AQSH prezidenti Donald Tramp mamlakat xavfsizligini ta’minlash maqsadida «Oltin gumbaz» nomli raketaga qarshi mudofaa tizimini yaratishni asosiy ustuvor yo‘nalishlardan biri deb hisoblamoqda. Bu tizim Isroilning mashhur «Temir gumbaz» mudofaa kompleksining analogiga aylanishi mumkin. CNN telekanaliga ko‘ra, Tramp Mudofaa vazirligi budjeti qisqartirilishi ehtimoliga qaramay, ushbu loyihani amalga oshirish niyatida.
Loyiha g‘oya sifatida qolmoqda
CNN manbalarining xabar berishicha, AQSH prezidenti «Oltin gumbaz» tizimini yaratish xarajatlarini 2026-2030 yillarga mo‘ljallangan mudofaa budjetiga kiritish haqida ko‘rsatma bergan. Biroq, hozircha Oq uyda bu tizimning qanday ko‘rinishda bo‘lishi va aniq qanday ishlashi haqida to‘liq konsepsiya mavjud emas.
Amerika ma’muriyatidagi manbaning ta’kidlashicha, loyihaning aniq parametrlari noma’lumligi sababli, tizim uchun zarur bo‘ladigan budjet hajmini baholash deyarli imkonsiz. Shuningdek, manbaning fikriga ko‘ra, AQSH Isroil tajribasini to‘liq nusxa ko‘chira olmaydi, chunki ikki davlat hududiy kattalik va logistika imkoniyatlari bo‘yicha katta farq qiladi.
AQSHda raketaga qarshi mudofaa tizimini yaratish jarayoni
Donald Tramp prezidentlik lavozimiga inauguratsiya qilinganidan keyingi birinchi haftada Qo‘shma Shtatlarni himoya qilish uchun yangi raketaga qarshi mudofaa tizimini yaratish to‘g‘risidagi farmonni imzolagan. Bu farmon mamlakat mudofaasini mustahkamlash va tashqi tahdidlarga qarshi samarali javob qaytarish maqsadida ishlab chiqilgan.
Bloomberg nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, bunday tizimni 2030 yilgacha to‘liq joriy etish yiliga taxminan 100 milliard dollar sarf-xarajatni talab qilishi mumkin.
AQSH hukumati «Oltin gumbaz» raketaga qarshi mudofaa tizimini yaratish g‘oyasini ko‘rib chiqmoqda, ammo hozircha bu loyiha dastlabki bosqichda turibdi. Agar loyiha amalga oshsa, bu AQSH mudofaa salohiyatini yanada kuchaytirishi mumkin. Ammo, tizimning qachon va qanday shaklda ishga tushishi hali ham noaniq bo‘lib qolmoqda.

США планируют создать систему противоракетной обороны «Золотой купол»
Президент США Дональд Трамп считает создание системы противоракетной обороны под названием «Золотой купол» одним из основных приоритетов для обеспечения безопасности страны. Эта система может стать аналогом известного израильского комплекса противоракетной обороны «Железный купол». По данным телеканала CNN, Трамп намерен реализовать этот проект, несмотря на вероятность сокращения бюджета Министерства обороны.
Проект остается идеей
По информации источников CNN, президент США дал указание включить расходы на создание системы «Золотой купол» в бюджет обороны, запланированный на 2026-2030 годы. Однако в настоящее время в Белом доме нет полной концепции о том, как будет выглядеть эта система и как она будет работать.
По словам источника в американской администрации, из-за неизвестности точных параметров проекта практически невозможно оценить объем бюджета, необходимого для системы. Также, по мнению источника, США не смогут полностью скопировать израильский опыт, так как две страны значительно различаются по территориальным размерам и логистическим возможностям.
Процесс создания системы противоракетной обороны в США
В первую неделю после инаугурации Дональда Трампа на посту президента был подписан указ о создании новой системы противоракетной обороны для защиты Соединенных Штатов. Этот указ был разработан для укрепления обороны страны и эффективного реагирования на внешние угрозы.
Согласно данным издания Bloomberg, полное внедрение такой системы до 2030 года может потребовать около 100 миллиардов долларов ежегодных затрат.
Правительство США рассматривает идею создания системы противоракетной обороны «Золотой купол», однако в настоящее время этот проект находится на начальной стадии. Если проект будет реализован, это может еще больше укрепить оборонный потенциал США. Однако когда и в каком виде система будет запущена, по-прежнему остается неясным.