Pokiston Binance'ning sobiq Bosh direktori Chanpen “CZ” Jaoni yaqinda tashkil etilgan Pokiston Kriptovalyuta Kengashiga maslahatchi etib tayinladi — bu organ mamlakatda blokcheyn texnologiyalari va raqamli aktivlarni joriy etishni nazorat qiladi. Shu bilan birga, xavotirga sabab bo‘ladigan jihat shundaki, Jao 2023 yilda pul yuvish qonunchiligini buzganini tan olgan va Binance bosh direktori lavozimidan ketgan edi.
AQSH Adliya vazirligi Jaoga nisbatan ushbu buzilishlar uchun ayblov e’lon qilgan va 36 oylik qamoq jazosini talab qilgan, ularning ta’kidlashicha, u "AQSH qonunlarini mislsiz darajada buzgan" va uning "jazosi uning jinoyatlarining jiddiyligini aks ettirishi kerak".
Shu bilan birga, Jao Kaliforniyada to‘rt oylik qamoq jazosiga hukm qilindi va 2024 yil sentyabrda ozod etildi. Binance 4,32 milliard AQSH dollari miqdorida jarima to‘lashga rozi bo‘ldi, Jao esa 50 million AQSH dollari va yana 50 million AQSH dollarini AQSH Komissiyasiga to‘lagan.
O‘tgan hafta Jao Qirg‘iz Respublikasiga blokcheyn va kriptovalyuta regulyatsiyasi bo‘yicha maslahat berishga rozi bo‘ldi, u milliy xorijiy investitsiyalar agentligi bilan anglashuv memorandumini imzoladi. Jao, Xitoyda tug‘ilgan, Kanada fuqarosi hisoblanadi.
Mutahassislar ta’kidlashicha, Xitoy Jaoni kriptovalyuta va blokcheyn texnologiyalari sohasida yetakchi ekspert sifatida xalqaro obro‘siga ta’sir qilmoqda, uni masalan Pokiston kabi Xitoy moliyaviy jihatdan ta’sir ko‘rsatadigan davlatlarda maslahatchi sifatida tayinlatib.
Jaoning pul yuvish qonunlarini buzishi bo‘yicha surishtiruv davomida AQSH Adliya vazirligi prokurorlari aytishicha, Binance jinoyatchilarni qarshi olgan va 100 000 dan ortiq shubhali tranzaksiyalar, jumladan HAMOS, Al-Qoida va Islomiy davlat terrorchi guruhlari bilan bog‘liq holatlar haqida xabar bermagan. Ular shuningdek ta’kidlashicha, Jao birjasi bolalarga nisbatan jinsiy zo‘ravonlik materiallarini sotishga va shifrlangan tahdid dasturlari orqali mablag‘ yig‘ishga yordam bergan.
Pokiston Jaoni "strategik maslahatchi" sifatida yangi tashkil etilgan kriptovalyuta kengashiga tayinladi, uning isbotlangan jinoiy obro‘siga qaramay. Budjet tanqisligiga uchragan mamlakat kriptovalyuta savdosini qonuniylashtirish, xalqaro investitsiyalarni jalb qilish va blokcheyn texnologiyalarini zaif iqtisodiyotiga integratsiya qilishni rejalashtirmoqda. 2024 yil mart oyida Britaniya fuqarosi Sakib moliya vazirining kriptovalyuta masalalari bo‘yicha bosh maslahatchisi etib tayinlangan edi.
Pokiston Markaziy banki an’anaviy ravishda kriptovalyutaga nisbatan ogohlik bildirib kelgan, firibgarlik, pul yuvish va moliyaviy barqarorlik bilan bog‘liq xavotirlarga asoslanib. Ta’kidlash joizki, Pokiston Moliyaviy choralar ishlab chiqish guruhi (FATF) tomonidan terrorizmni moliyalashtirish va pul yuvish bo‘yicha "kuk rangli ro‘yxat"ga kiritilgan.
Mamlakat 2018 yil iyun oyida ushbu ro‘yxatga kiritilgan, chunki FATF tavsiyalariga mos kelmagan: xavf-xatarlarni baholash, milliy hamkorlik, maqsadli sanksiyalar, oldini olish choralari, tegishli tekshiruvlar, ichki va tashqi nazorat, huquqni muhofaza qilish, pul yuvish va terrorizmni moliyalashtirish sohalarida regulyatsiya va nazorat.
Shunday qilib, Pokistonning pul yuvish va raqamli terrorizmni moliyalashtirish sohasidagi yomon obro‘si kriptovalyuta va blokcheyn texnologiyalariga tobora ko‘proq bog‘liq bo‘lib borgan sari yanada noaniq va surishtirish uchun qiyin ahvolga keladi. Hozirda taxminan 15-20 million pokistonlik raqamli aktivlar bilan savdo qiladi. AQSH, ayniqsa Tramp ma’muriyati paytida va BAA kabi mamlakatlar kriptovalyutaga mos siyosat qabul qilgan bir paytda, Pokiston global tendensiyalardan orqada qolmaslik va raqobatbardosh bo‘lishga intilayapti.
Ta’kidlash lozimki, Pokiston 1958 yildan buyon Xalqaro valyuta jamg‘armasidan (XVJ) 20 dan ortiq kredit olgan, oxirgisi 2024 yil sentyabrda 7 milliard dollar miqdorida tasdiqlangan. Mamlakat XVJning beshinchi yirik qarzdori hisoblanadi. Kreditni tasdiqlash paytida Pokiston kengashga bu so‘nggi kredit bo‘lishini va’da qilgan, ammo bu ehtimol juda kam.
Federal hukumat kriptovalyuta savdosini nazoratli muhitga integratsiya qilgan holda kapitaldan foyda soliqlari va savdodan qo‘shimcha daromad olishni rejalashtirmoqda.
Islomoboddagi siyosatchilar yangi kriptovalyuta siyosati orqali fiskal defitsitni qisqartirish va mamlakatning tashqi qarzlarga bog‘liqligini kamaytirishni ko‘zlamoqda. Pokiston tashqi qarzining uchdan ikki qismi Xitoyga to‘g‘ri keladi, u Islomobodni pul-kredit siyosatida o‘zgarishlar kiritish va qarzlarni qaytarishga qattiq turib talab qilmoqda. Jaoni kriptovalyuta strategiyasi bo‘yicha maslahatchi etib tayinlash, ehtimol, Xitoy ta’sirining natijasidir.
Bundan tashqari, murakkab raqamli moliya ekotizimi mamlakat harbiy rahbariyati va korrupsiyaga botgan siyosiy elitalarga blokcheyn texnologiyalari orqali pul yuvish imkonini berishi mumkin. Mutahassislar, shuningdek, Pokiston kriptovalyutalardan qo‘shni mamlakatlarga, ayniqsa Hindistonga qarshi terrorizmni moliyalashtirishda foydalanishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
2020-21 yillarda Pokistonda kriptovalyuta tranzaksiyalari hajmi 20 milliard dollarga yetdi, bu 711% o‘sish bo‘lib, mamlakatni dunyodagi eng faol kriptovalyuta bozorlaridan biriga aylantirdi. Bu o‘sishga qaramay, Pokiston Markaziy banki detsentralizatsiyalashgan tarmoqlar bilan bog‘liq o‘zgaruvchanlik, noqonuniy foydalanish va xavfsizlik muammolarini ta’kidlamoqda. Shuningdek, blokcheyndagi detsentralizatsiyalangan operatsiyalar tabiati nazoratni murakkablashtirayotgani va firibgarlik, pul yuvish hamda terrorizmni moliyalashtirish bo‘yicha xavotirlarga sabab bo‘layotganini bildirmoqda.
Ushbu xavotirlar markazlashtirilgan organsiz nazoratni ta’minlash qiyinligini ko‘rsatadi. Shunga qaramay, siyosatda keskin burilish sifatida, Pokiston hukumati kriptovalyuta kengashi kabi tashabbuslarni boshladi, bu AQSH e’tiborini tortish va global raqamli tendensiyalarga yetishishga intilishni namoyon etmoqda, hali ham yechim topilmagan regulyativ muammolarni chetlab o‘tib.
FATF'ning pul yuvish va terrorizmni moliyalashtirish bo‘yicha surishtiruvlari haqidagi so‘nggi hisobotlari ko‘rsatmoqdaki, Pokiston hali ham ko‘plab tavsiyalar bo‘yicha, ayniqsa kuchaytirilgan tekshiruv va moliyaviy bo‘lmagan korxonalarni nazorat qilish masalalarida qiyinchiliklarga duch kelmoqda.
Shu bilan birga, kriptovalyuta kengashining ishga tushirilishi moliyaviy landshaftni modernizatsiya qilish va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish urinishi sifatida taqdim etilmoqda. Biroq bu ko‘proq siyosiy manyovrdir — AML va CFT doirasidagi hal qilinmagan muammolarga yechim bermasdan modernizatsiya va raqamli innovatsiyani namoyish qilish harakati. To‘liq regulyativ asos yaratilmasdan kriptovalyuta tashabbuslariga ustuvorlik berish Pokiston moliya tizimini pul yuvish va noqonuniy moliyalashtirish, jumladan giyohvand moddalar savdosi va terrorizmni moliyalashtirish xavfiga duchor etadi.
Bundan tashqari, Jaoni “strategik maslahatchi” etib tayinlash — uning jinoiy o‘tmishiga qaramasdan — Pokistonning iqtisodiyotini blokcheyn texnologiyalari va detsentralizatsiyalashgan kriptovalyuta savdosi orqali raqamlashtirish urinishini qonuniylashtirish harakati hisoblanadi. Mustahkam regulyativ nazoratsiz Pokistonning kripto-do‘stona tashabbuslari muvaffaqiyatsizlikka uchrashi ehtimoli yuqori va mahalliy hamda xalqaro islomchi guruhlar tomonidan pul yuvish, noqonuniy savdo va terrorizmni moliyalashtirish maqsadida suiiste’mol qilinishi mumkin.

Пакистан привлекает бывшего генерального директора Binance Джаони для консультаций по вопросам криптовалюты
Покистан привлекает бывшего генерального директора Binance Джоа для консультаций по вопросам криптовалюты
Покистан недавно назначил бывшего генерального директора Binance Чанпэна "CZ" Джоа консультантом вновь созданного Совета по криптовалютам, который будет контролировать внедрение технологий блокчейн и цифровых активов в стране. Однако вызывает беспокойство тот факт, что Джо признал нарушение законов о отмывании денег в 2023 году и ушел с поста генерального директора Binance.
Министерство юстиции США предъявило Джо обвинения в этих нарушениях и требует 36 месяцев тюремного заключения, утверждая, что он "в беспрецедентной степени нарушил законы США" и что "наказание должно отражать серьезность его преступлений".
Тем не менее, Джо был приговорен к четырехмесячному тюремному заключению в Калифорнии и освобожден в сентябре 2024 года. Binance согласилась выплатить штраф в размере 4,32 миллиарда долларов США, а Джо заплатил 50 миллионов долларов США и еще 50 миллионов долларов США Комиссии по ценным бумагам США.
На прошлой неделе Джо согласился консультировать Кыргызскую Республику по вопросам регулирования блокчейна и криптовалюты, подписав меморандум о взаимопонимании с национальным агентством по иностранным инвестициям. Джо, родившийся в Китае, является гражданином Канады.
Эксперты отмечают, что Китай влияет на международную репутацию Джо как ведущего эксперта в области криптовалют и технологий блокчейн, назначая его консультантом в таких странах, как Покистан, где Китай оказывает финансовое влияние.
Во время расследования по делу о нарушениях законов о отмывании денег Министерство юстиции США заявило, что Binance принимала преступников и не сообщала о более чем 100 000 подозрительных транзакциях, включая случаи, связанные с ХАМАС, Аль-Каидой и Исламским государством. Они также утверждают, что Джо помогал бирже продавать материалы сексуального насилия в отношении детей и собирать средства через зашифрованные угрозы.
Покистан назначил Джо "стратегическим консультантом" в новый созданный совет по криптовалютам, несмотря на его доказанную преступную репутацию. Страна, столкнувшаяся с бюджетным дефицитом, планирует легализовать торговлю криптовалютой, привлечь международные инвестиции и интегрировать технологии блокчейн в свою слабую экономику. В марте 2024 года британский гражданин Сакеб был назначен главным консультантом по вопросам криптовалюты министра финансов.
Центральный банк Покистана традиционно проявляет осторожность в отношении криптовалют, основываясь на опасениях по поводу мошенничества, отмывания денег и финансовой стабильности. Следует отметить, что Покистан был включен в "серый список" Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (FATF) по вопросам финансирования терроризма и отмывания денег.
Страна была внесена в этот список в июне 2018 года за несоответствие рекомендациям FATF: оценка рисков, национальное сотрудничество, целевые санкции, меры по предотвращению, соответствующие проверки, внутренний и внешний контроль, правоохранительные органы, регулирование и контроль в области отмывания денег и финансирования терроризма.
Таким образом, плохая репутация Покистана в области отмывания денег и финансирования цифрового терроризма становится все более неопределенной и сложной для расследования по мере увеличения зависимости от технологий криптовалют и блокчейн. В настоящее время около 15-20 миллионов покистанцев торгуют цифровыми активами. В то время как США, особенно во время администрации Трампа, и такие страны, как ОАЭ, принимают политику в отношении криптовалют, Покистан стремится не отставать от глобальных тенденций и оставаться конкурентоспособным.
Следует отметить, что с 1958 года Покистан получил более 20 кредитов от Международного валютного фонда (МВФ), последний из которых был одобрен в сентябре 2024 года на сумму 7 миллиардов долларов. Страна является пятым по величине должником МВФ. При одобрении кредита Покистан пообещал, что это будет последний кредит, однако это, вероятно, очень маловероятно.
Федеральное правительство планирует получить дополнительные доходы от капитальных приростов и торговли, интегрируя торговлю криптовалютами в контролируемую среду.
Политики в Исламабаде стремятся сократить фискальный дефицит и уменьшить зависимость страны от внешнего долга через новую политику в области криптовалют. Две трети внешнего долга Покистана приходятся на Китай, который требует от Исламабада внести изменения в денежно-кредитную политику и строго требует возврата долгов. Назначение Джо консультантом по стратегии криптовалют, вероятно, является результатом влияния Китая.
Кроме того, сложная экосистема цифровых финансов может предоставить военному руководству страны и коррумпированным политическим элитам возможность отмывать деньги через технологии блокчейн. Эксперты также предполагают, что Покистан может использовать криптовалюты для финансирования терроризма против соседних стран, особенно Индии.
В 2020-21 годах объем транзакций с криптовалютами в Покистане достиг 20 миллиардов долларов, что является ростом на 711%, сделав страну одним из самых активных рынков криптовалют в мире. Несмотря на этот рост, Центральный банк Покистана подчеркивает волатильность, незаконное использование и проблемы безопасности, связанные с децентрализованными сетями. Также отмечается, что природа децентрализованных операций в блокчейне усложняет контроль и вызывает опасения по поводу мошенничества, отмывания денег и финансирования терроризма.
Эти опасения показывают, что централизованный контроль является сложной задачей. Тем не менее, в качестве резкого поворота в политике правительство Покистана инициировало такие инициативы, как совет по криптовалютам, что демонстрирует стремление привлечь внимание США и достичь глобальных цифровых тенденций, обходя еще не решенные регуляторные проблемы.
Последние отчеты о расследованиях FATF по отмыванию денег и финансированию терроризма показывают, что Покистан по-прежнему сталкивается с трудностями по многим рекомендациям, особенно в вопросах усиленного контроля и надзора за финансовыми некоммерческими организациями.
Тем не менее, запуск совета по криптовалютам представляется попыткой модернизировать финансовый ландшафт и привлечь иностранные инвестиции. Однако это больше политический маневр — попытка продемонстрировать модернизацию и цифровые инновации без решения нерешенных проблем в области AML и CFT. Предоставление приоритета инициативам в области криптовалют без создания полноценной регуляторной базы подвергает финансовую систему Покистана риску отмывания денег и незаконного финансирования, включая торговлю наркотиками и финансирование терроризма.
Кроме того, назначение Джо "стратегическим консультантом" — несмотря на его криминальное прошлое — является попыткой легализовать усилия Покистана по цифровизации экономики через технологии блокчейн и децентрализованную торговлю криптовалютами. Без надежного регуляторного надзора вероятность неудачи крипто-дружественных инициатив Покистана высока, и они могут быть использованы местными и международными исламскими группами для отмывания денег, незаконной торговли и финансирования терроризма.