Boks bo‘yicha jahon va Yevropa chempioni, shuningdek, Tokio–2020 Olimpiadasi bronza medal sohibi Irma Testa Italiya futbol terma jamoasining ketma-ket uchinchi jahon chempionatiga chiqa olmasligi haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
“Moviy gvardiya” deb ataluvchi Italiya terma jamoasi Jahon chempionati-2026 saralash pley-off finalida Bosniya va Gersegovinaga penaltilar seriyasida mag‘lub bo‘ldi. Asosiy va qo‘shimcha vaqt yakunida hisob 1:1 bo‘lgan bo‘lsa, penaltilar seriyasida Italiya 1:4 hisobida yutqazib, tarixda uchinchi bor Jahon chempionatiga yo‘l topa olmadi.
Bu muvaffaqiyatsizlikdan so‘ng Italiya futbol federatsiyasi raisi Gabriele Gravina futbolning yuqori professional talablar qo‘yadigan sport turi ekanligini ta’kidlab, uni boshqa sport turlari bilan solishtirish qiyinligini aytdi. 28 yoshli Irma Testa ijtimoiy tarmoqlarda o‘z fikrlarini ochiq va samimiy ifoda etdi.
U sportchilarning maydonga chiqib, vatan va bayrog‘i uchun kurashishini alohida ta’kidladi. Testa millionerlarga aylangan futbolchilarning maydonda ba’zan o‘zlarini kulguga qoldirayotgani haqida gapirib, o‘zi futbolchilardan ko‘proq mashq qilishiga qaramay, ularning yordamchi xodimlaridan kamroq maosh olishini aytdi.
Shuningdek, agar u yutqazsa, butun millat oldida javobgarlikni og‘ir his qilishi bilan bo‘lishdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, aslida hech kim undan hech narsa talab qilmaydi, chunki ko‘pchilik faqat futbol tomosha qilish bilan band.
Irma Testa o‘z postini ruhlantiruvchi so‘zlar bilan yakunlab, “Forza, Italiya! Pasta va Toto Kutunio!” deb yozdi.
Italyan sportchisining bu fikrlari terma jamoaga bo‘lgan muhabbat va mehrini, shuningdek, natijalar uchun shaxsan javobgarlikni his qilishini ko‘rsatadi. Uning so‘zlari muxlislar uchun ilhom va quvonch manbai bo‘lib, har bir sportchi o‘zining shaxsiy va milliy sharafini himoya qilishga intilishining muhimligini yoritadi.

Чемпион мира и Европы по боксу, а также бронзовый призёр Олимпиады в Токио-2020 Ирма Теста высказала своё мнение о том, что сборная Италии по футболу не сможет выйти на третий подряд чемпионат мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сборная Италии, называемая «Синей гвардией», проиграла в финале плей-офф отборочного турнира чемпионата мира 2026 года Боснии и Герцеговине в серии пенальти. Основное и дополнительное время завершились со счётом 1:1, а в серии пенальти Италия проиграла со счётом 1:4 и в третий раз в истории не смогла пробиться на чемпионат мира.
После этого неудачного результата президент Итальянской футбольной федерации Габриэле Гравина подчеркнул, что футбол — это вид спорта с высокими профессиональными требованиями, и его трудно сравнивать с другими видами спорта. 28-летняя Ирма Теста открыто и искренне выразила свои мысли в социальных сетях.
Она особо отметила, что спортсмены выходят на поле, чтобы бороться за Родину и флаг. Теста рассказала, что футболисты, ставшие миллионерами, иногда выставляют себя на посмешище на поле, и при этом, несмотря на то, что она тренируется больше футболистов, получает меньше зарплаты, чем их помощники.
Кроме того, она поделилась тем, что в случае поражения ощущает тяжёлую ответственность перед всей нацией. По её словам, на самом деле никто ничего от неё не требует, потому что большинство людей заняты только просмотром футбола.
Ирма Теста завершила свой пост вдохновляющими словами: «Forza, Italia! Pasta e Toto Cutugno!»
Мнения итальянской спортсменки показывают её любовь и преданность сборной, а также личную ответственность за результаты. Её слова являются источником вдохновения и радости для болельщиков, подчёркивая важность стремления каждого спортсмена защищать свою личную и национальную честь.