Zelenskiy Rossiya qo‘shinlari nima qilmoqchi bo‘layotgani haqida gapirdi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy rus qo‘shinlari Ukraina hududidagi Kursk yo‘nalishida harbiylarni qurshovga olishga urinayotganini aytdi. U Rossiya prezidenti Vladimir Putinning bu boradagi rejalari haqida bayonot berdi. Bu haqda "Ukrainskaya pravda" xabar tarqatdi.
"Mening fikrimcha, Rossiya tomoni ukrainalik harbiylarni aynan shu yo‘nalishda, ya’ni Kursk yo‘nalishida, Ukraina hududida qurshab olmoqchi. Eng muhimi, bizning qo‘shinlarimiz va qo‘mondonlik bundan xabardor va biz ularning buni qayerda amalga oshirmoqchi ekanliklarini aniq tushunib turibmiz. Ular, tabiiyki, Ukraina hududida imkon qadar ko‘proq mavjud bo‘lishni istamoqda va hech qanday yangilik yo‘q" – dedi Zelenskiy brifingda.
Zelenskiy Kursk viloyatida Ukraina qo‘shinlari qurshab olingani haqidagi ma’lumotlarni “Putinning yolg‘oni” deb atadi. Uning ta’kidlashicha, Ukraina armiyasining operatsiyasi viloyat hududida davom etmoqda.
"Bugun razvedka ma’lumotlarimiz bir-biriga mos kelgani uchun minnatdorman. Biz Ukraina tomoni Kursk viloyati hududida mavjudligi va ukrainalik harbiylarning qurshovda qolgani haqidagi gaplar Putinning yolg‘oni ekanligini muhokama qildik. Kursk viloyati hududida Ukraina harbiylarining hech qanday qurshovi yo‘q" – dedi Zelenskiy.
Rossiya armiyasi Sumi viloyatiga zarba berish uchun tayyorgarlik ko‘rmoqda
Ukraina prezidentining ta’kidlashicha, Rossiya armiyasi Ukrainaning sharqiy chegarasi bo‘ylab kuch to‘playotgani Sumi viloyatiga hujum rejalashtirayotganidan dalolat beradi.
"Biz Rossiya armiyasi kuch to‘playotganini ko‘ryapmiz. Bu Sumi viloyatiga zarba berish istagidan dalolat beradi. Biz buni tushunamiz va qarshilik ko‘rsatishga tayyormiz. Barcha hamkorlar Putin nima rejalashtirayotganini, nimaga tayyorgarlik ko‘rayotganini va nimani e’tiborsiz qoldirayotganini tushunishlari lozim" – dedi Zelenskiy.
Uning ta’kidlashicha, Rossiya kuchlarining to‘planishi Moskvaning diplomatiyani e’tiborsiz qoldirish niyatidan dalolat beradi.
"Urush Rossiya tomonidan cho‘zilishi aniq. Biz hamkorlarimizga frontdagi, Kursk viloyatidagi va chegara bo‘ylab vaziyat haqidagi barcha real ma’lumotlarni taqdim etishga tayyormiz" – deya qo‘shimcha qildi u.
13 mart kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin bir shart bilan Ukrainadagi jangovar harakatlarni 30 kunga to‘xtatishga rozi ekanini bildirgandi. Unga ko‘ra, ushbu taklif faqat uzoq muddatli tinchlikka olib kelgan taqdirdagina qabul qilinishi mumkin.
Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi harbiy vaziyat xalqaro siyosiy muhokamalar markazida qolmoqda. Siyosiy vaziyat va harbiy harakatlar taraqqiyoti hamkorlar va xalqaro kuzatuvchilar tomonidan diqqat bilan kuzatib borilmoqda.

Зеленский рассказал, что собираются делать российские войска
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что российские войска пытаются окружить украинских военных в Курском направлении. Он сделал заявление о планах президента России Владимира Путина в этом отношении. Об этом сообщила "Украинская правда".
"На мой взгляд, российская сторона хочет окружить украинских военных именно в этом направлении, то есть в Курском направлении, на территории Украины. Главное, что наши войска и командование об этом осведомлены, и мы четко понимаем, где они собираются это осуществить. Они, естественно, хотят быть как можно более присутствующими на территории Украины, и здесь нет никаких новостей" – сказал Зеленский на брифинге.
Зеленский назвал информацию о том, что украинские войска окружены в Курской области, "лжью Путина". По его словам, операция украинской армии продолжается на территории области.
"Сегодня я благодарен, что наши разведывательные данные совпадают. Мы обсудили, что разговоры о наличии украинских военных в окружении на территории Курской области – это ложь Путина. На территории Курской области нет никакого окружения украинских военных" – сказал Зеленский.
Российская армия готовится нанести удар по Сумской области
По словам президента Украины, накапливание сил российской армии вдоль восточной границы Украины свидетельствует о планах нападения на Сумскую область.
"Мы видим, что российская армия накапливает силы. Это свидетельствует о намерении нанести удар по Сумской области. Мы это понимаем и готовы оказать сопротивление. Все партнеры должны понимать, что планирует Путин, к чему он готовится и что он игнорирует" – сказал Зеленский.
Он отметил, что сосредоточение российских сил свидетельствует о намерении Москвы игнорировать дипломатию.
"Война явно затягивается Россией. Мы готовы предоставить нашим партнерам все реальные данные о ситуации на фронте, в Курской области и вдоль границы" – добавил он.
13 марта президент России Владимир Путин заявил, что согласен приостановить боевые действия в Украине на 30 дней при одном условии. По его словам, это предложение может быть принято только в случае, если оно приведет к долгосрочному миру.
Военная ситуация между Украиной и Россией остается в центре международных политических обсуждений. Политическая ситуация и развитие военных действий внимательно отслеживаются партнерами и международными наблюдателями.