Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Trump 1 aprel kuni Eron vaqtinchalik o't ochishni to'xtatishni so'raganini ma'lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqdagi bayonotida Trump, Vashington faqat Tehron Hurmuz bo'g'ozini ochganidan so'ng kelishuvni ko'rib chiqishini bildirdi. U bo'g'oz ochilmaguncha, Qo'shma Shtatlar Eronni tosh davriga qaytarish maqsadida harbiy zarbalarini davom ettirishi mumkinligini ogohlantirdi.
Bu haqda Dw.com sayti xabar berdi. Eron hukumati bu da'volarni tezda rad etdi.
Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Ismoil Baqoiy Trumpning bayonotini yolg'on va asossiz deb atadi. U buni Amerikaning harbiy harakatlarini oqlash uchun qilingan taktika sifatida baholadi.
Baqoiy Eron o'zining javob zarbalarini davom ettirishini ta'kidladi. Shu bilan birga, Islom inqilobi posbonlari korpusi Hurmuz bo'g'ozi ularning to'liq nazorati ostida qolishini va dushman davlatlarga ochilmasligini ma'lum qildi.
Mintaqadagi ziddiyatlar kuchayishda davom etmoqda. Wall Street Journal nashrining ma'lumotlariga ko'ra, Birlashgan Arab Amirliklari Qo'shma Shtatlar va uning ittifoqchilariga to'sib qo'yilgan bo'g'ozni kuch bilan qayta ochishda yordam berishga tayyorlanmoqda.
Agar bu amalga oshsa, BAA Fors ko'rfazidagi davlatlar orasida Eron bilan to'g'ridan-to'g'ri jangga kirishgan birinchi mamlakatga aylanishi mumkin. 28 fevral kuni AQSh va Isroil tomonidan amalga oshirilgan havo zarbalari mojaroning yanada kuchayishiga sabab bo'ldi.
Xabarlarga ko'ra, ushbu zarbalar natijasida Eron oliy ruhoniysi Oyatulloh Ali Xomanaiy va bir qator yuqori martabali amaldorlar halok bo'lgan. Bunga javoban Eron raketalar va dronlardan foydalanib, Fors ko'rfazi mintaqasidagi AQSh harbiy bazalari, neft inshootlari va tankerlarini nishonga oldi.

Дональд Трамп предупредил Иран по вопросу пролива
Президент Соединённых Штатов Америки Дональд Трамп 1 апреля сообщил, что Иран временно попросил прекратить огонь. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своём заявлении в социальной сети Трамп заявил, что Вашингтон рассмотрит соглашение только после того, как Тегеран откроет Ормузский пролив. Он предупредил, что пока пролив не будет открыт, Соединённые Штаты могут продолжить военные удары с целью вернуть Иран в каменный век.
Об этом сообщает сайт Dw.com. Правительство Ирана быстро опровергло эти утверждения.
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Исмаил Багоий назвал заявление Трампа ложным и необоснованным. Он оценил это как тактику для оправдания военных действий Америки.
Багоий подчеркнул, что Иран продолжит наносить ответные удары. В то же время корпус стражей исламской революции заявил, что Ормузский пролив останется под их полным контролем и не будет открыт для враждебных государств.
Напряжённость в регионе продолжает нарастать. По данным издания Wall Street Journal, Объединённые Арабские Эмираты готовятся помочь Соединённым Штатам и их союзникам силой вновь открыть заблокированный пролив.
Если это произойдёт, ОАЭ могут стать первой страной в Персидском заливе, вступившей в прямой бой с Ираном. 28 февраля воздушные удары, нанесённые США и Израилем, привели к дальнейшему обострению конфликта.
По сообщениям, в результате этих ударов погиб верховный духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи и ряд высокопоставленных чиновников. В ответ Иран с использованием ракет и дронов поразил американские военные базы, нефтяные объекты и танкеры в регионе Персидского залива.
Дональд Трамп участвовал в Верховном суде по вопросу права на рождение
Действующий президент США Дональд Трамп принял участие в слушаниях в Верховном суде, проведя в зале суда менее двух часов. Об этом сообщает Zamin.uz. Он участвовал в обсуждении вопроса о