Buxoro viloyatiga Xitoy Xalq Respublikasida ishlab chiqarilgan 24 ta yangi yo‘lovchi avtobuslari yetkazib berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda Transport vazirligi matbuot xizmatining rasmiy vakili ma’lum qildi. Mintaqadagi jamoat transportini modernizatsiya qilish davlat tomonidan infratuzilmani yaxshilash bo‘yicha keng qamrovli dastur doirasida amalga oshirilmoqda.
Ushbu yetkazib berish O‘zbekiston kompaniyasi Progress Mega Trans bilan Xitoyning yetakchi ishlab chiqaruvchilaridan biri Zhongtong Bus Holding Co o‘rtasida tuzilgan shartnoma asosida to‘liq va belgilangan muddatlarda bajarildi. Shartnoma va muzokaralar yil boshida amalga oshirilgan.
Yangi transport vositalari zamonaviy qulaylik va xavfsizlik standartlariga javob beradi, biroq texnik xususiyatlari hozircha ommaga taqdim etilmagan. Yaqin kunlarda Buxoroda yangi avtobuslarni ishga tushirishga bag‘ishlangan rasmiy marosim o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda.
Tadbirda viloyat hokimligi vakillari, mahalla faollari va jamoatchilik vakillari ishtirok etishi kutilmoqda. Rasmiy qism tugagach, avtobuslar yakuniy tayyorgarlikdan o‘tib, shahar va shahar atrofi yo‘nalishlariga taqsimlanadi va yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatishni boshlaydi.
Transport parkini yangilash O‘zbekistonning iqtisodiyotning muhim sohalariga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha faol sa’y-harakatlari fonida amalga oshirilmoqda. Bu tashabbuslar xalqaro maydonda, jumladan AQShda ham ijobiy qabul qilinmoqda.
Amaldagi prezident Donald Tramp ma’muriyati Markaziy Osiyodagi infratuzilma loyihalariga strategik qiziqish bildirganligini bir necha bor ta’kidlagan. Vashingtonda transport yo‘laklarini rivojlantirish mintaqaviy barqarorlikning asosiy omillaridan biri sifatida ko‘rilmoqda.
Shuni ta’kidlash joizki, yo‘lovchi tashish tizimini takomillashtirish tashabbuslari faqat Buxoro viloyati bilan cheklanmaydi. Transport vazirligi Toshkent va Chorvoq dam olish zonasini bog‘lovchi yangi avtobus qatnovlarini yo‘lga qo‘yishni ham e’lon qilgan.
Ushbu yo‘nalishda yuqori qulaylikka ega zamonaviy avtobuslar xizmat ko‘rsatadi. Zhongtong Bus Holding Co., Ltd.
kompaniyasi Xitoyda birinchi avtobus ishlab chiqaruvchilardan bo‘lib, 2000 yilda Shenjyen fond birjasida o‘z aksiyalarini joylashtirgan.

В Бухару прибыли 24 новых автобуса из Китая
В Бухарскую область были доставлены 24 новых пассажирских автобуса, произведенных в Китайской Народной Республике. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщил официальный представитель пресс-службы Министерства транспорта. Модернизация общественного транспорта в регионе осуществляется в рамках комплексной программы по улучшению инфраструктуры, поддерживаемой государством.
Доставка была полностью и в срок выполнена на основании контракта, заключенного между узбекской компанией Progress Mega Trans и одним из ведущих производителей Китая Zhongtong Bus Holding Co. Контракт и переговоры были проведены в начале года.
Новые транспортные средства соответствуют современным удобствам и стандартам безопасности, однако технические характеристики пока не были представлены общественности. В ближайшие дни планируется провести официальную церемонию, посвященную запуску новых автобусов в Бухаре.
Ожидается, что в мероприятии примут участие представители областной администрации, активисты махаллей и представители общественности. После завершения официальной части автобусы пройдут финальную подготовку и будут распределены по городским и пригородным маршрутам, начав обслуживать пассажиров.
Обновление транспортного парка осуществляется на фоне активных усилий Узбекистана по привлечению иностранных инвестиций в важные сектора экономики. Эти инициативы положительно воспринимаются на международной арене, в том числе и в США.
Администрация действующего президента Дональда Трампа не раз подчеркивала стратегический интерес к инфраструктурным проектам в Центральной Азии. Развитие транспортных коридоров в Вашингтоне рассматривается как один из ключевых факторов региональной стабильности.
Следует отметить, что инициативы по совершенствованию системы пассажирских перевозок не ограничиваются только Бухарской областью. Министерство транспорта также объявило о запуске новых автобусных маршрутов, связывающих Ташкент и зону отдыха Чорвоқ.
На этом направлении будут работать современные автобусы с высоким уровнем комфорта. Zhongtong Bus Holding Co., Ltd.
является одним из первых производителей автобусов в Китае, разместившим свои акции на фондовой бирже Шэньчжэня в 2000 году.