Mintrans tashuvchilarni ruxsatnomalarni to‘g‘ri ishlatishga chaqirdi
O‘zbekiston Transport vazirligi xalqaro avtomobil yuk tashish sohasida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlarga ogohlantirish berdi, deb xabar bermoqda nova24.uz.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Mintrans tomonidan berilgan ko‘p tomonlama ruxsatnomalardan faqat Toshkent – Andijon – Osh – Irkeshtom – Qashqar va aksincha yo‘nalishlarida foydalanish mumkinligi eslatildi.
Ushbu bланklar uch davlat o‘rtasidagi transport koridorini rivojlantirish uchun mo‘ljallangan.
Ammo so‘nggi paytlarda ayrim tashuvchilar bu bланklardan faqat O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida yuk tashish uchun foydalanayotgani aniqlangan.
Bu harakatlar amaldagi qoidalarni buzadi. Shu sababli bunday bланklar yaroqsiz deb hisoblanadi va bu holatlarda tashuvchilarga bланklar berilishi cheklanishi mumkin.

Минтранс призвал перевозчиков правильно использовать разрешения
Министерство транспорта Узбекистана предупредило предпринимателей, работающих в сфере международных автомобильных грузоперевозок, сообщает nova24.uz.
Согласно информации, было напомнено, что многосторонние разрешения, выданные Минтрансом, могут использоваться только на маршрутах Ташкент – Андижан – Ош – Иркештам – Кашгар и обратно.
Эти бланки предназначены для развития транспортного коридора между тремя государствами.
Однако в последнее время было установлено, что некоторые перевозчики используют эти бланки только для грузоперевозок между Узбекистаном и Кыргызстаном.
Эти действия нарушают действующие правила. Поэтому такие бланки считаются недействительными, и в этих случаях перевозчикам может быть ограничено выдача бланков.