Xitoy elektromobillarni elektr tarmog‘iga ulash orqali yangi inqilobiy V2G (vehicle-to-grid) texnologiyasini joriy etmoqda, deb speedme.ru yozmoqda. Bu texnologiya yordamida elektromobillar nafaqat zaryad oladi, balki tarmoqqa ortiqcha energiyasini ham qaytaradi.
Pilot loyihalar Pekin, Shanxay va Shenchjen kabi to‘qqizta shaharda yo‘lga qo‘yilgan. Tizim elektr iste’molining yuqori pallalarida yuklamani kamaytirishga va tarmoqning barqarorligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Loyiha davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda va Xitoyning Milliy taraqqiyot va islohotlar komissiyasi ishtirokida amalga oshirilmoqda. Elektromobil egalari tarmoqqa energiya qaytarib, kompensatsiya olishlari mumkin.
Yil oxirigacha mamlakatda 30 ta shunday loyiha ishga tushiriladi, 2025 yilga kelib esa bu ko‘rsatkich 50 taga yetadi. V2G — Xitoyning elektromobillarni infratuzilmaga integratsiya qilish va barqaror energiya strategiyasidagi asosiy bosqichdir.

Китай внедряет революционные технологии в энергетику
Китай внедряет новую революционную технологию V2G (vehicle-to-grid) через подключение электромобилей к электрической сети, сообщает speedme.ru. С помощью этой технологии электромобили не только заряжаются, но и возвращают избыточную энергию в сеть.
Пилотные проекты запущены в девяти городах, таких как Пекин, Шанхай и Шэньчжэнь. Система помогает снизить нагрузку в периоды высокого потребления электроэнергии и обеспечивает стабильность сети.
Проект поддерживается государством и реализуется при участии Национальной комиссии по развитию и реформам Китая. Владельцы электромобилей могут возвращать энергию в сеть и получать компенсацию.
До конца года в стране будет запущено 30 таких проектов, а к 2025 году это число достигнет 50. V2G — это ключевой этап интеграции электромобилей в инфраструктуру Китая и стратегии устойчивой энергетики.