Avtomobillarni jarimadan qaytarish xizmatlari onlaynga o‘tadi
O‘zbekistonda avtomobillarni jarima maydonchasidan qaytarish jarayonini soddalashtiruvchi elektron xizmat joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Endilikda ruxsatnoma olish onlayn tarzda amalga oshiriladi va bu orqali byurokratik to‘siqlardan qutulish mumkin bo‘ladi. Vazirlar Mahkamasi tomonidan tegishli qaror loyihasi allaqachon e’lon qilingan.
Kutilishicha, 2025 yil 31 iyulgacha ushbu xizmat bir nechta kanallar orqali taqdim etiladi. Jumladan, yagona davlat interaktiv xizmatlari portali, davlat xizmatlari markazlari hamda Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati mobil ilovasi orqali foydalanish mumkin bo‘ladi.
Shu bilan birga, jismoniy va yuridik shaxslar an’anaviy usulda, ya’ni og‘zaki yoki yozma shaklda murojaat qilish imkoniyatini saqlab qoladilar. Ushbu yangilikni muvaffaqiyatli amalga oshirish maqsadida, 2025 yil 20 iyulgacha Ichki ishlar vazirligi va Raqamli texnologiyalar vazirligi barcha zarur axborot tizimlarini integratsiyalashni yakunlaydi.
Shuningdek, arizalarni taqdim etish va ko‘rib chiqish tartibini batafsil belgilovchi ma’muriy reglament tasdiqlanadi. Bu esa xizmat ko‘rsatish sifatini oshirishga xizmat qiladi.

пасмурно ветер 2.9 м/с, З
В Узбекистане планируется внедрение электронного сервиса, упрощающего процесс возврата автомобилей со штрафной площадки. Об этом сообщает Upl.uz.
Теперь получение разрешения будет осуществляться в онлайн-режиме, что позволит избежать бюрократических преград. Проект соответствующего решения уже был опубликован Кабинетом Министров.
Ожидается, что до 31 июля 2025 года эта услуга будет предоставляться через несколько каналов. В частности, через единый портал государственных интерактивных услуг, центры государственных услуг, а также мобильное приложение службы безопасности дорожного движения.
В то же время физические и юридические лица сохранят возможность обращаться традиционным способом, то есть устно или письменно. Для успешной реализации этой новинки, до 20 июля 2025 года Министерство внутренних дел и Министерство цифровых технологий завершат интеграцию всех необходимых информационных систем.
Кроме того, будет утвержден административный регламент, подробно определяющий порядок подачи и рассмотрения заявлений. Это будет способствовать повышению качества обслуживания.