Sergey Lushan "Navbahor"ning kechagi g‘alabasi haqida nimalar dedi?
Superliganing 5-turi doirasida "Sho‘rtan" ustidan qozonilgan g‘alabadan so‘ng "Navbahor" bosh murabbiyi Sergey Lushan matbuot anjumanida qatnashdi.
- Juda og‘ir o‘yin bo‘ldi. Biz ham yigitlar ham bu uchrashuv qiyin bo‘lishini bilgandik, Raqiblarning yo‘qotadigan hech nimasi yo‘q edi. "Sho‘rtan"da 3-4ta yaxshi vaziyat bo‘ldi. Biroq ularda vaziyatni yakunlash uchun mahorat yetishmadi. Bu jamoa yaxshi, chiroyli o‘yin namoyish qildi. Yigitlarga rahmat aytaman, oxirigacha chidashdi. Bizda ham vaziyatlar bo‘ldi. Bundan foydalanish kerak. Ikkita gol urdik, natijadan mamnunman, faqatgina natijadan mamnunman.
- Himoyada muammolar ko‘p. Eski futbolchilarni ketkazib yuborib o‘rniga yangilar olib kelingan bo‘lsa-da, "Navbahor"ning eng nozik nuqtasi himoya bo‘lib turibdi. Jamoa yettita gol o‘tkazib yubordi. Bu haqda nima deysiz?
- Hozir futbolni ajratib bo‘lmaydi. Futboln 30 yil oldin o‘ylab topishmagan, hozir hamma himoyada ham hujumda ham o‘ynashni biladi. Ha, hozir bizda himoyada umumjamoa bo‘lib himoyalanishda muammolar bor. Himoyachilarimiz juda sifatli, fikrimcha, hozirgi ikki markaziy himoyachilarimiz O‘zbekistondagi eng yaxshilari. Agarda Siz ham futbolni biz kabi o‘rganganingizda, Siz to‘p uchun kurashlarda faqatgina bir foiz to‘p yo‘qotganini ko‘rgan bo‘lardingiz. Bu top-daraja. Himoyadagi o‘yin bo‘yicha savollarim ko‘p. Eng avvalo himoyaviy o‘yin vaqtidagi markazni to‘g‘rilashimiz kerak. Muammolar, kamchiliklar bor. Bularning barchasi normal holat. Nimalar bo‘layotganini yaxshigina tushunib turibman. Biroq barmog‘imni bir shaqillatsam, sehr bilan barcha kamchiliklar to‘g‘rilanib qolmaydi. Ishlashimiz kerak, progressimiz bor. Oldimizda jiddiy vazifalar bor. Biroq buning uchun bular yetarli emas. Ishlashimiz kerak, himoya ustida ishlash kerak.
- "Navbahor" hujumda yaxshi o‘ynayapti, har bir o‘yinda ikkitadan gol uryapti. "Dinamo"ga qarshi o‘yindan tashqari jamoa barcha o‘yinda gollar urmoqda. Biroq "Andijon", "Neftchi"ga qarshi o‘yinlarda himoya sababli ochkolarni yo‘qotdi.
- Muammolar yo‘q demadim. Ishlayapmiz. Xatolarni kechirishmaydi. Boshqa nima qila olardik. Nima bo‘lganda ham jamoa raqibdan kelib chiqib o‘ynaydi, shuni tushunishingiz kerak. Hozir O‘zbekistonda hujum chizig‘i juda yomon holatda bo‘lgan jamoani ko‘rmayapman. Barcha jamoalarda tayyorgarlik yuqori, hujumchilari kuchli, ularga qarshi kurashish oson bo‘lmayapti. Shu sababli bu yerda biz xatolarni tezroq tuzatish jarayonidamiz.
- Azim Ahmedov o‘yinni markaziy himoyada boshladi va keyin yarim himoyada o‘ynadi. Bu taktika sabablimi?
- Eshiting, taktika o‘yindan va raqibdan kelib chiqiladi. Dastlabki 20 daqiqalikdan keyin qanday hujumga o‘tish kerakligini bilib oldik. Shu sababli o‘zgarishlar qildik. Yaxshiki, tarkibimizda Azim Ahmedovga o‘xshagan bir necha pozitsiyalarda o‘ynay oladigan futbolchilar bor. Uni oldinroqqa surdik. Shu boisdan hujumdagi ishlarimiz yaxshilandi, biroq himoyada parokandalik boshlandi. U orqali o‘yinni o‘zgartira oldik. Yigitlar bilan mashg‘ulotlarda ishlangan 3-4 xil uslub bor. Futbolchilarim buni yaxshi tushunadi. Boshimni qimirlatsam, ular barcha o‘zgarishlarni amalga oshiradi. Hammasi tezda o‘zgarib ketishi ham mumkin. O‘tgan mavsumda bunday darajaga chiqish uchun 3 oy vaqt ketgandi. Umid qilamanki, bu mavsumda ham 3 oy bizga yetarlicha bo‘ladi.
- Bugun penaltini Azim Ahmedov amalga oshirdi. U jamoaning asosiy penaltichisimi?
- Ha. U penaltini yomon tepmadi. Darvozabonga gap yo‘q. Yaxshi qaytardi. Uning yaxshi yoki yomon tepgani ikkinchi masala. Raqib posboni ham shunchaki to‘siq vazifasini bajargani kelmagan. U ham ishlaydi. O‘sha holat bizga qattiq zarba bo‘ldi.
- Shohmalik Komilovning holati qanday?
- Hozircha bilmayman. Ertaga uni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazamiz. Zarba suyakkacha borgani uchun o‘yinni davom ettira olmadi. U bizda asosiy tarkib futbolchisi.
- Ushbu mavsumda jarohatlar ko‘payib ketdi. Bu Sizni havotirga solmayaptimi?
- Yo‘q, bu muammo emas. Barcha jamoalarda ham shunday bo‘lib turibdi. Gap futbolchilarda emas. O‘yin tez o‘zgarib ketmoqda. Bizda ham tarkib uchun kurash bor.
- Jamoada qolishim uchun rahbariyat shartlarimga rozi bo‘lishi kerak deb aytgandingiz. Keyinchalik Siz bilan birga 6ta murabbiy keldi. Rahbariyat Sizning shartlaringizni to‘liq bajardimi?
- Rahbariyat bilan ishchi suhbatlarimiz doimo yaxshi yakun topgan. Bu normal holat. Barchasini birdaniga amalga oshirib bo‘lmaydi. Murabbiylar shtabi haqida esa shunday deya olaman, men istagan odamimni oldim. Kimdir ketdi, ha bu yomon. Ayni damga kelib, bizga yana boshqa murabbiylar kerak emas. Meni barchasi qoniqtiradi. Bu yerga kelgan murabbiylar orqali esa keyinchalik o‘z mevamizni olamiz.
- "Navbahor" safardagi o‘yinlardan ko‘ra o‘z maydonida o‘ynashga qiynalmoqda. Bu nima bilan bog‘liq?
- Ruhiyat. Chunki o‘yinga bir kun qolganida ham yigitlarda bosim kuzatilishni boshlamoqda. Bu yerda futbol o‘ynash oson emas. Hozircha ular nimalarga qodir bo‘lsa, o‘shalarnigina ko‘rsatib berishmoqda. Uy o‘yinlari vaqtida maydonda futbolchilar "yo‘qolib" ham qolishmoqda. Ular qo‘llaridan keladigan narsalarni chiqarib bera olishmayapti. Bu faqatgina ruhiy jarayon bilan bog‘liq. Chunki bir qancha futbolchilar chempionatda tribunadagi 20 muxlisga o‘rganib qolishgan, bu yerda esa unaqa bo‘lmaydi. Bu yerga qadar ular bunday bosimda bo‘lishmagan. Shu sababli buni ustida ishlash kerak. Futbolchi bo‘lganimda ham uy o‘yinlarida xato qilish mumkin emasligini his qilardim. Bu katta bosim. Oradan 10 daqiqa o‘tib, barchasi o‘tib ketadi. Tarkibimizda rejaga kiritilgan futbolchilar ko‘p, ular istalgan holatga tezda moslashib olishadi.

Сергей Лушан что сказал о вчерашней победе "Навбахора"?
Главный тренер "Навбахора" Сергей Лушан принял участие в пресс-конференции после победы над "Шортаном" в рамках 5-го тура Суперлиги.
- Игра была очень тяжелой. Мы, ребята, знали, что эта встреча будет сложной, у соперника не было ничего терять. У "Шортана" было 3-4 хороших момента. Однако им не хватило мастерства, чтобы завершить эти моменты. Эта команда показала хороший, красивый футбол. Я благодарю ребят, они выдержали до конца. У нас тоже были моменты. Нужно было ими воспользоваться. Мы забили два гола, я доволен результатом, только результатом.
- В защите много проблем. Хотя старых футболистов заменили новыми, "Навбахор" по-прежнему имеет слабое место в защите. Команда пропустила семь голов. Что вы на это скажете?
- Сейчас футбол нельзя отделить. Футбол 30 лет назад не придумывали, сейчас все умеют играть как в защите, так и в атаке. Да, сейчас у нас есть проблемы с командной защитой. Наши защитники очень качественные, на мой взгляд, сейчас наши два центральных защитника лучшие в Узбекистане. Если бы вы тоже учились футболу, как мы, вы бы увидели, что в борьбе за мяч теряется всего один процент мяча. Это топ-уровень. У меня много вопросов по игре в защите. Прежде всего, нам нужно наладить центр в защитной игре. Есть проблемы, недостатки. Все это нормальное состояние. Я хорошо понимаю, что происходит. Однако если я щелкну пальцами, волшебным образом все недостатки не исправятся. Нам нужно работать, у нас есть прогресс. У нас впереди серьезные задачи. Но для этого этого недостаточно. Нам нужно работать, нужно работать над защитой.
- "Навбахор" хорошо играет в атаке, забивает по два гола в каждом матче. За исключением игры с "Динамо", команда забивает во всех матчах. Однако в играх с "Андижаном", "Нефтчи" потеряла очки из-за защиты.
- Я не говорил, что нет проблем. Мы работаем. Ошибки не прощаются. Что еще мы могли бы сделать? В любом случае команда играет в зависимости от соперника, это нужно понимать. Сейчас в Узбекистане я не вижу команд, у которых атакующая линия в очень плохом состоянии. У всех команд высокая подготовка, нападающие сильные, с ними нелегко бороться. Поэтому здесь мы находимся в процессе быстрого исправления ошибок.
- Азим Ахмедов начал игру в центральной защите, а затем играл в полузащите. Это из-за тактики?
- Слушайте, тактика зависит от игры и соперника. После первых 20 минут мы поняли, как нужно переходить в атаку. Поэтому мы сделали изменения. К счастью, в нашем составе есть несколько футболистов, которые могут играть на разных позициях, как Азим Ахмедов. Мы его продвинули вперед. Поэтому наши действия в атаке улучшились, но в защите началась разлад. Мы смогли изменить игру через него. У нас на тренировках есть 3-4 различных стиля. Мои футболисты это хорошо понимают. Если я кивну головой, они выполнят все изменения. Все может быстро измениться. В прошлом сезоне, чтобы достичь такого уровня, потребовалось 3 месяца. Надеюсь, что в этом сезоне нам тоже хватит 3 месяцев.
- Сегодня пенальти реализовал Азим Ахмедов. Он основной пенальтист команды?
- Да. Он не плохо пробил пенальти. Вратарю нет претензий. Он хорошо среагировал. Хорошо или плохо, как он пробил, это второй вопрос. Вратарь соперника тоже не справился с задачей. Он тоже работает. Эта ситуация сильно ударила по нам.
- Каково состояние Шохмалика Комилова?
- Пока не знаю. Завтра мы проведем медицинское обследование. Он не смог продолжить игру из-за удара по кости. Он у нас основной игрок состава.
- В этом сезоне травм стало больше. Это вас не беспокоит?
- Нет, это не проблема. Так бывает во всех командах. Дело не в футболистах. Игра быстро меняется. У нас тоже идет борьба за состав.
- Вы говорили, что для того, чтобы остаться в команде, руководство должно согласиться с вашими условиями. Позже к вам пришло 6 тренеров. Выполнило ли руководство ваши условия полностью?
- Наши рабочие переговоры с руководством всегда хорошо заканчивались. Это нормальное состояние. Невозможно выполнить все сразу. Что касается тренерского штаба, могу сказать, что я взял тех, кого хотел. Кто-то ушел, да, это плохо. На данный момент нам не нужны другие тренеры. Меня все устраивает. Через пришедших сюда тренеров мы впоследствии получим свои плоды.
- "Навбахор" испытывает трудности с играми на своем поле по сравнению с выездными. С чем это связано?
- С психологией. Потому что даже за день до игры у ребят начинает проявляться давление. Играть здесь в футбол не легко. Пока они показывают только то, на что способны. Во время домашних игр футболисты иногда "исчезают" на поле. Они не могут показать все, на что способны. Это связано только с психологическим процессом. Потому что некоторые футболисты привыкли к 20 болельщикам на трибунах чемпионата, а здесь такого нет. До этого они не испытывали такого давления. Поэтому над этим нужно работать. Когда я был футболистом, я тоже чувствовал, что на домашних играх нельзя ошибаться. Это большое давление. Через 10 минут все проходит. В нашем составе много футболистов, которые могут быстро адаптироваться к любой ситуации.