“Manchester Siti”da tarix yaratishda muhim rol o‘ynagan Kevin de Bryuyne haqida jamoadoshi, Germaniya terma jamoasi sardori Ilkay Gyundogandan yurakdan chiqqan so‘zlar.
Yaqinda “Siti”ni tark etishi e’lon qilingan de Bryuyne haqida Gyundogan o‘z fikrlarini ochiq bildirdi va unga bag‘ishlangan so‘zlari muxlislarni ham, futbol jamoatchiligini ham hissiyotga soldi.
“Kevinning o‘rnini bosa oladigan futbolchi yo‘q”
“Kevinning klub uchun qilgan ishlari haqiqatdan ham hayratlanarli. Uning o‘rnini bosa oladigan futbolchi yo‘q. Menimcha, “Manchester Siti” tarixida undan ustun turishi mumkin bo‘lgan futbolchi yo‘q. U bilan bir jamoada yillar davomida o‘ynaganim va uning eng yuqori darajadagi o‘yinlariga guvoh bo‘lganimdan juda mamnunman”, — dedi Ilkay Gyundogan.
De Bryuyne ketmoqda, Gyundogan qoldi
So‘nggi kunlarda Kevin de Bryuyne mavsum yakunlanishi bilan “Siti”ni tark etishi haqida rasmiy xabar tarqaldi. Uning qayerga yo‘l olishi hozircha noma’lum, ammo uning futboldagi o‘rni va ta’siri barchadan ma’lum.
Shu bilan birga, Ilkay Gyundogan “Siti” bilan yana bir mavsumga shartnomasini uzaytirgani ham aniq bo‘ldi. Bu jamoadagi yetakchilikni saqlab qolishda muhim ahamiyat kasb etadi.
“Siti”ning tarixiy shaxsiyati
Kevin de Bryuyne:
• “Manchester Siti” safida 10 mavsumdan ortiq to‘p surdi;
• Klub tarixidagi eng ko‘p golli paslarni amalga oshirgan futbolchilardan biri;
• Bir necha marta “APLda yil futbolchisi” unvonini qo‘lga kiritgan.
Unga nisbatan Gyundoganning shunday ta’rif berishi — nafaqat shaxsiy ehtirom, balki butun jamoa va futbol dunyosi nomidan aytilgan tan olish desa bo‘ladi.
Kevin ketyapti, ammo iz qoldirdi
De Bryuyne ketmoqda, ammo uning nomi “Siti” tarixida tildan tushmaydi. Ilk lahzalardan tortib, finalgacha — uning paslari, gollari, yetakchiligi va xarakterini jamoa muxlislari hech qachon unutmaydi.

Гюндоган: “Кевин Де Брейне — величайший футболист в истории «Сити»”
Слова от всего сердца о Кевине де Брейне, который сыграл важную роль в создании истории «Манчестер Сити», от его товарища по команде, капитана сборной Германии Илкая Гюндогана.
Недавно Гюндоган открыто высказал свои мысли о де Брейне, который был объявлен о своем уходе из «Сити», и его слова вызвали эмоции как у болельщиков, так и у футбольного сообщества.
“Нет футболиста, который мог бы занять его место”
“Работа Кевина для клуба действительно впечатляющая. Нет футболиста, который мог бы занять его место. Я думаю, что в истории «Манчестер Сити» нет футболиста, который мог бы превзойти его. Я очень рад, что играл с ним в одной команде на протяжении многих лет и был свидетелем его игры на высшем уровне”, — сказал Илкай Гюндоган.
Де Брейне уходит, Гюндоган остается
В последние дни появилась официальная информация о том, что Кевин де Брейне покинет «Сити» по окончании сезона. Куда он направится, пока неизвестно, но его место и влияние в футболе всем известны.
Тем не менее, стало ясно, что Илкай Гюндоган продлил контракт с «Сити» еще на один сезон. Это имеет важное значение для сохранения лидерства в команде.
Историческая личность “Сити”
Кевин де Брейне:
- Играл за «Манчестер Сити» более 10 сезонов;
- Один из футболистов, сделавших наибольшее количество голевых передач в истории клуба;
- Несколько раз становился “Игроком года в АПЛ”.
Такое описание от Гюндогана — это не только личное уважение, но и признание от имени всей команды и футбольного мира.
Кевин уходит, но оставил след
Де Брейне уходит, но его имя не сойдет со страниц истории «Сити». С первых мгновений до финала — его передачи, голы, лидерство и характер никогда не будут забыты болельщиками команды.