Toshkent yo‘llarida skuter va moped nazorati kuchaytirildi
So‘nggi kunlarda Toshkent shahrining ko‘chalarida Ichki ishlar bosh boshqarmasi Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi xodimlari tomonidan kuchaytirilgan nazorat ishlari olib borilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirlarning asosiy maqsadi yo‘l harakati ishtirokchilari, xususan kichik transport vositalaridan foydalanuvchilar orasida xavfsizlik madaniyatini oshirishdir. Nazorat markazida velosipedchilar, shuningdek, ommabop bo‘lib borayotgan skuterlar, mopedlar va elektr samokat haydovchilari turibdi.
O‘tkazilayotgan reydlarning asosiy vazifasi ushbu yo‘l foydalanuvchilari ishtirokidagi yo‘l-transport hodisalarining oldini olishdir. Issiq mavsum boshlanishi bilan yo‘llardagi ushbu transport vositalari soni sezilarli darajada ko‘payadi, bu esa xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha choralar ko‘rishni talab qiladi.
Nazorat paytida huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari yo‘lda to‘xtatgan haydovchilar bilan tushuntirish ishlari olib boradi. Fuqarolarga xavfsiz harakat qilish qoidalari, himoya vositalaridan foydalanish, tezlikni me’yorida ushlash va harakatlanish qoidalariga rioya qilish zarurligi eslatiladi.
Ayniqsa, kechki vaqtlarda harakatlanish va aks ettiruvchi buyumlardan foydalanishga alohida e’tibor qaratiladi. Shuningdek, yo‘l harakati qoidalarini buzgan haydovchilarga nisbatan ma’muriy choralar ko‘riladi.
Ushbu choralar O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlariga qat’iy muvofiq amalga oshiriladi. Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi axborot xizmati ta’kidlaganidek, bunday reydlar doimiy ravishda turli hududlarda davom ettiriladi.
Tadbirlar majmui mas’uliyatli haydash madaniyatini shakllantirish va shahar yo‘llarida avariyalar sonini kamaytirishga qaratilgan. Ko‘plab davlatlarda elektr skuterlar va mopedlarni boshqarish uchun ularning quvvati va maksimal tezligiga qarab ma’lum toifadagi haydovchilik guvohnomasi talab etiladi hamda transport vositasini ro‘yxatdan o‘tkazish majburiy hisoblanadi.

В Ташкенте усилился контроль за скутерами и мопедами
В последние дни на улицах города Ташкента проводятся усиленные контрольные мероприятия сотрудниками Главного управления внутренних дел по безопасности дорожного движения. Об этом сообщает Upl.uz.
Основная цель этих мероприятий - повышение культуры безопасности среди участников дорожного движения, в частности среди пользователей маломобильных транспортных средств. В контрольном центре находятся велосипедисты, а также водители скутеров, мопедов и электрических самокатов, которые становятся все более популярными.
Основная задача проводимых рейдов - предотвращение дорожно-транспортных происшествий с участием этих пользователей дорог. С началом теплого сезона количество этих транспортных средств на дорогах значительно увеличивается, что требует принятия дополнительных мер по обеспечению безопасности.
Во время контроля сотрудники правоохранительных органов проводят разъяснительные работы с водителями, остановленными на дороге. Гражданам напоминают о необходимости соблюдать правила безопасного движения, использовать средства защиты, поддерживать скорость в пределах нормы и соблюдать правила дорожного движения.
Особое внимание уделяется движению в вечернее время и использованию отражающих предметов. Также к водителям, нарушающим правила дорожного движения, применяются административные меры.
Эти меры осуществляются строго в соответствии с законодательством Республики Узбекистан. Как подчеркивает информационная служба управления безопасности дорожного движения, такие рейды будут регулярно проводиться в различных районах.
Комплекс мероприятий направлен на формирование культуры ответственного вождения и снижение числа аварий на городских дорогах. Во многих странах для управления электрическими скутерами и мопедами требуется наличие водительского удостоверения определенной категории в зависимости от их мощности и максимальной скорости, а также обязательная регистрация транспортного средства.