1971 yilda ishlab chiqarilgan VAZ-2102 840 mln so‘mga baholandi
Avtomobil sotuviga oid e’lonlar saytida qiziqarli taklif paydo bo‘ldi: 1971-yilgi VAZ-2102 universal avtomobili savdoga qo‘yildi, deb yozadi Cenyavto.com. Mashina Rossiyaning Novosibirsk shahrida joylashgan bo‘lib, narxi 6 million rubl, bu esa O‘zbekiston valyutasida taxminan 840 million so‘m (1 rubl ≈ 140 so‘m) ga teng.
Avtomobil tarixiy ahamiyatga ega — u VAZ-2102 modeli konveyerdan chiqqan birinchi kunda ishlab chiqarilgan va dastlabki 50 dona namunadan biri hisoblanadi. O‘sha yili atigi 300 dona shu model ishlab chiqarilgan edi.
Avtomobil to‘liq restavratsiya qilingan va unga aynan 1971-yilda ishlab chiqarilgan yangi dvigatel o‘rnatilgan. Umumiy yurgan masofasi — 10 000 km, ya’ni juda kam foydalanilgan.
Avtomobil egasi o‘z shaxsiy kolleksiyasini sotishga qaror qilgan. U boshqa ilk seriyali avtomobillar ham mavjudligini aytib, asossiz murojaatlardan, ayniqsa blogerlar va tayyorgarliksiz xaridorlardan bezovta qilmaslikni so‘ragan. Narx avtomobilning noyobligi va tarixiy qiymatini hisobga olib belgilangan.

В 1971 году выпущенный ВАЗ-2102 оценили в 840 млн сум
На сайте объявлений о продаже автомобилей появилось интересное предложение: выставлен на продажу универсал ВАЗ-2102 1971 года, сообщает Cenyavto.com. Машина находится в городе Новосибирск, Россия, ее цена составляет 6 миллионов рублей, что примерно равно 840 миллионам сумов (1 рубль ≈ 140 сумов).
Автомобиль имеет историческое значение — он был произведен в первый день с конвейера модели ВАЗ-2102 и является одним из первых 50 экземпляров. В том году было выпущено всего 300 автомобилей этой модели.
Автомобиль полностью отреставрирован и в него установлен новый двигатель, выпущенный именно в 1971 году. Общий пробег — 10 000 км, то есть использовался очень мало.
Владелец автомобиля решил продать свою личную коллекцию. Он отметил, что у него есть и другие автомобили первой серии, и попросил не беспокоить его безосновательными обращениями, особенно от блогеров и неподготовленных покупателей. Цена установлена с учетом уникальности автомобиля и его исторической ценности.