Toshkent shahrida ilg‘or sun’iy intellekt texnologiyalari bilan jihozlangan innovatsion Vaziyatlarni monitoring qilish markazi faoliyat boshladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Markazning asosiy maqsadi poytaxtdagi transport oqimlarini tahlil qilish va boshqarish orqali yo‘l harakati sharoitlarini tubdan yaxshilashdir. Bu esa tirbandliklarni sezilarli darajada kamaytirish va yo‘l harakati xavfsizligini oshirishga xizmat qiladi.
Markaz yo‘l harakati xavfsizligini raqamlashtirish, yo‘l-transport hodisalarini oldini olish hamda tirbandliklarni oldindan prognoz qilish vazifalarini bajaradi. U Toshkent shahar Ichki ishlar boshqarmasi yo‘l-patrul xizmatining yangilangan ma’muriy binosida tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati bu haqda ma’lumot berdi. Markazning asosida real vaqt rejimida transport oqimlarini kuzatish, tahlil qilish va samarali boshqarish imkonini beruvchi intellektual transport platformasi yotadi.
Ichki ishlar vazirligi vakillari ta’kidlashicha, ushbu tizimning joriy etilishi natijasida tirbandliklar 50 foizga kamayadi, yo‘lovchilarning yo‘lda sarflaydigan vaqti qisqaradi, avariyalar soni kamayadi, favqulodda xizmatlarning javob berish tezligi oshadi hamda aniq statistika asosida qaror qabul qilish samaradorligi yaxshilanadi. Bundan tashqari, yo‘l-patrul va patrul-post xizmatlariga yagona tizimda ishlash uchun maxsus jihozlangan 40 ta yangi Cobalt avtomobili topshirildi.
Ushbu avtomobillarda markaz bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri bog‘langan kameralar mavjud bo‘lib, ular qidiruvdagi shaxslar, o‘g‘irlangan transport vositalari hamda jamiyat xavfsizligiga tahdid soluvchi boshqa vaziyatlar haqida ma’lumotlarni uzatadi. Markaz esa xizmat avtomobillaridagi barcha kameralarni masofadan boshqarish imkoniga ega.

В Ташкенте запустили центр транспортных технологий с искусственным интеллектом
В городе Ташкент начал свою деятельность инновационный центр мониторинга ситуаций, оснащенный передовыми технологиями искусственного интеллекта. Об этом сообщает Upl.uz.
Основная цель центра заключается в анализе и управлении транспортными потоками в столице с целью кардинального улучшения условий дорожного движения. Это, в свою очередь, способствует значительному снижению пробок и повышению безопасности дорожного движения.
Центр выполняет задачи цифровизации безопасности дорожного движения, предотвращения дорожно-транспортных происшествий и прогнозирования пробок. Он был создан в обновленном административном здании дорожной патрульной службы Главного управления внутренних дел города Ташкента.
Пресс-служба Министерства внутренних дел Республики Узбекистан предоставила информацию об этом. В основе центра лежит интеллектуальная транспортная платформа, которая позволяет в реальном времени отслеживать, анализировать и эффективно управлять транспортными потоками.
Представители Министерства внутренних дел подчеркивают, что в результате внедрения данной системы пробки сократятся на 50 процентов, время, которое пассажиры проводят в пути, уменьшится, количество аварий снизится, скорость реагирования экстренных служб увеличится, а эффективность принятия решений на основе точной статистики улучшится. Кроме того, для работы в единой системе дорожной патрульной и патрульно-постовой служб было передано 40 новых автомобилей Cobalt, специально оснащенных для этой цели.
В этих автомобилях установлены камеры, которые напрямую связаны с центром и передают информацию о разыскиваемых лицах, угнанных транспортных средствах и других ситуациях, угрожающих безопасности общества. Центр, в свою очередь, имеет возможность дистанционно управлять всеми камерами в служебных автомобилях.