Rossiya hukumati Ukraina bilan Amerika Qo‘shma Shtatlarining vositachiligida erishilgan kelishuvda zarba berish taqiqlangan energetika obyektlari ro‘yxatini taqdim etdi. Bu hujjat 25 mart, seshanba kuni Kreml saytida e’lon qilindi.
Neftni qayta ishlash zavodlari, AES, GESga zarba berish taqiqlanadi
Hujjatda aytilishicha, ro‘yxat Rossiya va Amerika tomonlari o‘rtasida kelishilgan. Ammo bu AQSH yoki Ukraina tomonidan tasdiqlanmagan.
Ro‘yxatga atom elektr stansiyalari, gidroelektrostansiyalar, neftni qayta ishlash zavodlari, neft va gaz quvurlari, saqlash va nasos stansiyalari, elektr stansiyalari, nimstansiyalar, transformator va tarqatuvchilar, elektr energiyasi ishlab chiqarish va uzatish infratuzilmasi kiradi.
Kremlning ta’kidlashicha, ularni o‘qqa tutishga moratoriy 18 martdan boshlab 30 kunga amal qiladi va u uzaytirilishi mumkin. «Tomonlardan biri tomonidan moratoriy buzilgan taqdirda, ikkinchi tomon o‘zini unga rioya qilish majburiyatlaridan ozod deb hisoblashga haqli», — deya ogohlantirdi Rossiya rasmiylari.
Zelenskiy: Rossiya kelishuv shartlarini buzib ko‘rsatmoqda
25 mart kuni Volodimir Zelenskiy Kremlni Qora dengizda o‘t ochishni to‘xtatish va energetika infratuzilmasini o‘qqa tutishni taqiqlash kelishuvlari shartlarini buzib ko‘rsatganlikda aybladi. «Ruslar allaqachon manipulyatsiya qilishni boshladi. Ular kelishuvlarni buzib, bizning vositachilarimizni ham, butun dunyoni ham aldashga harakat qilmoqda», — dedi Ukraina prezidenti.
Oq uyning 25 mart kuni Ar-Riyoddagi muzokaralar yakunlari bo‘yicha bayonotida aytilishicha, Vashington Moskva va Kiyev bilan «Rossiya va Ukrainadagi energetika obyektlariga zarba berishni taqiqlash bo‘yicha kelishuvni amalga oshirish choralarini ishlab chiqishga» kelishib olgan.
Urishayotgan ikki davlat rasmiylari ham xuddi shunday bayonotlar bilan chiqdi. Ammo faqat Moskva shartnomaning amal qilish muddati boshini 18 mart deb atagan va kelishuvni uzaytirish yoki bekor qilish imkoniyatini ham bildirgan.

Россия назвала объекты энергетики, которые не подлежат атаке
Правительство России представило список энергетических объектов, на которые запрещено наносить удары в соглашении, достигнутом с посредничеством Соединенных Штатов с Украиной. Этот документ был опубликован 25 марта, во вторник, на сайте Кремля.
Запрещается наносить удары по НПЗ, АЭС, ГЭС
В документе говорится, что список согласован между Россией и Америкой. Однако он не был утвержден США или Украиной.
В список входят атомные электростанции, гидроэлектростанции, нефтеперерабатывающие заводы, нефтяные и газовые трубопроводы, хранилища и насосные станции, электростанции, подстанции, трансформаторы и распределители, инфраструктура производства и передачи электроэнергии.
Кремль подчеркивает, что мораторий на их обстрел действует с 18 марта на срок 30 дней и может быть продлен. «В случае нарушения моратория одной из сторон, другая сторона имеет право считать себя освобожденной от обязательств по его соблюдению», — предупредили российские официальные лица.
Зеленский: Россия нарушает условия соглашения
25 марта Владимир Зеленский обвинил Кремль в нарушении условий соглашения о прекращении огня в Черном море и запрете на обстрел энергетической инфраструктуры. «Русские уже начали манипулировать. Они нарушают соглашения, пытаясь обмануть как наших посредников, так и весь мир», — сказал президент Украины.
В заявлении Белого дома 25 марта по итогам переговоров в Эр-Рияде говорится, что Вашингтон согласился разработать меры по реализации соглашения о запрете ударов по энергетическим объектам в России и Украине.
Официальные лица двух воюющих стран также выступили с аналогичными заявлениями. Однако только Москва назвала началом действия договора 18 марта и также упомянула возможность продления или отмены соглашения.