Italiya terma jamoasi xalqaro FIFA reytingida erkin tushishda davom etmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Endi "Skuadra Adzurra" birinchi o‘nlikdan tushib ketdi, bu holat juda uzoq vaqtdan beri kuzatilmagan edi. Hozirgi vaqtda Italiya terma jamoasi reytingda o‘n birinchi o‘rinda turibdi.
Bu esa 2026 yil AQSh, Kanada va Meksikada bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionatining saralash bosqichida ularga qulay bo‘lmagan guruhga tushish xavfi tug‘diradi. Albatta, Italiya jamoasi musobaqaga yo‘l olishi shart emas.
Eslatib o‘tish joizki, Italiya terma jamoasi 2021 yilda Yevropa chempionatida g‘olib chiqgan bo‘lsa-da, ketma-ket ikki marta Jahon chempionati final bosqichidan chetda qolgan. Shuningdek, o‘tgan yilgi Yevropa chempionatida ham jamoa kutilgan darajada o‘ynay olmadi.
Bundan tashqari, yaqinda jamoa bosh murabbiyi ham o‘zgardi. Ushbu omillar Italiya terma jamoasining hozirgi reytingdagi pastlashiga ta’sir ko‘rsatmoqda.

Сборная Италии упала в рейтинге ФИФА
Сборная Италии продолжает свободное падение в международном рейтинге ФИФА. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Теперь "Скуадра Адзурра" выбыла из первой десятки, что не наблюдалось уже очень давно. В настоящее время сборная Италии занимает одиннадцатое место в рейтинге.
Это создает риск попасть в неудобную группу на отборочном этапе чемпионата мира 2026 года, который пройдет в США, Канаде и Мексике. Конечно, сборная Италии не обязательно должна пробиться на турнир.
Стоит напомнить, что сборная Италии выиграла чемпионат Европы в 2021 году, но дважды подряд осталась вне финальной стадии чемпионата мира. Также на прошлом чемпионате Европы команда не смогла сыграть на ожидаемом уровне.
Кроме того, недавно сменился главный тренер команды. Эти факторы влияют на текущее падение сборной Италии в рейтинге.