Odessada Ukraina prezidenti va NATO bosh kotibi uchrashdi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy va NATO bosh kotibi Mark Ryuttening ish yuzasidan uchrashuvi 15 aprel kuni Odessada bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Ukraina prezidenti devonxonasi rasmiy sayti xabar bermoqda.
Vladimir Zelenskiy uchrashuvda Ukrainaning havo hujumidan mudofaa tizimlari va boshqa qurol-yarog‘larga bo‘lgan ehtiyoji muhokama qilinganini ma’lum qilgan.
“Biz Yevropa va Amerikadagi hamkorlarimiz bilan havo hujumidan mudofaa bo‘yicha kelishuvlarimiz amalga oshishiga umid qilamiz. Bizga Patriot tizimlari zarur, biz ularni sotib olish uchun birlashishga va mablag‘ topishga tayyormiz. Dunyoda bunday tizimlar mavjud va bizda rossiyaliklarning ballistik raketalaridan yetarlicha himoya bo‘lishi faqat yetakchilarning qaroriga bog‘liq”, dedi u.
Foto: Ukraina prezidenti matbuot xizmati
Zelenskiy nafaqat Ukrainada, balki butun Yevropada ham barcha xavfsizlik maqsadida birlashishi, ko‘proq qurol ishlab chiqarishi, ko‘proq qo‘shma mudofaa korxonalarini tashkil etishi zarurligini ta’kidlagan.
Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, Britaniya, Fransiya va NATOning boshqa davlatlari allaqachon xavfsizlik kontingenti uchun poydevorni faol tayyorlamoqda va “bu jarayonda tez va samarali bo‘lish” muhimdir.
O‘z navbatida, NATO bosh kotibi Mark Ryutte NATO Ukraina bilan yonma-yon turishini ta’kidlagan.
“Bizning qo‘llab-quvvatlashimiz shubhasizdir. NATO Ukrainaga siyosiy va boshqa turdagi yordam ko‘rsatishni davom ettirmoqda. Visbadendagi xavfsizlik bo‘yicha mashg‘ulotlar orqali biz bir-birimizga yanada yaqinlashmoqdamiz. Joriy yilning dastlabki uch oyida NATO hamkorlari Ukrainaga 20 milliard yevrodan ortiq yordam ko‘rsatdi. Biz Ukraina suveren va kuchli bo‘lishini hamda bundan keyin ham har qanday tajovuzga qarshi tura olishini istaymiz. Bugun men Tramp urushni tugatish va tinchlikni ta’minlash uchun Ukraina va Rossiya bilan muzokaralar olib borayotganini aytdim”, dedi Ryutte.
“Bu oson emas, ayniqsa, bunday zo‘ravonlik sharoitida. Lekin barchamiz janob Trampni qo‘llab-quvvatlaymiz. Buyuk Britaniya va Fransiyadagi hamkorlarimiz ham Ukrainada tinchlikni ta’minlash uchun o‘z qadamlarini qo‘ymoqda”, deya qo‘shimcha qildi NATO bosh kotibi.

В Одессе встретились президент Украины и генеральный секретарь НАТО
Встреча президента Украины Владимира Зеленского и генерального секретаря НАТО Марка Рютте состоялась 15 апреля в Одессе. Об этом сообщает официальный сайт офиса президента Украины.
Владимир Зеленский сообщил, что на встрече обсуждалась необходимость Украины в системах противовоздушной обороны и другом вооружении.
“Мы надеемся, что наши договоренности по противовоздушной обороне с партнерами в Европе и Америке будут реализованы. Нам необходимы системы Patriot, мы готовы объединиться и найти средства для их покупки. В мире существуют такие системы, и наша защита от баллистических ракет россиян зависит только от решений лидеров”, - сказал он.
Фото: Пресс-служба президента Украины
Зеленский подчеркнул, что необходимо объединение не только в Украине, но и по всей Европе для обеспечения безопасности, увеличения производства оружия и создания большего количества совместных оборонных предприятий.
По словам Зеленского, Великобритания, Франция и другие государства НАТО уже активно готовят основу для контингента безопасности и “важно быть быстрыми и эффективными в этом процессе”.
В свою очередь, генеральный секретарь НАТО Марк Рютте отметил, что НАТО стоит плечом к плечу с Украиной.
“Наша поддержка не вызывает сомнений. НАТО продолжает оказывать Украине политическую и другую помощь. Через учения по безопасности в Висбадене мы становимся ближе друг к другу. За первые три месяца этого года партнеры НАТО оказали Украине более 20 миллиардов евро помощи. Мы хотим, чтобы Украина была суверенной и сильной, и могла противостоять любым агрессиям в будущем. Сегодня я сказал, что Трамп ведет переговоры с Украиной и Россией для завершения войны и обеспечения мира”, - сказал Рютте.
“Это нелегко, особенно в таких условиях насилия. Но мы все поддерживаем господина Трампа. Наши партнеры в Великобритании и Франции также делают свои шаги для обеспечения мира в Украине”, - добавил генеральный секретарь НАТО.