Xitoy qishloq xo'jaligida sun'iy intellekt texnologiyalarini joriy etish orqali an'anaviy dehqonchilik usullarini o'zgartirishga intilmoqda. Mamlakatning markaziy qismida joylashgan Xunan provinsiyasida hukumat aqlli qishloq xo'jaligi texnikasini ishlab chiqishni qo'llab-quvvatlash uchun sun'iy intellekt platformasini yaratishni boshladi.
Hududiy hokimiyat "Xunan provinsiyasida aqlli qishloq xo'jaligi uskunalari sanoatini rivojlantirishni rag'batlantirish to'g'risidagi qoidalar" nomli siyosat loyihasini jamoatchilik muhokamasi uchun e'lon qildi. Hujjat sun'iy intellekt asosidagi qishloq xo'jaligi texnikasini tadqiq qilish va ishlab chiqishni rag'batlantirish uchun bir qator choralarni taklif etadi, jumladan, laboratoriyalar tashkil etish, bu laboratoriyalar innovatsion markazlar sifatida xizmat qilib, tadqiqot va ishlab chiqish, sinovdan o'tkazish, ko'rgazma maydonchalari va sun'iy intellekt resurslariga kirish imkoniyatlarini taqdim etadi.
Ushbu tashabbusning asosiy elementlaridan biri kompaniyalarga aqlli qishloq xo'jaligi uskunalarini ishlab chiqarishda zamonaviy texnologik vositalarni taqdim etadigan platformani yaratishdir. Bu platforma ma'lumotlarni tekshirish, sun'iy intellekt modellari bilan ishlash va tezkor qarorlar qabul qilishda yordam beradi. Bundan tashqari, inson va mashina o'rtasidagi o'zaro ta'sir uchun yangi vositalarni joriy etish rejalashtirilgan.

Искусственный интеллект облегчает жизнь китайских фермеров
Китай стремится изменить традиционные методы земледелия путем внедрения технологий искусственного интеллекта в сельское хозяйство. В провинции Хунань, расположенной в центральной части страны, правительство начало разработку платформы искусственного интеллекта для поддержки разработки умной сельскохозяйственной техники.
Региональные власти объявили о проекте политики под названием «Правила поощрения развития отрасли умного сельского хозяйства в провинции Хунань» для общественного обсуждения. Документ предлагает ряд мер для стимулирования исследований и разработки сельскохозяйственной техники на основе искусственного интеллекта, включая создание лабораторий, которые будут служить инновационными центрами, предоставляя возможности для исследований и разработок, испытаний, выставочных площадок и доступа к ресурсам искусственного интеллекта.
Одним из основных элементов этой инициативы является создание платформы, которая предоставляет компаниям современные технологические инструменты для производства умной сельскохозяйственной техники. Эта платформа поможет в проверке данных, работе с моделями искусственного интеллекта и принятии оперативных решений. Кроме того, планируется внедрение новых инструментов для взаимодействия между человеком и машиной.