Namangan hokimi noqonuniy radarlarni olib tashlashni so‘radi
Namangan shahar hokimi Anvar Otaxo‘jayev noqonuniy o‘rnatilgan radarlar fuqarolarga zarar yetkazayotganini ta’kidlab, ularni olib tashlashni talab qildi, deb Podrobno.uz xabar berdi. U bu borada 12 aprel kuni viloyat Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i Mansur G‘oziev nomiga rasmiy murojaat yuborgan.
Shahar hokimining murojaatida aytilishicha, me’yorga zid tarzda o‘rnatilgan radarlar nafaqat moddiy zarar, balki ortib borayotgan norozilikni ham keltirib chiqarmoqda. Bu esa mamlakatda olib borilayotgan siyosatga nisbatan ishonchsizlikka sabab bo‘lib, ijtimoiy tarmoqlarda keskin tanqidlarga olib kelmoqda.
Otaxo‘jayev ta’kidlashicha, aholiga belgilangan jarimalar aynan talablar buzilgan holda o‘rnatilgan radarlar orqali aniqlanayotganidan ko‘plab shikoyatlar kelmoqda. Ayniqsa, kameralar binolar tomi yoki yoritish ustunlariga o‘rnatilishi katta e’tirozlarga sabab bo‘lmoqda.
Hokim ushbu kameralarni tizimdan chiqarish, ular orqali aniqlangan qoidabuzarliklar uchun jarimalarni bekor qilish va bu choralarni Namangan shahri, Davlatobod hamda Yangi Namangan tumanlarida amalga oshirishni so‘ragan.

Наманганский хоким потребовал убрать незаконные радары
Хоким города Наманган Анвар Отаходжаев, подчеркивая, что незаконно установленные радары наносят вред гражданам, потребовал их убрать, сообщает Podrobno.uz. Он направил официальное обращение главе управления безопасности дорожного движения области Мансуру Гозиеву 12 апреля.
В обращении хокима города говорится, что радары, установленные с нарушением норм, вызывают не только материальный ущерб, но и растущее недовольство. Это, в свою очередь, приводит к недоверию к проводимой в стране политике и вызывает резкую критику в социальных сетях.
Отаходжаев отметил, что поступает множество жалоб от населения на то, что штрафы, установленные по данным радаров, которые были установлены с нарушениями. Особенно установка камер на крышах зданий или на столбах освещения вызывает большие протесты.
Хоким попросил исключить эти камеры из системы, отменить штрафы за выявленные нарушения и реализовать эти меры в городах Наманган, Давлатобод и Янги Наманган.