «Ximki» jamoasining taqdiri ham kutilmagan edi.
«Torpedo»ning sherik egasi Leonid Sobolev jamoa RPLdan chiqarilsa, uni tarqatib yuborishlari mumkinligini aytdi. Bu haqda fikri so‘ralganda, Demenko rahbarning his-tuyg‘ulari tushunarli ekanini bildirdi.
Chunki jamoani FNLdan RPLga olib chiqish uchun ko‘p mehnat qilingan. Sobolevning klubda ishlashda davom etadimi, aniq emas.
Bunday vaziyatda egalar va homiylar «Torpedo»ga qiziqish bildirishi kerak. Jamoani tarqatib yuborish haqiqatan ham eng oson yechim bo‘ladi, lekin bu futbol olamidagi raqobatni hisobga olsak, har bir klub bunday bosimga bardosh berolmasligi mumkin.
Yozilgan fikrlar «Torpedo» va umuman Rossiya futbolidagi murakkab jarayonlarni ochib beradi. Hozircha vaziyatni Rossiya Futbol Ittifoqi hal qiladi va barcha tomonlar uchun adolatli qaror qabul qilinishi muhimdir.

Деменко: Вероятность того, что "Торпедо" будет понижено, только с доказательствами
Футбольный эксперт Максим Деменко в эксклюзивном интервью сетевому изданию «Евро-Футбол.Ру» высказал свое мнение о ситуации вокруг клуба «Торпедо». Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, он внимательно следит за текущими событиями. В настоящее время обсуждается влияние судей на некоторые ситуации.
Это сложная ситуация для клуба. Все зависит от Российского футбольного союза.
Деменко отметил, что команда заслуживает выхода в РПЛ на основе спортивных принципов. Однако возникшие проблемы могут стать ударом для клуба и его болельщиков.
Руководство клуба не отрицает, что могло повлиять на работу судей, но пока есть только непроверенные данные. Если они будут подтверждены, тогда можно будет говорить об этом позже.
Пока что важно, чтобы Российский футбольный союз прояснил ситуацию. Максим Деменко сказал, что клубу не следует спешить с понижением или ожиданием решения суда до начала сезона.
Для принятия решения необходимо собрать доказательства. Поскольку чемпионат начнется скоро, и если «Торпедо» будет исключено из РПЛ, его место должно занять другая команда.
На подачу жалобы времени не останется. Поэтому решение должно быть обоснованным.
Если «Торпедо» будет исключено из РПЛ, его место может занять одна из команд «Оренбург» или «Урал». В любом случае важно найти справедливое решение.
Основной принцип заключается в том, что команда, занимающая высокое место, должна выйти в РПЛ. Также учитывается готовность потенциального нового участника к повышению в РПЛ.
Поскольку это включает в себя другую трансферную политику и другие сложности. Лучшим вариантом было бы, если бы «Торпедо» осталось в РПЛ, чтобы никаких проблем не возникло.
Но в футболе может произойти все что угодно. Например, судьба команды «Химки» тоже была неожиданной.
Совладелец «Торпедо» Леонид Соболев сказал, что если команду исключат из РПЛ, ее могут распустить. На вопрос о своем мнении, Деменко отметил, что чувства руководителя понятны.
Поскольку для того, чтобы вывести команду из ФНЛ в РПЛ, было приложено много усилий. Неясно, продолжит ли Соболев работать в клубе.
В такой ситуации владельцы и спонсоры должны проявить интерес к «Торпедо». Распустить команду действительно будет самым простым решением, но, учитывая конкуренцию в мире футбола, не каждый клуб может выдержать такое давление.
Записанные мысли открывают сложные процессы «Торпедо» и российского футбола в целом. В настоящее время ситуацию решает Российский футбольный союз, и важно, чтобы было принято справедливое решение для всех сторон.