Kompaniya ushbu funksiya ustida 2022-yil yanvaridan beri ish olib bormoqda, ammo hozirgacha uni samarali tarzda qurilmaga integratsiya eta olmagan. Gurmanning so‘zlariga ko‘ra, funksiyaning dastlabki versiyasi aniq natijalar bermagan, shu sababli Apple uni takomillashtirish ustida ishlayotgan edi.
Avval bu funksiya Apple Watch Series 10 modellarida paydo bo‘lishi kutilgandi, lekin bu amalga oshmadi. Oxirgi ma’lumotlarga ko‘ra, funksiya foydalanuvchidagi bosim o‘zgarishlarini kuzatib, gipertoniya belgilari aniqlanganda ogohlantirish yuborishi kerak edi. Bu xabardan so‘ng foydalanuvchi shifokorga murojaat qilishi mumkin bo‘ladi.
2024-yil dekabrida Gurman Apple bu funksiya ustida faol ish boshlaganini va u 2025-yilda paydo bo‘lishi mumkinligini bildirgandi. Ammo so‘nggi xabarlarga ko‘ra, bu muddat ham endi haqiqatga yaqin emas.

Ожидаемая функция на Apple Watch снова отложена
По информации Pepelac.news, Apple сталкивается с трудностями при внедрении функции мониторинга артериального давления в часы Apple Watch. Об этом сообщил журналист Bloomberg Марк Гурман в информационном бюллетене Power On.
Компания работает над этой функцией с января 2022 года, но до сих пор не смогла эффективно интегрировать ее в устройство. По словам Гурмана, первоначальная версия функции не давала точных результатов, поэтому Apple продолжала работать над ее улучшением.
Ранее ожидалось, что эта функция появится в моделях Apple Watch Series 10, но этого не произошло. Согласно последним данным, функция должна была отслеживать изменения давления у пользователя и отправлять предупреждение при обнаружении признаков гипертонии. После этого пользователь сможет обратиться к врачу.
В декабре 2024 года Гурман сообщил, что Apple активно начала работу над этой функцией, и она может появиться в 2025 году. Однако, согласно последним новостям, этот срок также теперь не кажется реальным.