Mirziyoyev Toshkent yo‘llaridagi tirbandlikni tanqid qildi
9 iyul kuni bo‘lib o‘tgan yo‘l harakati xavfsizligini oshirishga bag‘ishlangan yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘zining shaxsiy tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
U poytaxt yo‘llarida bo‘lgan safaridan so‘zlab, Toshkentda minglab haydovchilar har kuni duch keladigan tirbandlik va noqulayliklarni o‘zi ham boshdan kechirganini ta’kidladi. Davlat rahbari mamlakat iqtisodiyotini baholashda yo‘l infratuzilmasining ahamiyati katta ekanligini qayd etdi.
O‘tgan shanba yoki yakshanba kuni u maxfiy ravishda avtomobil boshqarib, tirbandlikda 15-20 daqiqa vaqt o‘tkazganini aytdi. Bu vaqt mobaynida u o‘zining mansabidan foydalanib, tirbandlikni aylanib o‘tmagan, oddiy haydovchilar kabi navbatda turibdi.
Ichki ishlar vaziriga murojaat qilib, haydovchining kimligi hech kimga ma’lum bo‘lmaganini ta’kidladi. U hech kimdan alohida yo‘l talab qilmagan, barcha bilan birga navbatda turgan.
Prezident yo‘l harakati tashkilotidagi mantiqsiz qarorlarni qattiq tanqid qildi va odamlarning kechqurun uyga qaytayotganda yuzaga keladigan noqulayliklarni shaxsan his qilish uchun ichki ishlar vazirini muammoli hududlarda haydashga chaqirdi. U aniq misol keltirdi: ko‘prik oldidagi to‘rtta yo‘l qatnovi birdaniga ikki yo‘lga qisqarib, tirbandlikka olib kelmoqda.

Мирзиёев раскритиковал пробки на дорогах Ташкента
9 июля на заседании, посвященном повышению безопасности дорожного движения, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поделился своим личным опытом. Об этом сообщает Upl.uz.
Он рассказал о своей поездке по столичным дорогам и отметил, что сам испытал пробки и неудобства, с которыми сталкиваются тысячи водителей в Ташкенте каждый день. Глава государства подчеркнул, что при оценке экономики страны важную роль играет дорожная инфраструктура.
В прошлую субботу или воскресенье он тайно управлял автомобилем и провел 15-20 минут в пробке. В это время он, пользуясь своим положением, не объехал пробку, а стоял в очереди как обычный водитель.
Обратившись к министру внутренних дел, он отметил, что никто не знал, кто является водителем. Он не требовал особого проезда и стоял в очереди вместе со всеми.
Президент жестко раскритиковал нелогичные решения в организации дорожного движения и призвал министра внутренних дел проехать по проблемным участкам, чтобы лично ощутить неудобства, с которыми сталкиваются люди, возвращаясь домой вечером. Он привел конкретный пример: четыре дороги перед мостом сужаются до двух, что приводит к пробкам.
Он выразил удивление тем, что такие проблемные ситуации не были учтены при планировании. Также он подчеркнул, что существует возможность эффективно и логично организовать дорожное движение.