Amerika Qo‘shma Shtatlarining Texas shtati, Dallas shahrida yashovchi 14 yoshli o‘quvchi butun dunyo vrachlarini hayratga soldi. Uning nomini eslab qoling — Siddxartx Nandyala. Bu yosh ixtirochi yurak urishi orqali insonda yurak-qon tomir kasalliklari bor-yo‘qligini aniqlay oladigan sun’iy intellekt dasturini yaratdi!
7 soniyada yurak diagnostikasi — fantastika emas, real hayot
Siddxartx yaratgan Circadian AI deb nomlangan mobil ilova oddiy smartfon mikrofoni orqali yurak urishi tovushini yozib oladi va atigi yetti soniya ichida tahlil qilib, tashxis qo‘yadi. Ilovaning aniqlik darajasi — 96 foiz, bu juda yuqori ko‘rsatkich!
Dastur allaqachon sinovdan o‘tgan
Ushbu sun’iy intellekt asosidagi ilova AQSHda 15 mingdan ortiq bemorda va Hindistonda 700 nafar bemorda sinab ko‘rildi. Xususan, Hindistonning Guntur shahridagi davlat shifoxonasida o‘tkazilgan amaliyot samaradorlikni to‘liq tasdiqladi.
Global e’tirof va maqsad
Siddxartx o‘z ixtirosini Haydarobodda bo‘lib o‘tgan Sun’iy intellekt sammitida taqdim etdi va ilovani avvalo tibbiy xizmatdan cheklangan hududlarda foydalanish uchun yaratganini ta’kidladi.
— «Ko‘pchilikda tezkor tashxisga imkoniyat bo‘lmaydi. Agar biz yurak kasalligini erta aniqlasak, inson hayotini saqlab qolishimiz mumkin», — deydi yosh ixtirochi.
Kattalar ham havas qiladi
Siddxartx Nandyala hozirda Oracle va ARM kompaniyalari tomonidan sertifikatlangan eng yosh sun’iy intellekt mutaxassisi hisoblanadi. Qizig‘i shundaki, u allaqachon o‘rta maktabni yakunlab, Dallas universitetida kompyuter fanlari bo‘yicha tahsil olmoqda.
Hindiston bosh vaziridan qo‘llab-quvvatlash
Andhra-Pradesh shtati bosh vaziri yosh ixtirochi bilan shaxsan uchrashib, uning salohiyatini e’tirof etdi va kelgusidagi ilmiy ishlarini qo‘llab-quvvatlashini ma’lum qildi.
Zamin.uz tahlili:
Siddxartx Nandyala — bugungi kundagi texnologiya va ilmning qudratini namoyon qiluvchi yosh yo‘lboshchi. Uning yurak sog‘lig‘ini aniqlashga qaratilgan ilova nafaqat tibbiy inqilob, balki butun dunyodagi millionlab insonlar hayotini saqlab qolishga xizmat qiladi.

Американский 14-летний гений создал приложение, которое определяет сердечные заболевания
14-летний ученик, проживающий в городе Даллас, штат Техас, США, удивил врачей всего мира. Запомните его имя — Сиддхарт Нандиала. Этот молодой изобретатель создал программу искусственного интеллекта, которая может определить наличие сердечно-сосудистых заболеваний по сердечному ритму!
Диагностика сердца за 7 секунд — не фантастика, а реальная жизнь
Мобильное приложение, названное Circadian AI, созданное Сиддхартом, записывает звук сердечного ритма через обычный микрофон смартфона и анализирует его всего за семь секунд, ставя диагноз. Уровень точности приложения составляет 96 процентов, что является очень высоким показателем!
Программа уже прошла испытания
Это приложение на основе искусственного интеллекта было протестировано на более чем 15 тысячах пациентов в США и на 700 пациентах в Индии. В частности, практика, проведенная в государственной больнице города Гунтур в Индии, полностью подтвердила эффективность.
Глобальное признание и цель
Сиддхарт представил свое изобретение на саммите по искусственному интеллекту, который прошел в Хайдарабаде, и отметил, что приложение было создано прежде всего для использования в районах с ограниченным доступом к медицинским услугам.
— «У большинства нет возможности получить быструю диагностику. Если мы сможем рано выявить сердечные заболевания, мы можем спасти жизнь человека», — говорит молодой изобретатель.
Взрослые тоже завидуют
Сиддхарт Нандиала в настоящее время является самым молодым сертифицированным специалистом по искусственному интеллекту от компаний Oracle и ARM. Интересно, что он уже закончил среднюю школу и сейчас учится на факультете компьютерных наук в университете Далласа.
Поддержка от премьер-министра Индии
Премьер-министр штата Андхра-Прадеш встретился с молодым изобретателем лично, признал его потенциал и заявил о поддержке его будущих научных работ.
Анализ Zamin.uz:
Сиддхарт Нандиала — молодой лидер, демонстрирующий силу современных технологий и науки. Его приложение, направленное на определение здоровья сердца, служит не только медицинской революцией, но и спасает жизни миллионов людей по всему миру.