Konimex cho‘llarida innovatsiya: O‘zbekistonda ilk bor sun’iy yomg‘ir yog‘dirildi
O‘zbekistonda iqlim muammolariga qarshi kurashishda yangi texnologiyadan foydalanilmoqda. Navoiy viloyatining Konimex tumanida ilk marotaba yomg‘ir sun’iy ravishda yog‘dirish amaliyoti amalga oshirildi. Bu haqda Qozog‘istonning “Kazinform” axborot agentligi xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, tuman hokimligi tashabbusi bilan atmosferadagi bulut hosil bo‘lish jarayonini rag‘batlantirish va yog‘ingarchilikni ko‘paytirish maqsadida maxsus zamonaviy uskunalar tumandagi yaylov hududlariga olib kelindi. Bu texnologiya atmosferaga ximik moddalar tarqatish orqali bulutlarning yomg‘ir hosil qilish qobiliyatini oshirishga qaratilgan.
Ushbu innovatsion loyiha Qozog‘istonning International Centre of Climate Change Technologies (ICCCT) kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Tashkilot va mahalliy hokimiyat o‘rtasida imzolangan kelishuv asosida, Konimexdagi qurg‘oqchilikka moyil bo‘lgan cho‘l hududlarda yomg‘ir yog‘dirish tajribasi o‘tkazilmoqda.
Loyiha doirasida o‘rnatilgan uskunalar zamonaviy meteotahlil va modellash orqali ishlaydi. Havodagi namlik, harorat va shamol yo‘nalishi kabi ko‘rsatkichlar hisobga olinib, maxsus samolyot yoki qurilma yordamida bulutlarga ta’sir ko‘rsatiladi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, mazkur texnologiya AQSH, Xitoy, Birlashgan Arab Amirliklari, Saudiya Arabistoni kabi davlatlarda samarali qo‘llanmoqda. Endi esa O‘zbekistonda ham chorvachilikni rivojlantirish, yaylovlar holatini yaxshilash, eng muhimi, qurg‘oqchilikning salbiy oqibatlarini yumshatish maqsadida ushbu tajriba keng miqyosda sinovdan o‘tkaziladi.
Konimex tumani hokimligi va iqlim texnologiyalari markazi vakillari loyiha doirasidagi ilk natijalardan mamnun ekanini ma’lum qilishgan. Agar tajriba muvaffaqiyatli yakun topsa, mazkur texnologiya Navoiy viloyatining boshqa hududlarida ham joriy qilinishi mumkin.
Shu tariqa, sun’iy yomg‘ir yog‘dirish – O‘zbekistonda tabiiy suv resurslari taqchilligini yumshatish, chorva va qishloq xo‘jaligini qo‘llab-quvvatlash yo‘lidagi yangi qadam bo‘lmoqda. Yaqin yillarda bu kabi texnologiyalar keng miqyosda joriy etilib, mamlakatdagi iqlimga mos agrosanoat islohotlarining muhim qismiga aylanishi kutilmoqda.

пасмурно ветер 0.7 м/с, Ю
В Узбекистане используются новые технологии для борьбы с климатическими проблемами. В районе Конемекс Навоийской области впервые была проведена практика искусственного вызова дождя. Об этом сообщает казахстанское информационное агентство "Казинформ".
Согласно информации, по инициативе администрации района были доставлены специальные современные устройства в пастбищные зоны района с целью стимулирования процесса образования облаков в атмосфере и увеличения осадков. Эта технология направлена на повышение способности облаков к образованию дождя путем распыления химических веществ в атмосферу.
Этот инновационный проект реализуется в сотрудничестве с Международным центром технологий изменения климата (ICCCT) Казахстана. На основании соглашения, подписанного между организацией и местными властями, проводится опыт вызова дождя в засушливых пустынных районах Конемекса.
Установленные в рамках проекта устройства работают на основе современного метеоанализа и моделирования. Учитываются такие показатели, как влажность воздуха, температура и направление ветра, и с помощью специального самолета или устройства осуществляется воздействие на облака.
По словам специалистов, эта технология эффективно применяется в таких странах, как США, Китай, Объединенные Арабские Эмираты, Саудовская Аравия. Теперь же в Узбекистане этот опыт будет широко протестирован с целью развития животноводства, улучшения состояния пастбищ и, что наиболее важно, смягчения негативных последствий засухи.
Представители администрации района Конемекс и центра климатических технологий сообщили, что они довольны первыми результатами проекта. Если эксперимент будет успешным, эта технология может быть внедрена и в других районах Навоийской области.
Таким образом, искусственный дождь становится новым шагом в смягчении нехватки природных водных ресурсов в Узбекистане и поддержке животноводства и сельского хозяйства. В ближайшие годы ожидается, что такие технологии будут широко внедрены и станут важной частью агропромышленных реформ, соответствующих климату страны.