Zelenskiy Ukraina Qurolli kuchlari Bosh shtab boshlig‘ini almashtirdi
Gnatov fevral oxirlarida UQK Bosh shtabi boshlig‘i o‘rinbosari etib tayinlangan edi, bunga qadar u sakkiz oy davomida Ukraina Qurolli kuchlari birlashgan kuchlari qo‘mondoni lavozimida faoliyat yuritgan.
«Yangi lavozimda Gnatovga Ukraina Qurolli kuchlari boshqaruv tizimi samaradorligini oshirish, xususan, korpus tuzilmasini qayta tashkil qilish va joriy etish jarayonlarini takomillashtirish, Oliy bosh qo‘mondon qarorlarini tezorlik bilan qabul qilish va amalga oshirish, shuningdek, jangovar tajribani qo‘shinlarni rejalashtirish va boshqarishda qo‘llash vazifalari yuklatilgan», — deyiladi xabarda.
UQK Bosh shtabi boshlig‘i lavozimida xizmat qilib kelgan general-leytenant Anatoliy Bargilevich Ukraina Mudofaa vazirligi bosh inspektori etib tayinlandi. «U armiyada joriy etilayotgan islohot jarayonlarini nazorat qilish, Mudofaa vazirligi tizimida qonunchilik va qabul qilingan qarorlarning bajarilishini tekshirish bilan shug‘ullanadi», — deya ta’kidlanadi Ukraina Qurolli Kuchlari Bosh shtabi xabarida.
Eslatib o‘tamiz, 2024 yil fevral oyida Volodimir Zelenskiy Ukraina Qurolli kuchlari bosh qo‘mondoni Valeriy Zalujniyni lavozimidan ozod etib, uning o‘rniga Ukrainaning sharqiy frontdagi guruhi qo‘mondoni, general-polkovnik Oleksandr Sirskiyni tayinlagan edi.

Зеленский сменил начальника Генерального штаба Вооруженных сил Украины
Владимир Зеленский назначил нового начальника Генерального штаба Вооруженных сил Украины. Эту должность занял генерал-майор Андрей Гнатов.
Гнатов был назначен заместителем начальника Генштаба в конце февраля, до этого он восемь месяцев занимал должность командующего Объединенными силами Вооруженных сил Украины.
«На новой должности Гнатову поставлены задачи по повышению эффективности управления Вооруженными силами Украины, в частности, по реорганизации структуры корпусов и совершенствованию процессов их внедрения, а также по своевременному принятию и реализации решений Верховного главнокомандующего, а также применению боевого опыта в планировании и управлении войсками», — говорится в сообщении.
Генерал-лейтенант Анатолий Баргилеевич, который ранее занимал должность начальника Генштаба, назначен главным инспектором Министерства обороны Украины. «Он будет заниматься контролем за процессами реформ, внедряемыми в армии, а также проверкой выполнения законодательства и принятых решений в системе Министерства обороны», — подчеркивается в сообщении Генштаба Вооруженных сил Украины.
Напомним, в феврале 2024 года Владимир Зеленский освободил от должности главнокомандующего Вооруженными силами Украины Валерия Залужного и назначил на его место командующего группировкой на восточном фронте, генерал-полковника Александра Сирского.